Pirátské Windows už brzy nezaktualizujete

  • 41
Americká softwarová společnost Microsoft se rozhodla pokročit v boji proti nelegálním uživatelům svých výrobků. Proto výrazně omezí možnost aktualizace pirátských kopií svého operačního systému Windows a zaměří se rovněž na ztížení stahování tzv. bezpečnostních záplat.

Microsoft novou iniciativu nazval Windows Genuine Advantage a v boji s piráty softwaru se zaměří na tři země - Čínu, Norsko a Českou republiku. V těchto zemích má prý s pirátskými kopiemi největší problémy. Lidem, kteří je používají, nabídne při nákupu oficiální verze slevu.

Microsoft sdělil, že se snaží zvýšit hodnotu svého operačního systému Windows, který stále zajišťuje podstatnou část tržeb celé firmy. Podnik tvrdí, že vinou používání pirátských verzí přichází o miliardy dolarů na ušlém zisku. Někteří odborníci ale varují, že ačkoliv Microsoft může tímto způsobem přinutit uživatele k nákupu legálního softwaru, může to znamenat i vážné problémy. Pokud se totiž uživatelé pirátského softwaru nenechají přemluvit k nákupu legálních verzí, stanou se jejich počítače zranitelnější a ohrožena bude bezpečnost i celého internetu.

Například počítačový expert Russ Cooper ze společnosti Cybertrust firmu Microsoft obvinil, že svým postojem jen problém podceňuje. Podle něj ale Microsoft možná nakonec znemožní omezené automatické aktualizace i těm, kteří na počítačích mají pirátský operační systém.

Microsoft bude od uživatelů Windows chtít, aby si ověřili, že kopie operačního systému v jejich počítači je legální. Program by měl být plně funkční do poloviny roku. Ti, co používají nelegální kopie Windows, budou moci aktualizace stahovat dál, avšak nebudou mít k dispozici další nástroje.

Uživatelé, kteří navštíví aktualizační stránku Windows Update, budou vyzváni, aby prokázali, že mají legální operační systém. Dialogové okno je jednoduše vyzve, aby povolili systému společnosti Microsoft provést automatickou kontrolu autenticity. Budou mít také možnost vložit identifikační číslo svého produktu, podotýká agentura AP. Pokud někdo nebude schopen prokázat se identifikačním číslem produktu, například proto, že už ho ztratil, dostane tři základní otázky.

Pokud je Microsoft vyhodnotí tak, že uživatel operačního systému jedná v dobré víře, poskytne mu zdarma elektronický klíč, který umožní aktualizaci systému. Firma v únoru rozšíří nabídku zkušebního programu ověřování autenticity, s čímž začala loni na podzim, ale jen pro uživatele v anglicky mluvících zemích. Program rozšíří o dalších 20 jazyků. Microsoft chce ke zkušebnímu provozu přesvědčit co nejvíce lidí, a proto nabízí slevy při stahování dalšího softwaru. Ověřování autenticity operačního systému bude povinné zhruba od poloviny roku pro všechny uživatele Windows, kteří budou chtít dostávat plné aktualizace a stahovat si bezpečnostní prvky.