Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pirátství devastuje filmový průmysl, tvrdí studie

  15:13aktualizováno  15:13
Pirátská DVD výrazně a negativně ovlivňují klesající návštěvnost kin i stále nižší prodej originálních DVD nosičů. Vyplývá to z výsledků studie, kterou si objednala přímo lobbystická organizace filmového průmyslu MPAA.

Ztráty, které filmovému průmyslu způsobily pirátské kopie DVD a filmy stažené z internetu, jsou mnohem hlubší, než se dosud myslelo. Podle listu Wall Street Journal nejnovější studie uvádí, že odvětví tak ročně přichází o 6,1 miliardy dolarů, což je proti předchozím odhadům o 75 procent více.

Ztráty vznikají poklesem tržeb v pokladnách kin i nižším prodejem DVD v obchodech. Jen v samotných Spojených státech připravily nezákonné kopie loni toto odvětví o téměř 1,3 miliardy dolarů.

Studii si objednala lobbystická skupina amerického filmového průmyslu Motion Picture Association of America a vypracovala ji agentura LEK Consulting LLC. MPAA ale nebyla k zastižení, aby se ke zprávě v listu vyjádřila. List napsal, že část amerického filmového průmyslu chtěla zprávu zamlčet.

Výsledek studie je v rozporu s některými obecně rozšířenými domněnkami. Například Mexiko je v ní na prvním místě mezi zeměmi, kde se nejvíce šíří pirátské nahrávky amerických filmů. S ušlými tržbami 483 milionů dolarů za minulý rok tak Mexiko podle studie zastínilo Čínu i Rusko. Podle listu stála studie tři miliony dolarů a vznikala ve 28 zemích po 18 měsíců.

Jak jsme na tom u nás...

V České republice je stav podobný. V roce 2005 poklesl počet vydaných titulů a stejně tak poklesly i tržby distributorům. Nepříznivá situace byla zapříčiněna několika faktory. Může za to výrazné snížení cen a nárůst digitálního pirátství.

Přesto výrazné a rychlé snížení ceny DVD video zůstává jednou z nejdůležitějších forem obrany distributorů proti digitálnímu pirátství. Nelegální kopírování  filmů nesnižuje pouze tržby distributorů, ale také ohrožuje menšinové žánry, sběratelské edice a může omezit i širokou nabídku na trhu. Mnoho filmů kvůli digitálnímu pirátství prý distributoři raději ani nevydají.

Přímou závislost poklesu tržeb na takzvaném filmovém pirátství se však zatím nikomu nepodařilo věrohodně prokázat. Většina studií je tendenčních, podle toho, která ze stran ji zadala ke zpracování.

Podrobněji jsme vás o stavu filmového pirátsví v České republice informovali v tomto článku.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Najdete na iDNES.cz