Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pirátství ve Francii bude hlídat špion. Lidé si ho dobrovolně nainstalují

aktualizováno 
Francouzští uživatelé budou možná zanedlouho požádáni, aby si na své počítače nainstalovali antipirátský špionský program. To se stane v případě, že se agentuře Hadopi podaří prosadit neuvěřitelný návrh, který nyní unikl na veřejnost.
(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru...

(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru nelegálně, říká BSA. | foto: iDNES,cz

Francouzský úřad na kontrolu pirátů (Hadopi), který má na starosti vymáhání zákona "třikrát a dost", potichu připravoval nový návrh, který by mu velice usnadnil práci. Podle dostupných informací se mu totiž doposud nepodařilo od internetu odstřihnout jediného piráta.

Třikrát a dost

Co je to gilotina na piráty

Pokud bude u uživatele zjištěno, že neoprávněně stahuje z internetu copyrightem chráněné materiály (nejčastěji filmy a hudbu), bude mu po třetím takovém provinění odpojen internet na jeden rok. Po prvním a druhém prohřešku bude následovat pouze varovný e-mail.

O odpojení rozhodne soud.

Špionem sám sobě, byť dobrovolně

S velkým humbukem byl po mnoha odkladech a úpravách nakonec přijat zákon označovaný jako třikrát a dost. Jeho tvůrci si od něj slibovali výrazné omezení zcizování autorských děl v prostředí internetu tím, že by hříšníkům hrozilo odpojení od internetu. (přečtěte si více o přijetí kontroverzního zákona).

Očekávalo se, že za jeden rok bude možné po dvou upozorněních a rozhodnutí soudu odpojit až 50 000 uživatelů.

Tento "plán" se však nepodařilo naplnit, a to je možná důvod, proč začal vznikat návrh obsahující špehovací programy. Podle serveru newteevee.com v něm Hadopi navrhuje možnost, že bude žádat uživatele o instalaci speciálního špionského programu, který by sledoval jeho činnost na internetu.

Vyplývá to z určité bezradnosti, kdy ani zákon na odpojování pirátů nemůže řešit některé technické podrobnosti. Mezi ně patří například otázka, zda bylo konkrétní internetové připojení používáno výhradně jeho vlastníkem a ne například jinou osobou, která se na něj nabourala.

Spyware od Hadopi by měl zaznamenávat využívání internetu na konkrétním počítači. Ale například i to, zda nebylo vyhledáváno slovo z černé listiny a jaké videostreamy uživatel sledoval.

Prográmek by zároveň pomocí vyskakovacího okna upozorňoval uživatele při stahování souboru, zda jej opravdu chtějí stáhnou, i když by tím porušili autorské právo.

Z uniklých dokumentů vyplývá, že by se software měl stát součástí antivirových nebo antispywarových řešení a nebo být instalován přímo do routerů.

Účinnost tohoto řešení poněkud snižuje skutečnost, že si jej uživatelé budou instalovat pouze dobrovolně. Na druhou stranu organizace předpokládá, že jej bude distribuovat přímo internetový poskytovatel a uživatel pak bude muset instalaci odmítnout.

V návrhu se také počítá s tím, že si uživatel bude moci program deaktivovat.

Zdroj (Aj, Nj):

newteevee.com
heise.de

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz