Písma zdarma

Písma zdarma

Písma z Hollywoodu i na svatbu stahujte zdarma. Najděte ten nejlepší font

  • 64
Fonty pro pozvánky, nadpisy, srandičky, filmové parodie i záchranu planety můžete stahovat zdarma po stovkách. Jen si vybrat. Poradíme vám, kde hledat a jak se v tisícovkách různorodých písem vyznat.

Ať už jste profesionální grafik nebo jen kreativec-amatér, čas od času potřebujete použít jiné písmo než profláklé Times New Roman, Arial, Verdana a (jen to ne) Comic. Dozvíte se, kde písma stahovat, jak pomocí nich navodit tu správnou atmosféru nebo asociaci, jak se vyhnout typografickým prohřeškům, a dokonce jak pomocí písma ušetřit peníze. 

Periodická tabulka písem

Začneme malou typografickou hříčkou. Ze stěn učebny chemie si všichni pamatujeme na Periodickou tabulku prvků, vycházející ze slavné Mendělejevovy tabulky a řadící chemické prvky do graficky přehledné mřížky. Designérům ze Squidspot.com se zjevila typografická múza a oni vytvořili Periodickou soustavu fontů.

Periodická soustava rodin písem

Periodická soustava písem

Písma jsou vybrána a seřazena podle popularity a tabulka je zdarma k dispozici ke stažení. Navíc si můžete za libovolný příspěvek zakoupit originální zdrojový soubor a ten pak upravit, například obohatit o své oblíbené fonty. Takový plakát může jistě tvořit nápaditou a stylovou ozdobu nejen DTP pracovny.

Periodickou tabulku v plné velikosti stáhněte se squidspot.com.

Každé políčko obsahuje rodinu i třídu, pořadí, ukázku, jméno fontu a jméno jeho autorů

Každé políčko obsahuje rodinu i třídu, pořadí, ukázku, jméno fontu a jméno jeho autorů

Přehledy nejlepších fontů

Některé z přehledů, ze kterých čerpali autoři Periodické tabulky fontů.

Písma ke stažení

Málokdo si uvědomuje, že písmo (font) je autorské dílo a jako takové podléhá ochraně autorským právem. Naštěstí pro běžné uživatele ale existuje velké množství písem, která jsou volně k dispozici. Toto je několik ukázkových serverů, kde se můžete po nových fontech pídit.

Pro české uživatele je bohužel výběr fontů značně limitován - málokterá sada znaků pamatuje na naše nabodeníčka. Je tedy dobře využít náhledových funkci a vyzkoušet naše "obskurní" znaky, třeba obligátní větu: Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy (anglický font otestujete třeba pangramem The quick brown fox jumps over lazy dog).

  • ČeskéFonty.cz - háčky a čárky nebudou na této stránce problémem. Kategorie fontů i přehled těch nejstahovanějších vám usnadní výběr a stahování zdarma.
  • TreeHouse Fonts - thfonts.com nabízí téměř 15 tisíc fontů zdarma ke stažení, roztříděných podle popularity i kategorií (slavné, kudrlinkové, graffiti, obrysy, moderní, hudební, 3D apod.). Přestože stránka je v angličtině, jde o projekt českého autora.
  • SearchFreeFonts.com - jedna z největších sbírek free fontů na webu.
  • dafont.com - tisíce písem, asi čtvrtina z nich s háčky a čárkami, v přehledných kategoriích.
  • MyFonts.com - betaverze portálu MyFonts se snaží nabídnout nejen písma ke stažení (a koupi), ale také další služby, včetně těch komunitních.
  • TypeNow.net - velké množství tematicky laděných fontů, kategorii zvolte z rozbalovací nabídky vpravo nahoře.
  • TypeNavigator poslouží k nalezení požadovaného písma sérií jednoduchých vizuálních otázek.
  • EcoFont - na této stránce najdete pouze jedno písmo. Tzv. ecofont, navržený holandskou agenturou Spranq, obsahuje ve svých vektorech díry a má údajně ušetřit až 20 % inkoustu při zachování dobré čitelnosti. Vyzkoušejte, jde o zajímavou snahu, nemyslíme ale, že by se tento font v nejbližší době ujal.
EcofontEcofont

Font, rodina písma, typografie...

Jak se vyznat v různých termínech? Nabízíme velmi stručné vysvětlení některých základních typografických pojmů.

Font - kompletní sazba písma. V současné typografii se takto označuje počítačová prezentace digitalizovaného souboru písma zahrnujícího všechny znaky malé a velké abecedy včetně číslic, znamének apod. (z: Jaroslav Slanec, Praktická encyklopedie žurnalistiky, 2002)

Písmo (tisková abeceda) - spolu s vynálezem knihtisku vznikla potřeba vytvářet tiskové abecedy. Kromě těchto mnohdy stovky let starých písem vznikají samozřejmě písma nová, v posledních letech rychleji než kdy předtím.

Řez písma - různé alternativy (kresebné verze) fontů stejné rodiny písma, nejznámější je kurzíva nebo tučná abeceda.

Velikost písma - tradičně se velikost písma měří v typografických bodech, kde jeden bod reprezentuje jednu dvaasedmdesátinu palce (0,35 mm). Někdy se můžeme setkat s jednotkou "cicero", ta odpovídá 12 typografickým bodům.

Patkové písmo - patky (Serif) na koncích jednotlivých tahů nebo dříků písmene usnadňují čtení, či se tak alespoň obecně soudí.

Bezpatkové písmo - Sans (z francouzštiny "bez) Serif písma patky neobsahují, a proto mohou být snadněji zobrazena v pixelové reprezentaci a používají se tedy často na displejích nebo monitorech s nižším rozlišením.

TrueType - standard pro tvorbu vektorových souborů s písmem, definovaný v osmdesátých letech firmou Apple jako odpověď na standard firmy Adobe. Nabízel okamžitý náhled toho, jak bude výsledný font vypadat.

OpenType - novější standard pro definici písma, vyvinutý Microsoftem za přispění Adobe. Nabízí některé pokročilé funkce pro úpravu různých vlastností písma, které ovšem ne všechny programy dokáží využít.

Jak vybrat to pravé písmo?

Výborně, máme tedy přinejmenším možnost naplnit svůj počítač tisícovkami fontů nejrůznějšího ražení. Jak ale vybrat ten správný font pro správnou příležitost?

flippingtypical.com

flippingtypical.com je jednoduchá on-line utilitka, která vám může usnadnit výběr písma. Do horního řádku napište svůj vlastní text a hned jej uvidíte v několika desítkách variant, podle toho, které sady písma u vás stránka našla (stránka samozřejmě nevidí, jaké fonty máte na počítači, takže vyzkouší jen ty nejznámější, další si můžete přidat).

Přestože v naprosté většině nelze udělat univerzálně správné rozhodnutí, neboť mnoho záleží i na vkusu, osobních preferencích nebo zvyklostech, lze vysledovat několik zásad, které si zaslouží naši pozornost.

  1. Méně je více - zvolit střízlivější písmo je často lepší než přesvědčit ostatní o tom, že víte, kde stáhnout písma z Harryho Pottera.
  2. Záleží na kontextu - volbou písma můžete významně ovlivnit vyznění dokumentu. Pokud jde o oficiální dopis nebo třeba fakturu, vyplatí se držet se osvědčené klasiky (Times, Arial, Verdana). V dokumentech, u kterých záleží na vzhledu, si můžete dovolit už větší rozlet, stále ale používejte spíše písma knižní, časopisecká. A asi největší prostor pro kreativitu dávají různé pozvánky, webová grafika, reklamy, parodie nebo popisky vkládané do fotografií - tam už se neztratí ani písma akcidenční, výjimečná svou kresbou nebo vyzněním.
  3. Odlište nadpis a souvislý text - přestože v jednom dokumentu byste neměli vystřídat více než tři, maximálně čtyři rodiny písma, vhodné odlišení nadpisů od textu může být užitečné. Často se třeba využívá bezpatkové písmo k sazbě nadpisů dokumentu a písmo patkové (lépe čitelné) k vysázení souvislého textu. Pamatujte, že většina lidí čte denně mnoho stran textu - neznepříjemňujte jim tuto činnost, když nemusíte, a volte jasné písmo, dobrý kontrast a dostatečnou velikost.
  4. K formátování využívejte styly - většina textových procesorů (Microsoft Word, OpenOffice Writer apod.) umožňuje určovat vzhled dokumentů pomocí stylů. Místo nastavování vzhledu písma pro každý jednotlivý nadpis nebo odstavec, pouze pro konkrétní odstavec zvolíte styl (například Nadpis 2). Pokud pak budete chtít změnit vzhled dokumentu, provedete to elegantně několika kliknutími. Navíc tak můžete využít předdefinovaných šablon nebo vytvářet šablony vlastní. V neposlední řadě bude váš dokument přehlednější, snadno převoditelný do jiných formátů a tvorba obsahu bude otázkou sekund.

    Microsoft Word 2007 - k definici vzhledu používejte styly, nemusíte pak každý nadpis měnit jednotlivě

    Microsoft Word 2007 - k definici vzhledu používejte styly, nemusíte pak každý nadpis měnit jednotlivě

    . 
    Následně můžete měnit styl celého dokumentu naráz a bez obav o jednotlivosti

    Následně můžete měnit styl celého dokumentu naráz a bez obav o jednotlivosti


  5. Jsou písma, kterým je lepší se vyhnout - ať už se inspirujete tímto seznamem, nebo se zkrátka budete vyhýbat písmům Comic nebo Wingdings.
  6. Tradice je tradice - některé typy (rodiny) písma jsou tradičně spojovány s určitým významem nebo, chcete-li, tónem. Fonty typu "script", tedy jakoby psané rukou, indikují neformální text, bezpatkové fonty mívají punc modernosti a kudrlinky si schovejte na slavnostní příležitosti.
  7. Řiďte se svým citem, ale pamatujte na čtenáře - v konečném důsledku obvykle nezáleží na tom, jak se výsledek líbí vám, ale jak zaujme svou cílovou skupinu, čtenáře. Nedávejte svým čtenářům záminku odsoudit text ještě před tím, než jej přečtou. Dobrou volbou můžete navodit uklidnění i nervozitu, rozjásanost i spolehlivost, lehkost i strohost. Využívejte těchto možností vědomě a s rozmyslem. A s ohledem na čtenáře. Nemusí všichni vědět, že jste zrovna z internetu stáhli dvanáct tisíc fontů a teď je musíte otestovat...

Slavná písma

Písma ze slavných filmů, značek, kapel nebo logotypů. Hodí se k napodobení známých stylů (Matrix, James Bond, Harry Potter, Star Wars, Simpsonovi apod.)

Odkazy a zdroje