Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plán přechodu na digitální TV se asi zpozdí

  9:10aktualizováno  9:10
Až konce roku může trvat příprava finální verze tzv. Technického plánu přechodu (TPP) na digitální pozemní TV vysílání. Původní říjnový termín se tak patrně posune, i když se chce ČTÚ držet původního harmonogramu.
Digitální televize

Digitální televize | foto: Profimedia.cz

Plán přechodu je jakýmsi jízdním řádem digitalizace a stanoví přesný postup a termíny vypínání současného analogového zemského vysílání a nástupu jeho digitální podoby.

Podle některých informací měl ČTÚ o přijetí finální podoby plánu rozhodnout právě v těchto dnech poté, co plán umístil na své webové stránky k veřejné diskusi. K plánu přišlo ČTÚ celkem 19 připomínek ze stran nynějších i nových vysílatelů, regionálních stanic, provozovatelů digitálních sítí a dalších firem.

"V zájmu odpovědného posouzení zásadních, často velmi rozporných a protikladných připomínek účastníků veřejné konzultace se Rada ČTÚ rozhodla pokračovat v dopracování návrhu plánu podle původního harmonogramu nejpozději do 31. prosince," uvedl Dvořák.

"Dopracovaný návrh Technického plánu přechodu bude předložen k opakované veřejné konzultaci. Tento postup neznamená zpochybnění základního časového rámce přechodu na digitální vysílání," dodal Dvořák.

Podle Rady ČTÚ je nutné zpracovat plán přechodu tak, aby zajistil garanci stejného pokrytí území a obyvatel digitálním signálem tak, jak je nyní u analogového vysílání. To byla jedna z připomínek Novy, podle které si její program může naladit 98 procent obyvatel. "Ochrana tohoto aktiva je z hlediska Novy a jejích vlastníků klíčová," uvedla Nova ve svém stanovisku zveřejněném na stránkách ČTÚ.

Nova a Prima čekají na plán přechodu i proto, že pokud se vzdají svých analogových kmitočtů, mají nárok na bonusovou digitální licenci pro další kanál. Předpokladem je jejich souhlas s plánem přechodu, jehož finální verze zatím není hotova. O licenci však musí požádat do úterý 29. srpna, tedy do 90 dnů od začátku platnosti nového vysílacího zákona.

Podle mluvčí Primy Jany Malíkové sice to, že Technický plán přechodu nebyl vydán, na jednu stranu komplikuje situaci, pokud však zdržení povede k hladkému přechodu na digitální vysílání, televize to uvítá. "Zatím analyzujeme, zda, popřípadě za jakých podmínek vůbec lze za současné situace vyslovit souhlas s prováděním změn v souboru technických parametrů dle Technického plánu přechodu, který je předpokladem žádosti o takzvanou kompenzační licenci," uvedla Malíková.

Do plánu přechodu je také podle ČTÚ nutné zapracovat to, aby začátek vysílání v digitální síti určené pouze pro veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas začalo dříve, než původně ČTÚ navrhoval. V návrhu zveřejněném k diskusi se nejpozději se startem této sítě počítalo podle jednotlivých regionů od prosince 2008 do listopadu 2010.

Nutné je zajistit podle ČTÚ i to, aby nové TV stanice měly možnost zahájit vysílání v současných digitálních sítích s následným plynulým přechodem jejich vysílání do nových, již celoplošných sítí.

ČTÚ přihlédl i k námitkám současných regionálních stanic, které protestovaly proti tomu, že digitální síť pro regiony má být spuštěna až po úplném vypnutí analogového signálu v roce 2010. To by v praxi znamenalo, že by po nějakou dobu neměly možnost vysílat, přestože budou mít v tu dobu platnou licenci. Nyní ČTÚ hodlá upravit plán přechodu tak, aby regionálním a lokálním vysílatelům byla dána možnost přechodu na digitální signál bez přerušení jejich vysílání.

Postupným vypínáním současného analogového TV vysílání vznikne prostor až pro 30 stanic vysílajících digitálně. Lidé si však musí koupit převaděče signálu, takzvané set-top boxy, jejichž ceny nyní začínají pod hranicí 2000 korun. První oblasti přijdou o možnost přijímat současné analogové vysílání již příští rok.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Najdete na iDNES.cz