Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Planety podobné Zemi vznikají díky obrům

aktualizováno 
Počítačové simulace ukazují, že planety podobné Zemi mohou vznikat s pomocí planetárních obrů. Astrofyzici ze Spojených států zjistili, že ke vzniku planet s podmínkami vhodnými pro vznik a rozvoj života může dojít tehdy, když tzv. obyvatelnou zónou — určitou oblastí kolem hvězdy — projde jiná, obří planeta.

Jupiter | foto: Oldřich Klimánek

Takováto „migrace“ obřích planet je podle vědců docela častým jevem. Někteří astronomové si myslí, že se tím vzniku planet podobných Zemi zabraňuje. Domnívají se, že obr na sebe gravitačně váže hmotu z protoplanetárního disku, ze kterého planety vznikají, nebo že dochází ke ztrátě hmoty z obyvatelné zóny. Nové simulace naopak jasně ukázaly, že migrace obrů může vznik planet podobných Zemi podpořit. A to tak, že zvyšují koncentraci vody a těžších částic v obyvatelné zóně.

Obyvatelná zóna
Obyvatelnou zónou se nazývá oblast kolem hvězdy, oblast, ve které je možný vznik planety s podmínkami vhodnými pro zrod a vývoj života. Jednou z hlavních podmínek je, aby taková planeta mohla na svém povrchu udržet vodu v tekutém stavu. V naší sluneční soustavě obyvatelná zóna začíná u dráhy Venuše a končí za dráhou Marsu.

V rodící se sluneční soustavě musí nejprve ve větší vzdálenosti od hvězdy vzniknout plynný obr — planeta, která se skládá převážně z vodíku a menšího množství helia. Ta se pak vydá na pouť pásem protoplanetárního materiálu, z něhož se pomalu utvářejí větší objekty a planety podobné Zemi.


Planeta Jupiter je plynným obrem. Podobné planety by v jiných slunečních soustavách mohly pomoci se vznikem planet podobných Zemi; planet, na nichž je možný vznik života. FOTO: NASA.

Astronomově vědí minimálně o dvou stovkách planetárních systémů, v nichž se plynní obři vyskytují. Badatelé taktéž zjistili, že zhruba 40 % z nich takto svými systémy putuje. Ve výsledku to pak znamená, že více než třetina známých planetárních soustav může obsahovat také planety, které se v lecčems podobají naší Modré planetě a na kterých se tedy mohl vyvinout život.


Snímek protoplanetárního disku. Uvnitř v centru se ukrývá nově narozená hvězda. Systém se nachází v jedné z mlhovin v souhvězdí Oriona a je vzdálen 1 500 světelných let. Z materiálu kolem hvězdy se v budoucnu mohou vyvinout různé planety. Snímek: Hubbleův kosmický teleskop, NASA/ESA.

Sean Raymond z Coloradské univerzity, Boulder a Avi Mandellovi z Pensylvánské státní univerzity nasimulovali migraci planety o velikosti Jupitera diskem protoplanetárního materiálu s hmotností sedmnácti Zemí. Pro simulaci zvolili disk začínající ve vzdálenost 0,25 astronomických jednotek (AU) od hvězdy a táhnoucí se do vzdálenosti 10 AU. Vzdálenost 1 AU odpovídá vzdálenosti Země od Slunce.

V simulaci migrace obří planety trvala sto tisíc let. „Startovní“ bod planety byl od hvězdy vzdálen 5 AU a „cílový“ 0,25 AU. Simulace dále zahrnovala obíhání obra kolem hvězdy po dalších dvě stě milionů let při vzdálenosti 0,25 AU. Vědci dohromady spustili čtyři simulace. Ve dvou případech byl výsledek takový, že v obyvatelné zóně vznikla planeta, která se co do velikosti Zemi opravdu podobala. Obsah vody na ní byl vyšší než na Zemi — její oceány měly tloušťku několika kilometrů.

Simulace také ukázaly vznik dalších planet mimo obyvatelnou zónu. Vznikly rovněž tzv. „žhavé Země“, což jsou planety co do velikosti srovnatelné s naší planetou, které se však nacházejí příliš blízko hvězdy. Tento typ planety astronomové poprvé zpozorovali v roce 2005.

NASA a Evropská vesmírná agentura plánují vypustit na oběžnou dráhu kolem Země teleskopy, které budou uzpůsobeny k hledání planet podobných Zemi. Tyto simulace tak vědcům pomohou vybrat, na které ze známých planetárních systému tyto nové teleskopy zaměřit.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Bush sliboval a nedal, Obama rovněž a Trump opět slibuje. NASA slaví 60

Vepředu vpravo je slavná Gibraltarská úžina a blíže k objektivu pak Gibraltar,...

Díky této organizaci stanuli lidé na Měsíci, vzlétly raketoplány a vědeckotechnická revoluce v USA dostala řádný...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Takto by se mohlo bydlet na Marsu. NASA zveřejnila výsledky soutěže

Představa ilustrátora obydlí na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila výsledky soutěže s tématem bydlení na Marsu. Stavby bude možné vytvořit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz