Plánovaný procesor Hammer od AMD čekají problémy

Rodina procesorů AMD Hammer může mít další nečekané problémy, neboť s příchodem nové specifikace pamětí DDR, na kterých jsou procesory AMD závislé, může přijít také nutnost kompletního přepracování jádra - a na to už není čas.

Procesor AMD SledgehammerNový, čtyřiašedesátibitový procesor AMD ClawHammer přinese několik velice zajímavých technologických novinek. Bude například schopný zpracovávat nejenom 64-bitové, ale i klasické, 32-bitové instrukce. Bude tedy zpětně kompatibilní se všemi stávajícími 32-bitovými programy.

ClawHammer (stejně jako i všechny ostatní procesory z rodiny "Hammerů" - například SledgeHammer) má také speciální řadič paměti. Ten je nezvykle umístěn přímo v čipu a je integrován do jádra procesoru. 

HyperTransport, jak se celá technologie nazývá, může v dvoukanálovém režimu nabídnout propustnost paměti až  4.8 GB/s (800 MHz), a má proto představovat solidní konkurenci pro procesory Intel Pentium 4, které při použití RDRAM můžou nabídnout propustnost až 4.2 GB/s (a později až 9.6 GB/s).

Procesor AMD ClawhammerNa serveru Digitimes se však objevily spekulace, že všechny procesory Hammer budou muset být kompletně předělány.

Podle těchto spekulací je problém právě v integrovaném řadiči paměti, který nepodporuje standard DDR II. Ten má nahradit stávající standard DDR.

Fyzicky by to znamenalo, že Hammery nebudou za stávajících podmínek schopny využít technologie HyperTransport. Propustnost pamětí typu DDR333 je totiž "pouze" 2.7 GB/s. 

 

Patice pro procesor AMD ClawhammerAvšak jakákoliv modifikace a vnitřní změna architektury čipu je velmi nákladná, a tudíž nepravděpodobná. Jádro procesoru už je hotové, kompletní a jakýkoliv zásah do něj by znamenal kritické oddálení data uvedení na trh, možná až na konec roku 2003. AMD by muselo provést znovu všechny výkonnostní a jiné časově náročné testy a muselo by pro nový procesor připravit odpovídající podmínky na trhu, tak aby byly k dispozici paměti typu DDR II. (Podobný problém musel řešit i Intel, kdy ke každému zakoupenému procesoru zákazník obdržel také paměti typu RDRAM).

To samé by však platilo i pro výrobce čipových sad a základních desek. Ali, SiS, VIA (a samozřejmě AMD) by byly nuceny dodat nové modely čipsetů pro nový procesor (vyvinout, vyrobit, otestovat) - a to přitom v šibeničním termínu.  

Procesor AMD Clawhammer

 

 

Dnešní ClawhHammer běží zatím pouze na frekvenci 800 MHz, ale jeho testy dopadly nad očekávání dobře (první testy zde). V době příchodu na trh už má být schopen taktu přes 2 GHz a první modely mají být označeny jako Athlon 64 3400+.  

V několika málo měsících se určitě dovíme, jestli je tato informace správná, nebo ne - zda se Hammery skutečně re-designu dočkají. Na poslední čtvrtletí roku 2002 je pak plánováno uvedení procesoru ClawHammer na trh.