Australské plastové bankovky jsou v oběhu už přes deset let

Australské plastové bankovky jsou v oběhu už přes deset let | foto: shutterstock.com

Plastové peníze dobývají svět, příští rok ztíží život kanadským padělatelům

  • 190
Tradiční papírové peníze se v Kanadě brzy stanou minulostí. Tamní národní banka chce už příští rok uvést do oběhu bankovky polymerové, které déle vydrží a hůře se padělají. Kanada se tak připojí k více než dvaceti zemím, které už plastové bankovky používají.

V březnovém federálním rozpočtu Kanada oznámila, že během roku 2011 uvede do oběhu nové bankovky vytištěné na polymeru. "Budou obsahovat inovativní bezpečnostní prvky a výrazně se tak zvýší ochrana proti jejich padělání," uvádí Bank of Canada v tiskové zprávě.

"Polymerový materiál vydrží déle než papírovo-bavlněné bankovky, které se používají nyní. Výsledkem budou nižší náklady na výrobu a snížení dopadů na životní prostředí," uvádí banka.

"Průměrná životnost českých bankovek je mezi třemi až čtyřmi roky. Životnost nižších nominálů je do dvou let. Životnost u nejvyšších nominálů může přesáhnout i pět let, vysvětluje Pavel Zúbek z odboru komunikace České národní banky.

Uvážíme-li obrovské množství bankovek, které je nutné udržovat v oběhu, a průměrnou cenu bankovky (v ČR je to podle Pavla Zúbka 1,70 Kč za kus), může být ekonomická i ekologická úspora díky výrazně delší životnosti značná.

"Další výhodou polymerových bankovek je jejich delší životnost i v případě extrémnějších klimatických podmínek (vysoká vlhkost, vysoké teploty). Z tohoto důvodu nejčastěji volí tento materiál státy například v oblasti jihovýchodní Asie," sdělil redakci Technet.cz Pavel Zúbek z ČNB.

I polymerové bankovky však mají jisté nevýhody. "Nevýhodou polymeru je zejména to, že tento materiál neumožňuje využití některých standardních ochranných prvků (vodoznak)," dodává Zúbek. Nabízejí ale naopak jiné bezpečnostní prvky, které jsou u papírových bankovek těžko proveditelné či nemyslitelné, například průhledné políčko nebo hologram.

Kanadský dolar bezpečnější

Kanadský dolar se v poslední době stal relativně častým terčem padělatelů bankovek, a protože plastové bankovky nabízejí účinnější metody, jak s padělateli bojovat, kanadská vláda je chce zavést co nejdříve.

Mluvčí nicméně uvedla, že plastové bankovky budou uvedeny do oběhu během několika měsíců. Zatím není jasné, jak budou bankovky vypadat. Podle některých informací má materiál na plastové bankovky dodat australský dodavatel.

V ČR se logicky s přechodem na nový typ peněz nepočítá. V EU zatím zřejmě také ne. "Toto je otázka pro Evropskou centrální banku. ČNB nemá v současnosti informace o tom, že by ECB plánovala využít polymer pro eurobankovky," říká Pavel Zúbek.

Země, kde se platí plastovými bankovkami

Na vývoji plastové bankovky se pracovalo už od sedmdesátých let 20. století. Do oběhu začaly pronikat počátkem osmdesátých let. Dnes jsou plastové bankovky používány ve více než dvaceti zemích světa.

Sedm zemí přešlo na plastové bankovky úplně. Prvním státem bez papírových bankovek byla Austrálie v roce 1996, následovaly ji Nový Zéland, Bermudy, Brunej, Papua Nová Guinea nebo Vietnam. V Evropě je jedinou takovou zemí Rumunsko, které s plastovými bankovkami experimentuje od roku 1999, nyní používá již druhou generaci polymerových bankovek.

Plastová bankovka - rumunský leu

Plastová bankovka - rumunský leu

Brazílie, Izrael, Mexiko, Singapur nebo Hongkong uvedly plastové bankovky do oběhu, ale zároveň zachovaly platnost papírových bankovek.

Dodavatelem většiny plastových bankovek ve světě je australská banka RBA (Reserve Bank of Australia), která ve spolupráci s CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) vyvinula příslušný polymer (BOPP), který je známý pod jménem "Guardian".

Jejich o poznání méně úspěšným konkurentem je materiál zvaný "Tyvek" vyráběný z polyethylenových vláken. Stojí za ním firma Dupont a tyto bankovky využívá například Kostarika.

Zdroje:

,