Na český trh míří nejdražší a nejlepší plazmová televize Panasonic

  16:21aktualizováno  16:21
Panasonic se chystá uvést i v Česku nejvyšší model z řady chytrých plazmových televizorů. Viera ZT60 s 60palcovou úhlopříčkou bude k mání za necelých 113 tisíc korun. Poprvé v této oblasti přinese panel přímo nalepený na krycí přední sklo.

Plazmová televize Viera ZT60 s 60palcovou úhlopříčkou | foto: Panasonic

Panasonic je jednou z mála firem, které se stále zabývají vývojem, výrobou a prodejem plazmových televizních přijímačů. Už na veletrhu CES ukázala, že to v tomto oboru nehodlá zabalit, když zde poprvé předvedla vlajkovou loď v podobě modelu Viera ZT60. Nyní se tento šedesátipalcový model s Full HD rozlišením dostává do prodeje v Česku, kde se i vyrábí.

Firma podle svých slov při vývoji plně využila zkušeností inženýrů, kteří k ní přešli poté, co Pioneer zrušil výrobu legendárních plazem Kuro, na níž se podíleli. Faktem je, že redaktoři uznávaného technického serveru Cnet.com, kteří už měli možnost Vieru ZT60 testovat, ji označili za jednu z nejlepších televizí, jakou měli zatím možnost vidět.

Jedním z hlavních taháků ZT60 je nový panel, označovaný jako Studio Master (ostatní řady plazem Panasonic používají jiný panel). Ten odstraňuje vrstvu vzduchu, která se normálně nachází mezi čelním sklem a hlavním panelem. Krycí sklo je tak na něj doslova nalepeno. Vzduchová mezera přitom v některých případech dosud způsobovala ono typické zdvojení obrazu při sledování televize z většího úhlu. Jejím odstraněním se také podařilo snížit vnější odrazy a vylepšit přenos světla obrazovky. Napomohlo to prý také ještě lepšímu (tj. kontrastnějšímu) zobrazení černé barvy.

Fotogalerie

Jedno teoretické negativum však tato technologie přece jen má. Pokud se nešťastnou náhodou rozbije krycí sklo, patrně to "odnese" i samotný zobrazovací panel. Na druhou stranu, je to se 47 mm asi nejtenčí plazmová televize, jakou jsme zatím viděli

Firma uvádí, že Panely Studio Master mohou být vyráběny pouze ve speciálně navržených zahřívaných kompresních komorách, což limituje jejich počet, který lze vyrobit. Taková komora je i v Česku, a tak se zde může tento nejvyšší model plazmové televize vyrábět. V Česku je jedna ze tří továren na světě, kde Panasonic plazmy vyrábí.

Přes 30 tisíc úrovní gradace

Panasonic také navýšil počet podpolí používaných při vytváření obrazu, což umožní dosáhnout 30 720 kroků gradace. To významně zvyšuje kvalitu obrazu právě dosažením plynulejšího, jemněji odstupňovaného míchání barev a dokonalejším stínováním v tmavých částech.

U nejvyššího modelu jsou také pozlaceny všechny přípojné konektory. Standardní měděné kontakty totiž mohou časem lehce oxidovat.

Umístění reproduktorů naopak zůstává klasické na spodní hraně televizoru se směřováním dolů. Audio se skládá ze dvou předních reproduktorů a jednoho 75mm basového reproduktoru s celkovým výkonem 20 W (5 + 5 + 10).

Umí všechno

Televizor je vybaven dvěma DVB-T tunery. To znamená, že jeden program lze nahrávat a na jiný se mezitím dívat. Oba tunery mají podporu interaktivního standardu Hbb TV. Záznam lze ukládat na externí USB disk připojený přes rychlé USB 3.0. Nahrávky na disku lze přes DLNA sdílet i na jiná zobrazovací zařízení.

Dálkové ovládání k televizoru Panasonic má i dotykovou plošku pro lepší pohyb v...

Dálkové ovládání k televizoru Panasonic má i dotykovou plošku pro lepší pohyb v menu nebo kurzoru při surfování po webu. Zároveň slouží i jako mikrofon pro hlasové povely.

Díky dvěma tunerům lze navíc sledovat v menším okně živý náhled druhého programu, nebo jeden kanál sledovat na televizi a druhý na tabletu. Panasonic vůbec dotáhl spolupráci s tablety k dokonalosti. Přes iPad lze televizi samozřejmě i ovládat.

Díky vylepšenému systému Swipe & Share 2.0 je možné fotografie nebo videa z tabletu (případně z mobilu nebo konvertibilního notebooku) na obrazovku televize jednoduše přetáhnout. Stačí udělat prstem pohyb po displeji směrem k televizi. Snímek se nejen zobrazí, ale pokud jej uděláte dvěma prsty, také se uloží na připojenou USB paměť.

Pohodlnému ovládání pomáhá i přibalené dálkové ovládání s dotykovou ploškou, kterou využijete například při surfování po internetu nebo třeba nákupu v integrovaném Panasonic obchodu Viera Connect. Samozřejmostí je dnes už i ovládání hlasem. To obnáší přepínání programů, vyhledání konkrétního programu, ale i třeba zvětšování a zmenšování fotografií na obrazovce.

Zajímavou funkcí, zejména pro menší děti nebo pro kanceláře, kde TV nahrazuje tabuli, je možnost kreslení, psaní a poznámkování speciálním perem přímo na obrazovku. To je však nutné koupit zvlášť (třeba právě on-line v Panasonic storu).

Televize Panasonic pozná,  kdo se na ni dívá a podle toho nastaví domovskou...

Televize Panasonic pozná,  kdo se na ní kouká a podle toho nastaví domovskou obrazovku My Home Screen.

Jako podklad pro poznámky nebo kreslení může sloužit například screenshot ze živého vysílání. Výsledný výtvor lze opět jednoduše uložit na připojenou paměť, ale i na tablet nebo mobil v rámci domácí sítě.

Taktéž samozřejmostí je dnes u chytrých televizí aplikace Skype. Ta nechybí ani u Viery. Chybí však kamerka pro videohovory, kterou si musíte dokoupit. Hodí se nejen pro Skype, ale i službu My Home Screen, která je vlajkovou lodí Panasonicu. Po zapnutí se objeví personalizovaná obrazovka pro toho člena rodiny, který před televizorem právě stojí. Pokud se tedy Viera může na dotyčného kouknout připojenou kamerkou s rozpoznáváním obličejů. Pokud ne, musí si uživatel profil přepnout sám.

To není počítač , to je obrazovka televize od Panasonicu. Říká se jí My Home...

To není počítač , to je obrazovka televize od Panasonicu. Říká ji My home screen a každý clen domácnosti si ji může nastavit podle sebe.

Přidávání "widgetů" na domovskou obrazovku je jednoduché a rychlé. Každý si sem může dát oblíbené služby: kalendář, YouTube, Skype, počasí, živý náhled vybraného televizního kanálu a další aplikace zdarma stažené z on-line obchodu Viera Connect.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Televizor se skvělým zvukem? Philips s reproduktory od B&W hraje výborně

Philips 65" OLED903

Zajímavou spolupráci na veletrhu IFA 2018 představily společnosti TP Vision a Bowers&Wilkins. Britský výrobce bude pro...

Najdete na iDNES.cz