Plazmové televize čeká boom

aktualizováno 
Výrobci televizí sázejí pro nejbližší roky na to, že v obývácích nastane hromadná obměna. Jako když se místo černobílého vysílání přešlo na barvu. Za pár let má mít moderní plazmový televizor každá druhá domácnost. Zatím to jsou výrobky jen pro milovníky špičkové technologie, kteří mají na televizor desítky tisíc korun. Ceny však jdou dolů, a tím roste i trh.
Uvědomují si to i přední světoví výrobci a investují miliardové sumy do rozšíření výroby a vývoje nových obrazovek. Jejich snahy lze vidět i v Česku. Například japonský Panasonic přesunul do Plzně výrobu nejmodernějších plazmových televizí. Nizozemsko-korejská LG Philips Displays zase vyrábí ve své továrně v Hranicích na Moravě televizory SuperSlim, které mají být levnější náhražkou plazmy.

Tržby z prodeje plochých displejů by podle informací agentury Bloomberg měly dosáhnout 6,8 miliardy dolarů, to je 170 miliard korun.

„Hlavní směr pro vývoj výrobků je určován v Anglii a Japonsku. Tady se vyvíjejí výrobní a technické postupy a realizuje konečná výroba,“ uvedl šéf vývojářů Panasoniku v Plzni Petr Svatoš.

České úřady se snaží vývoj přitáhnout i sem. „Je naším cílem lákat takové projekty, které vytvářejí perspektivní pracovní místa. Pro nás je důležité, že tu tyto technologie zůstávají a dále se vyvíjejí,“ uvedla Jana Studničková z CzechInvestu.

Mezi výhody plazmové televize patří plochá obrazovka, díky níž lze televizi pověsit na zeď, jiný systém zobrazení a větší úhlopříčka. „Navíc má lepší rozlišení pro digitální vysílání,“ uzavírá výčet výhod plazmových obrazovek Svatoš.

Firma vyrábí všechny druhy televizí. Movití zákazníci si mohou dopřát plazmový televizor s úhlopříčkou 127 centimetrů za 180 tisíc, u výrobku s úhlopříčkou 106 centimetrů to je o sto tisíc méně.

Plazmu na fotbal

Plazmovým televizím se daří i díky poptávce restaurací, kam si Češi čím dál více zvykají zajít na sledování sportovních utkání u piva. Vzhledem k velkým sportovním událostem, jako jsou zimní olympijské hry v Turíně či mistrovství světa ve fotbale v Německu, se dá očekávat, že zájem o moderní televize ještě vzroste.

Větší zájem bylo vidět i v Česku, když loni fotbalisté triumfovali na mistrovství Evropy. Prodejci elektra mluvili o růstu prodeje v násobcích. Rychlý technický pokrok a vývoj nových produktů bude tlačit na snižování cen, takže novou generaci televizorů si bude moci dovolit více lidí. Plazmové obrazovky se nejčastěji používají jako velké televize nebo projekční panely. U menších televizí a počítačových monitorů se používají ploché displeje z tekutých krystalů, takzvané LCD monitory.

Výrobci počítají s tím, že ploché obrazovky z tekutých krystalů si u televizorů získají stejnou oblibu jako počítačové monitory.

Autor:
Témata: Monitory, Panasonic, Pivo, ZOH

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Vyzkoušeli jsme první 8K televizor. Kam se hrabe realita

První 8K televizor v testu. Samsung QE65Q900R

Jako první v České republice jsme vyzkoušeli televizor s 8K rozlišením, který v příštích týdnech přijde na český trh....

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...

Najdete na iDNES.cz