Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pluginy pro Winamp I.

  0:30aktualizováno  0:30
Seznamte se s nejlepšími pluginy pro přehrávač Winamp, které rozšiřují již tak značně rozsáhlé možnosti nejpopulárnějšího přehrávače MP3 souborů.
Pluginy se podílejí na  velké oblibě MP3 přehrávačů, protože přispívají k novému a aktivnímu vnímání reprodukované hudby. Náš článek je sondou do obrovského moře pluginů k MP3 přehrávačům, která by vás měla seznámit s nejzajímavějšími z nich a s jejich využitím. Slovo plugin se již i u nás stalo obecně používaným pojmem. Plugin (plug-in) je zásuvný programový modul. Je to přídavný program, který rozšiřuje funkce jiného programu či programů. Mezi MP3 přehrávače vnesl tuto stavebnicovou metodu vylepšování programu přehrávač Winamp, který od svého vzniku udává tón v oblasti MP3. Winamp využívá několik druhů pluginů, přičemž nelze spustit najednou více pluginů jednoho druhu (s výjimkou "general purpose" pluginů). V dnešní době podporují pluginy i jiné přehrávače (např. Sonique), ale Winamp disponuje mnohem větším a stále se rozšiřujícím množstvím těchto přídavných programů. Mnoho pluginů se dá stáhnout přímo z domovské stránky Winampu. Rozsáhlý a neustále doplňovaný seznam pluginů všech druhů i s odkazy najdete na serveru DailyMP3.com.

Velkou výhodou je, že pluginy nejsou příliš rozsáhlé. Jejich velikost se většinou pohybuje v desítkách, maximálně stovkách kB, a proto si jich můžete rychle stáhnou a vyzkoušet velké množství, i když jste odkázáni na modemové připojení. Přitom převážná většina z pluginů je volně šiřitelná a jejich používání je zdarma. Nevýhodou je, že pluginy bývají často ne zcela doladěné a vyzkoušené programy. Mnohdy existují pouze v beta verzích, a tak se může stát, že na některých počítačích nebudou správně fungovat nebo budou způsobovat obtíže při požívání Winampu. Takové pluginy je lepší odstranit a vyhledat jiné s podobnými funkcemi.

ikona

Instalace pluginů je prostá. Většinou bývají uloženy v komprimovaných souborech ZIP, které rozpakujeme do adresáře Plugins umístěném v adresáři, do něhož jsme instalovali Winamp. Novější pluginy používají instalační systém PIMP. Tyto pluginy poznáte podle charakteristické ikony s kloboučkem. Jejich instalaci spustíme dvojím poklepáním myši na soubor a instalátor sám najde cestu k adresáři Winampu.

Instalace

Ve Winampu si instalované pluginy si můžeme vybrat, případně nastavit jejich parametry v "Preferencích" (Ctrl+P). Jsou přehledně rozčleněny do skupin podle druhu použití:

  • Input - vstupní pluginy
  • Output - výstupní pluginy
  • Visualisation - vizualizační pluginy
  • DSP/Effect - pluginy pro zvukové efekty a procesování zvuku
  • General Purpose - obecně použitelné pluginy

Preference

Tohoto rozdělení se budeme držet i my a probereme si pluginy v uvedeném pořadí.

Vstupní pluginy (input plug-ins)

Vstupní pluginy jsou určeny k rozšíření již tak dosti rozsáhlého okruhu přehrávaných formátů. V okně vstupních pluginů můžete také konfigurovat pluginy, které jsou přímo součástí Winampu. Pokud postrádáte některý audio formát, který byste rádi přehrávali ve Winampu, stačí se rozhlédnout na Internetu, zda odpovídající plugin existuje. Záleží jen na vás, jaké formáty si přidáte. Některé pluginy pouze nahrazují stávající součásti Winampu. Pluginy občas využívají k přehrávání programové knihovny originálních přehrávačů, proto může být k přehrávání určitého formátu ve Winampu nutné nejprve nainstalovat tyto přehrávače.

CD Reader 1.80
CD Reader nahrazuje původní plugin Winampu pro přehrávání zvukových CD. Jeho způsob čtení dat je zcela jiný. Při používaní CD Readeru nemusíte mít jednotku CD-ROM připojenu audio kabelem do zvukové karty. Plugin načítá (extrahuje) zvuková data digitálně přes datový kabel přímo do počítače. Funguje na stejném principu jako programy na grabování CD. Pro přehrávání tedy potřebujete jednotku CD-ROM, který podporuje digitální kopírovaní dat ze zvukových CD. Odměnou vám bude vyšší kvalita přehrávaného zvuku způsobená téměř stoprocentní kvalitou čtení a přímým použitím digitálně-analogového převodníku zvukové karty. Plugin podporuje internetovou databázi CDDB, z níž můžete získat informace o přehrávaném CD. Existují též verze pluginu pro přehrávač Sonique a Apollo.

CD Reader

Realized RealAudio G2 v.0.51 plugin
Realized je plugin pro na Internetu velmi rozšířený formát Real Audio (RA, RAM, RM). Plugin vyžaduje nainstalovaný Real Player v.7 nebo G2. Plugin přehrává RealAudio ve Winampu bez problémů, ale neumožňuje měnit hlasitost. Dokáže zobrazit i RealMedia video. Pro RealMedia existuje více pluginů. Nejnovějším z nich je innover's RealAudio plugin 0.7b.

Kromě řady audio pluginů existují pluginy umožňující přehrávání videa. Winamp se tak stává opravdovým multimediálním přehrávačem. Jedním z takových pluginů je Weedsoft Video Plug-in 1.0a. Umožňuje přehrávat formaty AVI, MOV, ASF. Pro přehrávání videa ve Winampu postačí mít nainstalovaný Windows Media Player. Dalším video pluginem je NiceMC Media Plug-in, který přehrává AVI, MPEG, DAT, ASF. Výhodou Winampu je možnost vytvořit z videí playlist.

Video

FM Tuner 0.2
Tento plugin je určen pro majitele radiokaret Aztech/Packard Bell FM Tuner, AIMSLab RadioTrack FM Tuner, AIMSLab RadioTrack II FM Tuner a Zoltrix FM Tuner. Vlastníci radiokarty si mohou ve Winampu naladit svou oblíbenou rozhlasovou stanici.

Z dalších formátů upozorňujeme na VQF plugin pro konkurenční formát komprimovaného audia VQF, který se příliš neprosadil. SidAmp 1.4b funguje jako emulátor čipu SID počítače C64 a přehrává melodie vytvořené pro tento počítač (SID soubory). dmAmp v1.0 je plugin na přehrávání RMI souborů - MIDI s DLS (DownLoadable Sounds Standard) instrumenty. Vyžaduje Microsoft DirectX v.7. Pro přehrávání formátu AAC (MPEG-2 AAC - Advanced Audio Coding) AAC, což je novější metoda komprese zvuku schválená jako světový standard, existuje více pluginů, např. Homeboy AAC Decoder plugin for WinAmp v1.11.

Výstupní pluginy (output plug-ins)

Asi nejmenším počtem jsou zastoupeny výstupní pluginy, které ovlivňují zpracování výstupního signálu Většinou převádějí signál do slyšitelné formy pomocí zvukové karty. Z výstupních pluginů obsažených přímo ve Winampu je to základní Nullsoft Wave-Out Plugin a plugin podporující DirectSound. Nullsoft Disk Writer plugin funguje jako výstup dekodéru a místo přehrávání ukládá MP3 do WAV souborů. O jeho použití informujeme v článku věnovaném dekódování MP3. WMA-Out plugin podobným způsobem ukládá zvuk do komprimovaných zvukových souborů formátu WMA, kterým se Microsoft snaží nahradit formát MP3. Pokud po jejich vyzkoušení nebudete jiné výstupní pluginy používat, nezapomeňte vrátit zpět Nullsoft Wave-Out Plugin určený k běžnému přehrávání.

Výstupní pluginy, které se dají stáhnout z Internetu, jsou v převážné míře také od autora Winampu:

MP3 Output Plug-in umožňuje převádět většinu výstupních formátů do MP3. Vyžaduje řádně instalovaný MP3 ACM kodek. Pracuje stejně jako Disk Writer plugin a WMA-Output plugin.

Nullsoft Crossfading Output je označen za pouze experimentální plugin. Při přehrávání s tímto zajímavým pluginem se provádí "crossfade", tedy pozvolný přechod mezi dvěma následujícími skladbami. Délka fade se nedá nastavit.

Nullsoft Crossfading Output

Dalším pluginem, který provádí prolínání přehrávaných skladeb, je SqrSoft Advanced Crossfading v.1.3, kvalitní plně nastavitelný plugin pro mixování do výstupu.

SqrSoft Advanced Crossfading

Problém přehrávání skladeb bez prodlevy mezi jednotlivými skladbami (gapless output) řeší Dudsoft Gapless Output 1.0. V praxi se dobře uplatní u koncertních live nahrávek nebo u mixů rozdělených do více MP3 souborů, kde prodlevy působí velmi rušivě.

Posledním pluginem, o kterém bychom se chtěli zmínit, je NULL Output Plug-in 1.0b dovoluje uživatelům Winampu, kteří chtějí provozovat internetové radio, vysílat proud SHOUTcastu z počítačů, které nejsou vybaveny zvukovou kartou.


V dalším samostatném pokračování přehledu pluginů se budeme věnovat nejblíbenějšímu typu pluginů - vizualizačním pluginům.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Aplikace zvládnou nahrát záznam dění na displeji nebo předpoví počasí

Užitečné aplikace pro tablet

Zajímavé aplikace pro tablety s Androidem a iOS zvládnou pořídit videozáznam obsahu obrazovky, pustit televizní...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz