Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pluginy pro Winamp II.

  0:30aktualizováno  0:30
V druhé části přehledu pluginů pro přehrávač Winamp se věnujeme oblíbeným vizualizačním pluginům, které provázejí přehrávanou hudbu grafickými efekty.
V pokračování našeho povídání o pluginech se budeme zabývat vizemi, které hudba a počítač dovedou společně vytvořit na monitoru.

Vizualizační pluginy (Visualisation plug-ins)

Nejpopulárnějšími a nejrozšířenějšími pluginy Winampu jsou vizualizační pluginy. Přidávají k přehrávané hudbě zvláštní grafické efekty většinou závislé na intenzitě a průběhu zvukového signálu. Některé jsou opravdu působivé, ale často vyžadují k plynulému používání rychlý procesor nebo dokonce 3D grafickou kartu. Efekty se zobrazují v oknech různé velikosti nebo v celé obrazovce (full screen). Některé pluginy fungují i jako šetřič obrazovky (screensaver). Nainstalované vizualizační pluginy si můžeme vybrat přímo pomocí Ctrl+K a spustit pomocí Ctrl+Shift+K či dvojím poklepáním na okénko osciloskopu v panelu Winampu. V nastavení Winampu můžeme též zatrhnout volbu, aby se plugin spustil vždy při přehrávání.

Geiss 4.24
Geiss generuje k přehrávané hudbě "psychedelické" efekty a stal se jedním z nejoblíbenějších pluginů. Běží výhradně v celé obrazovce (full screen), což dosti omezuje jeho používání. Výhodou je, že se dá využít také jako šetřič obrazovky. V tomto případě reaguje na sígnál ze všech vstupů zvukové karty včetně audio CD, mikrofonu, line-in vstupu.

Geiss

Albedo 1.07
Plugin inspirovaný Geissem zobrazuje přehrávanou hudbu řadou grafických efektů. Vypadá velmi dobře, ale vyžaduje rychlý počítač (procesor s MMX instrukcemi) a Windows s nainstalovaným DirectX 6.0.

Albedo

Nullsoft AVS v1.0a44
"Advanced visualization studio" je plugin přímo od výrobce Winampu. Nyní je součástí plné instalace Winampu. Jeho koncepce je odlišná od ostatních pluginů. AVS obsahuje editor, v němž si každý může z knihovny efektů sestavit vlastní kombinaci a uložit si ji.

AVS Editor

Pro líné je ve "studiu" připravena řada přednastavených sestav vizuálních efektů. Pomocí funkce Random může AVS po určené době automaticky přepínat mezi uloženými sestavami. Efekty vypadají velmi dobře i v malém okně, jehož zobrazení tolik nezatěžuje procesor.

AVS

Highpersonic v.1.0
Pěkný plugin s různými efekty a řadou nastavení zobrazující trojrozměrné objekty. Vyžaduje rychlé PC s 3D grafickou kartou a DirectX6. Běží pouze v celé obrazovce.

Highpersonic

WhiteCap 3.3.3
Program původně vytvořený pro Macintosh byl přepracován na PC. Kromě pluginu existuje i jako samostatný šetřič obrazovky. Jeho zdrojový kód je otevřený a je obsažen v instalačním souboru. Plugin obsahuje velké množství efektních modelů, které se lehce vybírají po stisknutí pravého tlačítka myši. Soubor s pluginem (značně velký - 922kB) lze stáhnout na stránkách Winampu. Autor pluginu nedávno publikoval nový plugin G-Force 1.1.1, který WhiteCap ještě převyšuje.

White Cap

Winamp Goes 3D v1.42
Winamp Goes 3D je jedním z pluginů, které vyžadují 3D grafickou kartu. Je založen na OpenGL a může být spuštěn i v softwarovém módu, ale bez hardwarového urychlení se nedá prakticky použít. Další nevýhodou je sharewarový status programu. Po čtrnácti dnech používání jej musíte zaregistrovat za cenu osmi dolarů. Soubor je značně rozměrný (1062kB).

WinAmp 3DGL v1.50b je dalším oblíbeným zástupcem pluginů, které vyžadují 3D kartu s podporou OpenGL.

RAVE
Řada pluginů byla psána přímo pro grafické karty 3Dfx. Pěkným příkladem je plugin Rave. Kromě 3Dfx karet podporuje přes Direct3D i ostatní 3D karty. V tomto módu může být spuštěn i v okně. Volně k dispozici je bohužel pouze verze Rave lite, která na rozdíl od plné verze obsahuje mnohem méně efektů.

RAVE

Lyrics3 plugin
K vizualizačním pluginům patří i některé programy, které nepřidávají grafické efekty, ale zobrazují další informace. Lyrics3 plugin zobrazuje texty písní uložené přímo v MP3 souboru (tzv. Lyrics3 tag rozšiřující běžný ID3 tag) nebo v textových souborech stejného jména jako MP3 soubor. Na stránce s pluginem si můžete volně stáhnout i Lyrics Editor sloužící k přidávání a editaci textů do MP3 souborů. K pohodlnému editování je vhodnější MP3 Manager 32 s řadou dalších funkcí.

Lyrics3

Na závěr bychom se chtěli zmínit o programu AmpSaver, AmpSaver není sám o sobě pluginem, ale umožňuje použít jakýkoliv plugin pro Winamp jako šetřič obrazovky, což jistě oceníte, pokud si některé grafické efekty obzvláště oblíbíte. Podle uvedených statických obrázků si můžete o vizualizačních pluginech udělat jen matnou představu. Je nutné je vyzkoušet a vidět na vlastní oči!

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Najdete na iDNES.cz