Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pluginy pro Winamp II.

  0:30aktualizováno  0:30
V druhé části přehledu pluginů pro přehrávač Winamp se věnujeme oblíbeným vizualizačním pluginům, které provázejí přehrávanou hudbu grafickými efekty.
V pokračování našeho povídání o pluginech se budeme zabývat vizemi, které hudba a počítač dovedou společně vytvořit na monitoru.

Vizualizační pluginy (Visualisation plug-ins)

Nejpopulárnějšími a nejrozšířenějšími pluginy Winampu jsou vizualizační pluginy. Přidávají k přehrávané hudbě zvláštní grafické efekty většinou závislé na intenzitě a průběhu zvukového signálu. Některé jsou opravdu působivé, ale často vyžadují k plynulému používání rychlý procesor nebo dokonce 3D grafickou kartu. Efekty se zobrazují v oknech různé velikosti nebo v celé obrazovce (full screen). Některé pluginy fungují i jako šetřič obrazovky (screensaver). Nainstalované vizualizační pluginy si můžeme vybrat přímo pomocí Ctrl+K a spustit pomocí Ctrl+Shift+K či dvojím poklepáním na okénko osciloskopu v panelu Winampu. V nastavení Winampu můžeme též zatrhnout volbu, aby se plugin spustil vždy při přehrávání.

Geiss 4.24
Geiss generuje k přehrávané hudbě "psychedelické" efekty a stal se jedním z nejoblíbenějších pluginů. Běží výhradně v celé obrazovce (full screen), což dosti omezuje jeho používání. Výhodou je, že se dá využít také jako šetřič obrazovky. V tomto případě reaguje na sígnál ze všech vstupů zvukové karty včetně audio CD, mikrofonu, line-in vstupu.

Geiss

Albedo 1.07
Plugin inspirovaný Geissem zobrazuje přehrávanou hudbu řadou grafických efektů. Vypadá velmi dobře, ale vyžaduje rychlý počítač (procesor s MMX instrukcemi) a Windows s nainstalovaným DirectX 6.0.

Albedo

Nullsoft AVS v1.0a44
"Advanced visualization studio" je plugin přímo od výrobce Winampu. Nyní je součástí plné instalace Winampu. Jeho koncepce je odlišná od ostatních pluginů. AVS obsahuje editor, v němž si každý může z knihovny efektů sestavit vlastní kombinaci a uložit si ji.

AVS Editor

Pro líné je ve "studiu" připravena řada přednastavených sestav vizuálních efektů. Pomocí funkce Random může AVS po určené době automaticky přepínat mezi uloženými sestavami. Efekty vypadají velmi dobře i v malém okně, jehož zobrazení tolik nezatěžuje procesor.

AVS

Highpersonic v.1.0
Pěkný plugin s různými efekty a řadou nastavení zobrazující trojrozměrné objekty. Vyžaduje rychlé PC s 3D grafickou kartou a DirectX6. Běží pouze v celé obrazovce.

Highpersonic

WhiteCap 3.3.3
Program původně vytvořený pro Macintosh byl přepracován na PC. Kromě pluginu existuje i jako samostatný šetřič obrazovky. Jeho zdrojový kód je otevřený a je obsažen v instalačním souboru. Plugin obsahuje velké množství efektních modelů, které se lehce vybírají po stisknutí pravého tlačítka myši. Soubor s pluginem (značně velký - 922kB) lze stáhnout na stránkách Winampu. Autor pluginu nedávno publikoval nový plugin G-Force 1.1.1, který WhiteCap ještě převyšuje.

White Cap

Winamp Goes 3D v1.42
Winamp Goes 3D je jedním z pluginů, které vyžadují 3D grafickou kartu. Je založen na OpenGL a může být spuštěn i v softwarovém módu, ale bez hardwarového urychlení se nedá prakticky použít. Další nevýhodou je sharewarový status programu. Po čtrnácti dnech používání jej musíte zaregistrovat za cenu osmi dolarů. Soubor je značně rozměrný (1062kB).

WinAmp 3DGL v1.50b je dalším oblíbeným zástupcem pluginů, které vyžadují 3D kartu s podporou OpenGL.

RAVE
Řada pluginů byla psána přímo pro grafické karty 3Dfx. Pěkným příkladem je plugin Rave. Kromě 3Dfx karet podporuje přes Direct3D i ostatní 3D karty. V tomto módu může být spuštěn i v okně. Volně k dispozici je bohužel pouze verze Rave lite, která na rozdíl od plné verze obsahuje mnohem méně efektů.

RAVE

Lyrics3 plugin
K vizualizačním pluginům patří i některé programy, které nepřidávají grafické efekty, ale zobrazují další informace. Lyrics3 plugin zobrazuje texty písní uložené přímo v MP3 souboru (tzv. Lyrics3 tag rozšiřující běžný ID3 tag) nebo v textových souborech stejného jména jako MP3 soubor. Na stránce s pluginem si můžete volně stáhnout i Lyrics Editor sloužící k přidávání a editaci textů do MP3 souborů. K pohodlnému editování je vhodnější MP3 Manager 32 s řadou dalších funkcí.

Lyrics3

Na závěr bychom se chtěli zmínit o programu AmpSaver, AmpSaver není sám o sobě pluginem, ale umožňuje použít jakýkoliv plugin pro Winamp jako šetřič obrazovky, což jistě oceníte, pokud si některé grafické efekty obzvláště oblíbíte. Podle uvedených statických obrázků si můžete o vizualizačních pluginech udělat jen matnou představu. Je nutné je vyzkoušet a vidět na vlastní oči!

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Najdete na iDNES.cz