Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pluginy pro Winamp III.

  0:06aktualizováno  0:06
Závěr našeho přehledu nejzajímavějších pluginů pro přehrávač Winamp tvoří pluginy přidávající zvukové efekty a pluginy s všeobecným určením.
Pluginy pro zvukové efekty a zpracování zvuku (DSP/Effect plug-ins)

Zvukové efekty a DSP (digital signal processing) pluginy se většinou aplikují na digitalizovaných zvukových souborech ve zvukových editorech. Pluginy dovolují aplikovat zvukové efekty na MP3 soubory během přehrávání, tzn. v reálném čase. Je třeba upozornit, že mnohé zde uvedené efekty mohou nezávisle na přehrávači a zdroji zvuku používat majitelé zvukové karty SoundBlaster Live! a jejího doprovodného programu Enviromental Audio. Pro mixování MP3 souborů existují i samostatné programy (Virtual Turntables).

DSP/Effect pluginy se spouštějí okamžitě vybráním v preferencích , proto je zde zvláštní políčko pro případ, že nechcete používat žádný. Pro tento druh pluginů je velmi omezující, že jich Winamp nedovolí spustit více najednou, ale v našem přehledu uvidíte, že každé omezení se dá obejít.

Na našich stránkách jsme již ve zvláštním článku informovali o pluginu AnalogX Vocal Remover, který přehrávači přidává funkci Karaoke.

Širší záběr má plugin DeFX, který kromě potlačení vokálů ovládá i další funkce: Pitch Modulation - výběr mezi Chorus a Flange s řadou dalších nastavení, Pitch Change - mění základní polohu (výšku) přehrávané hudby bez změny tempa, Reverberation - ozvěna, která simuluje přehrávání zvuku v různých prostředích, Balance - přehrávání jednoho kanálu v obou reproduktorech.

DeFX

Pitchfork 1.0 přidává k hlavnímu panelu přehrávače další stejně graficky řešené okno. "Ladička" je vynikající pomůcka pro každého, kdo si chce vyzkoušet pracovat jako DJ. Se dvěma programy Winamp a se dvěma zvukovými kartami (pokud nevlastníte SoundBlaste Live) a mixážním pultem umožňuje lehké mixování MP3 v reálném čase. Zahrnuje funkce Pitch, Cue a BPM counter.

Pitchfork

RealReverb Convolution simuluje šíření zvuku v jakémkoliv prostředí (místnosti). K originálnímu zvuku je přidán zpožděný a zeslabený zvuk (ozvěna) napodobující odraz ve skutečné místnosti. Plugin obsahuje šest různých prostředí (Impulse responses), další je možno stáhnout na domovské stránce.

MuchFX2 není sám o sobě pluginem produkujícím zvukové efekty, ale obchází omezení Winampu a umožňuje najednou spustit více pluginů pro zvukové efekty. Navíc dovoluje používat s Winampem verze 2.x pluginy, které jsou kompatibilní pouze se starším  Winampem verze 1.x.

MuchFX2

Diablo DJ mixuje zvuky ve WAV souborech v reálném čase do výstupu Winampu. Byl vytvořen pro starší verzi Winampu, proto k jeho spuštění potřebujete výše zmíněný Much FX2 plugin.

TVE v1.0 přidává Winampu funkci Volume Equalization. Vyrovnává úroveň hlasitosti při přehrávání více souborů, takže hlasitě nahrané skladby jsou ztlumeny a u slabě nahraných je hlasitost zvýšena. Jedná se o šikovnou pomůcku, zejména vlastníte-li množství souborů z různých zdrojů, jejichž úroveň je zpravidla nevyrovnaná. Plugin je bohužel určen pro starší verzi Winampu (1.x).

AudioStocker je ekvalizér hlasitosti, který na rozdíl od TVE pracuje s novým Winampem. Součástí instalačního souboru jsou ještě dva pluginy. Stockmuxer, který obchází omezení Winampu a umožňuje AudioStockeru běžet současně s pluginem PitchFork a Shoutmuxer, který totéž umožňuje pro ShoutCast.

Chronotron plugin v1.10 je program, který mění tempo (rychlost přehrávání) reprodukované hudby, aniž by tím ovlivňoval výšky.

Chronotron

AlienDSP je dalším pluginem, který zpracovává přehrávaný zvuk s velkým množstvím.zvukových efektů. "All-In-One" plugin přináší tyto efekty: Wide Stereo, Stereo Boost, Amplitude, Modulation, Pseudo Stereo, Remove Voice, Pitch, Compression / Expansion,Echo, Reverb, Amplify, Volume, Control - Peaks Reduction, Tremolo.

AlienDSP

WaveSurround Plugin 3.0 je zástupcem programů orientovaných na trojrozměrný zvuk. Po velkém rozmachu 3D grafických karet se dnes rozmáhají na počítačích 3D audio technologie, čemuž neunikl ani Winamp. WaveSurround vylepšuje vnímání reprodukované hudby softwarově. Při přehrávání stereo MP3 souborů na počítači jsou reproduktory umístěny obvykle po stranách monitoru. Posluchač sice slyší stereo zvuk, ale protože jsou reproduktory příliš blízko u sebe, výsledný zvuk nezní příliš prostorově a vychází jakoby zprostředka. WaveSurround plugin tento nedostatek obchází a vytváří "virtuální" reproduktory, jež mohou být umístěny kdekoliv v prostoru okolo posluchače. Posluchač se tak ocitá přímo uprostřed scény a získá pocit opravdového prostorového zvuku. Plugin dobře funguje i na sluchátkách. Protože se jedná o komerční produkt, můžete si stáhnou pouze demo, plnou verzi získáte za 9.95 dolaru.

WaveSurround

Arboretum Realizer 1.1 se snaží napravit nedostatky komprimovaného zvuku. Rozšiřuje stereo vjem, přidává chybějící nízké frekvence, syntetizuje nově části vyšších frekvencí a celkově zvuk přibližuje původní nahrávce. Realizer může využít každý i bez hlubších znalostí, protože v sobě zahrnuje přednastavení pro různé druhy hudby a zvuku. Tlačítkem Bypass můžete kombinaci efektů vypnout a porovnat s původním zvukem. Zajímavostí pluginu je možnost výběru skinů pro okno. Plugin je sharewarem a po čtrnácti dnech používání musíte zaplatit 9.95 dolaru (pokud používáte plugin pro osobní účely). Nově plugin spolupracuje také s editačním softwarem, který podporuje DirectX pluginy. Existuje i verze pro Macintosh.

Realizer

Obecně použitelné pluginy (General purpose plug-ins)

Jsou určeny k širokému okruhu dalších přídavných funkcí přehrávače. Narozdíl od ostatních se spouštějí automaticky při startu Winampu a pracují všechny najednou. Zajímavým pluginem tohoto typu je Reproduction control 1.22, který rozšiřuje možnosti ovládání Winampu a přináší zajímavou funkci detekce vložení CD-ROMu s MP3 soubory a jejich automatické přehrání. Panel Winampu je možné nahradit malým, bez ohledu na ostatní programy stále zobrazeným bodem v levém horním rohu plochy Windows. Kliknutím myši na bod získáte přístup ke všem funkcím přehrávače.

Winamp Lyrics 1.19 od stejného autora přináší funkci zobrazování textů k písním, o níž jsme se zmiňovali již v rámci vizualizačních pluginů. Jako obecný plugin nezabírá místo vašemu oblíbenému vizualizačnímu pluginu. Texty mohou být uloženy přímo v MP3 souboru (tzv. Lyrics3 tag rozšiřující běžný ID3 tag) nebo v textových souborech stejného jména jako MP3 soubor. Winamp Lyrics přidává k Winampu další graficky jednotně řešené okno a umožňuje texty a rozšířený ID3 tag editovat přímo ve Winampu. Zobrazuje i texty (včetně obrázků) v HTML formátu. Existují dvě verze pluginu - pro systém s Internet Explorerem (od verze 3.0) a bez něj.

Winamp Lyrics

Pro české uživatele je obzvláště užitečný Tixoft Font Plug II, který zavádí podporu mezinárodních fontů na display Winampu. Konečně se vám objeví správně zobrazená česká písmena i s diakritickými znaménky. Kromě fontů můžete měnit i rychlost a barvu zobrazeného textu.

Microamp.jpg MikroAMP 1.0.2 je malou šikovnou náhradou za panel Winampu. Vytváří na ploše malý čtvereček a pracuje podobně jako zmíněný plugin Reproduction Control. Winamp je vždy navrchu a vždy při ruce. Soubory se dají spouštět myší pomocí "Drag and Drop". Název přehrávaná skladby je umístěn v liště aktivního okna. Dvěma kliknutími získáte přístup k většině běžných funkcí přehrávače.

Zvláštním pluginem je Ampapod zaměřený na ty, kteří chtějí používat počítač místo hifi zařízení. Plugin umožňuje ovládat přehrávání ve Winampu univerzálním dálkovým ovládáním. Podporuje též dálkové ovládání X10 Mouse Remote, které je součástí zařízení MP3 Anywhere, jež slouží pro bezdrátový přenos zvuku mezi počítačem a hifi zařízením. Podobně funguje i plugin pro infračervený přijímač Irman, který spolupracuje s dálkovým ovládáním od televize, videa nebo hifi věže.


Tím se uzavírá náš stručný přehled zajímavých pluginů pro přehrávač Winamp. Doufáme, že vám pomohl zorientovat se v obrovském množství pluginů, jež nabízí Internet, a přispěl k lepšímu a zábavnějšímu využití možností MP3 formátu.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Najdete na iDNES.cz