Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pluginy pro Winamp III.

  0:06aktualizováno  0:06
Závěr našeho přehledu nejzajímavějších pluginů pro přehrávač Winamp tvoří pluginy přidávající zvukové efekty a pluginy s všeobecným určením.
Pluginy pro zvukové efekty a zpracování zvuku (DSP/Effect plug-ins)

Zvukové efekty a DSP (digital signal processing) pluginy se většinou aplikují na digitalizovaných zvukových souborech ve zvukových editorech. Pluginy dovolují aplikovat zvukové efekty na MP3 soubory během přehrávání, tzn. v reálném čase. Je třeba upozornit, že mnohé zde uvedené efekty mohou nezávisle na přehrávači a zdroji zvuku používat majitelé zvukové karty SoundBlaster Live! a jejího doprovodného programu Enviromental Audio. Pro mixování MP3 souborů existují i samostatné programy (Virtual Turntables).

DSP/Effect pluginy se spouštějí okamžitě vybráním v preferencích , proto je zde zvláštní políčko pro případ, že nechcete používat žádný. Pro tento druh pluginů je velmi omezující, že jich Winamp nedovolí spustit více najednou, ale v našem přehledu uvidíte, že každé omezení se dá obejít.

Na našich stránkách jsme již ve zvláštním článku informovali o pluginu AnalogX Vocal Remover, který přehrávači přidává funkci Karaoke.

Širší záběr má plugin DeFX, který kromě potlačení vokálů ovládá i další funkce: Pitch Modulation - výběr mezi Chorus a Flange s řadou dalších nastavení, Pitch Change - mění základní polohu (výšku) přehrávané hudby bez změny tempa, Reverberation - ozvěna, která simuluje přehrávání zvuku v různých prostředích, Balance - přehrávání jednoho kanálu v obou reproduktorech.

DeFX

Pitchfork 1.0 přidává k hlavnímu panelu přehrávače další stejně graficky řešené okno. "Ladička" je vynikající pomůcka pro každého, kdo si chce vyzkoušet pracovat jako DJ. Se dvěma programy Winamp a se dvěma zvukovými kartami (pokud nevlastníte SoundBlaste Live) a mixážním pultem umožňuje lehké mixování MP3 v reálném čase. Zahrnuje funkce Pitch, Cue a BPM counter.

Pitchfork

RealReverb Convolution simuluje šíření zvuku v jakémkoliv prostředí (místnosti). K originálnímu zvuku je přidán zpožděný a zeslabený zvuk (ozvěna) napodobující odraz ve skutečné místnosti. Plugin obsahuje šest různých prostředí (Impulse responses), další je možno stáhnout na domovské stránce.

MuchFX2 není sám o sobě pluginem produkujícím zvukové efekty, ale obchází omezení Winampu a umožňuje najednou spustit více pluginů pro zvukové efekty. Navíc dovoluje používat s Winampem verze 2.x pluginy, které jsou kompatibilní pouze se starším  Winampem verze 1.x.

MuchFX2

Diablo DJ mixuje zvuky ve WAV souborech v reálném čase do výstupu Winampu. Byl vytvořen pro starší verzi Winampu, proto k jeho spuštění potřebujete výše zmíněný Much FX2 plugin.

TVE v1.0 přidává Winampu funkci Volume Equalization. Vyrovnává úroveň hlasitosti při přehrávání více souborů, takže hlasitě nahrané skladby jsou ztlumeny a u slabě nahraných je hlasitost zvýšena. Jedná se o šikovnou pomůcku, zejména vlastníte-li množství souborů z různých zdrojů, jejichž úroveň je zpravidla nevyrovnaná. Plugin je bohužel určen pro starší verzi Winampu (1.x).

AudioStocker je ekvalizér hlasitosti, který na rozdíl od TVE pracuje s novým Winampem. Součástí instalačního souboru jsou ještě dva pluginy. Stockmuxer, který obchází omezení Winampu a umožňuje AudioStockeru běžet současně s pluginem PitchFork a Shoutmuxer, který totéž umožňuje pro ShoutCast.

Chronotron plugin v1.10 je program, který mění tempo (rychlost přehrávání) reprodukované hudby, aniž by tím ovlivňoval výšky.

Chronotron

AlienDSP je dalším pluginem, který zpracovává přehrávaný zvuk s velkým množstvím.zvukových efektů. "All-In-One" plugin přináší tyto efekty: Wide Stereo, Stereo Boost, Amplitude, Modulation, Pseudo Stereo, Remove Voice, Pitch, Compression / Expansion,Echo, Reverb, Amplify, Volume, Control - Peaks Reduction, Tremolo.

AlienDSP

WaveSurround Plugin 3.0 je zástupcem programů orientovaných na trojrozměrný zvuk. Po velkém rozmachu 3D grafických karet se dnes rozmáhají na počítačích 3D audio technologie, čemuž neunikl ani Winamp. WaveSurround vylepšuje vnímání reprodukované hudby softwarově. Při přehrávání stereo MP3 souborů na počítači jsou reproduktory umístěny obvykle po stranách monitoru. Posluchač sice slyší stereo zvuk, ale protože jsou reproduktory příliš blízko u sebe, výsledný zvuk nezní příliš prostorově a vychází jakoby zprostředka. WaveSurround plugin tento nedostatek obchází a vytváří "virtuální" reproduktory, jež mohou být umístěny kdekoliv v prostoru okolo posluchače. Posluchač se tak ocitá přímo uprostřed scény a získá pocit opravdového prostorového zvuku. Plugin dobře funguje i na sluchátkách. Protože se jedná o komerční produkt, můžete si stáhnou pouze demo, plnou verzi získáte za 9.95 dolaru.

WaveSurround

Arboretum Realizer 1.1 se snaží napravit nedostatky komprimovaného zvuku. Rozšiřuje stereo vjem, přidává chybějící nízké frekvence, syntetizuje nově části vyšších frekvencí a celkově zvuk přibližuje původní nahrávce. Realizer může využít každý i bez hlubších znalostí, protože v sobě zahrnuje přednastavení pro různé druhy hudby a zvuku. Tlačítkem Bypass můžete kombinaci efektů vypnout a porovnat s původním zvukem. Zajímavostí pluginu je možnost výběru skinů pro okno. Plugin je sharewarem a po čtrnácti dnech používání musíte zaplatit 9.95 dolaru (pokud používáte plugin pro osobní účely). Nově plugin spolupracuje také s editačním softwarem, který podporuje DirectX pluginy. Existuje i verze pro Macintosh.

Realizer

Obecně použitelné pluginy (General purpose plug-ins)

Jsou určeny k širokému okruhu dalších přídavných funkcí přehrávače. Narozdíl od ostatních se spouštějí automaticky při startu Winampu a pracují všechny najednou. Zajímavým pluginem tohoto typu je Reproduction control 1.22, který rozšiřuje možnosti ovládání Winampu a přináší zajímavou funkci detekce vložení CD-ROMu s MP3 soubory a jejich automatické přehrání. Panel Winampu je možné nahradit malým, bez ohledu na ostatní programy stále zobrazeným bodem v levém horním rohu plochy Windows. Kliknutím myši na bod získáte přístup ke všem funkcím přehrávače.

Winamp Lyrics 1.19 od stejného autora přináší funkci zobrazování textů k písním, o níž jsme se zmiňovali již v rámci vizualizačních pluginů. Jako obecný plugin nezabírá místo vašemu oblíbenému vizualizačnímu pluginu. Texty mohou být uloženy přímo v MP3 souboru (tzv. Lyrics3 tag rozšiřující běžný ID3 tag) nebo v textových souborech stejného jména jako MP3 soubor. Winamp Lyrics přidává k Winampu další graficky jednotně řešené okno a umožňuje texty a rozšířený ID3 tag editovat přímo ve Winampu. Zobrazuje i texty (včetně obrázků) v HTML formátu. Existují dvě verze pluginu - pro systém s Internet Explorerem (od verze 3.0) a bez něj.

Winamp Lyrics

Pro české uživatele je obzvláště užitečný Tixoft Font Plug II, který zavádí podporu mezinárodních fontů na display Winampu. Konečně se vám objeví správně zobrazená česká písmena i s diakritickými znaménky. Kromě fontů můžete měnit i rychlost a barvu zobrazeného textu.

Microamp.jpg MikroAMP 1.0.2 je malou šikovnou náhradou za panel Winampu. Vytváří na ploše malý čtvereček a pracuje podobně jako zmíněný plugin Reproduction Control. Winamp je vždy navrchu a vždy při ruce. Soubory se dají spouštět myší pomocí "Drag and Drop". Název přehrávaná skladby je umístěn v liště aktivního okna. Dvěma kliknutími získáte přístup k většině běžných funkcí přehrávače.

Zvláštním pluginem je Ampapod zaměřený na ty, kteří chtějí používat počítač místo hifi zařízení. Plugin umožňuje ovládat přehrávání ve Winampu univerzálním dálkovým ovládáním. Podporuje též dálkové ovládání X10 Mouse Remote, které je součástí zařízení MP3 Anywhere, jež slouží pro bezdrátový přenos zvuku mezi počítačem a hifi zařízením. Podobně funguje i plugin pro infračervený přijímač Irman, který spolupracuje s dálkovým ovládáním od televize, videa nebo hifi věže.


Tím se uzavírá náš stručný přehled zajímavých pluginů pro přehrávač Winamp. Doufáme, že vám pomohl zorientovat se v obrovském množství pluginů, jež nabízí Internet, a přispěl k lepšímu a zábavnějšímu využití možností MP3 formátu.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz