Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po Napsteru přichází na řadu Scour Exchange

  0:30aktualizováno  0:30
Termín soudního stání ve věci RIAA versus Napster se nezadržitelně blíží. RIAA však nezahálí ve svém tažení proti pirátům na Internetu a ve spolupráci s MPAA žalují Scour Exchange, podobný systém pro sdílení souborů jako Napster, z masivního porušování autorských práv.
Termín soudního stání ve věci RIAA versus Napster se nezadržitelně blíží. RIAA však nezahálí ve svém tažení proti pirátům na Internetu a ve spolupráci s MPAA žalují Scour Exchange, podobný systém pro sdílení souborů jako Napster, z masivního porušování autorských práv.

Stejně jako Napster, i Scour Exchange slouží především pro sdílení souborů mezi jeho uživateli. Na rozdíl od Napsteru však kromě hudebních souborů umožňuje sdílet i další multimediální soubory jako například obrázky a filmy v některém z kompresních video formátů. Počet jeho uživatelů je nesrovnatelně nižší v porovnání s Napsterem, nicméně k porušování autorských práv, byť v menší míře, zde samozřejmě dochází.

RIAA (Recording Industry Association of America) a MPAA (Motion Picture Association of America) zastupující pět předních nahrávacích společností a 8 předních filmových studií podaly žalobu na firmu Scour, Inc., která zajišťuje vývoj a provoz systému Scour Exchange, který je zmíněnými asociacemi považován za druhého největšího porušovatele autorských práv na Internetu. Na prvním místě je samozřejmě Napster, na který již žaloba uvalena byla a nyní čeká na soudní stání. Předmětem žaloby je vědomé usnadnění nezákonného kopírování a šíření hudby a filmů prostřednictvím systému Scour Exchange.

Na první pohled by se dalo říct, že se jedná zcela totožnou situaci jako v případě Napsteru. Vyšlo však najevo, že firma Scour uzavřela licenční dohodu se studii Miramax a Hollywood Records o autorizované distribuci jejich děl prostřednictvím Scour Exchange. Minulý týden vyjednávala hudebními nakladatelstvími SONY, Warner a BMG a na tento týden bylo naplánováno jednání se studiem Universal. I přes všechna tato produktivní jednání (dle vyjádření zástupce firmy Scour) je většina z těchto firem v podané žalobě překvapivě na straně žalující.

Přesné ztráty nebyly v žalobě vyčísleny, RIAA a MPAA je údajně předloží až při soudním stání. Podle autorského zákona je maximální částka za každé porušení autorského práva stanovena na $150.000. Je jasné, že se bude jednat o další precedentní soudní proces. O jeho výsledku hodně napoví konečný výrok soudu ve věci RIAA versus Napster, který by měl být vynesen v průběhu tohoto týdne, a o kterém vás samozřejmě budeme informovat.

Autor:


Témata: film, MP3, Hollywood, Napster, Sony

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Najdete na iDNES.cz