Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po Napsteru přichází na řadu Scour Exchange

  0:30aktualizováno  0:30
Termín soudního stání ve věci RIAA versus Napster se nezadržitelně blíží. RIAA však nezahálí ve svém tažení proti pirátům na Internetu a ve spolupráci s MPAA žalují Scour Exchange, podobný systém pro sdílení souborů jako Napster, z masivního porušování autorských práv.
Termín soudního stání ve věci RIAA versus Napster se nezadržitelně blíží. RIAA však nezahálí ve svém tažení proti pirátům na Internetu a ve spolupráci s MPAA žalují Scour Exchange, podobný systém pro sdílení souborů jako Napster, z masivního porušování autorských práv.

Stejně jako Napster, i Scour Exchange slouží především pro sdílení souborů mezi jeho uživateli. Na rozdíl od Napsteru však kromě hudebních souborů umožňuje sdílet i další multimediální soubory jako například obrázky a filmy v některém z kompresních video formátů. Počet jeho uživatelů je nesrovnatelně nižší v porovnání s Napsterem, nicméně k porušování autorských práv, byť v menší míře, zde samozřejmě dochází.

RIAA (Recording Industry Association of America) a MPAA (Motion Picture Association of America) zastupující pět předních nahrávacích společností a 8 předních filmových studií podaly žalobu na firmu Scour, Inc., která zajišťuje vývoj a provoz systému Scour Exchange, který je zmíněnými asociacemi považován za druhého největšího porušovatele autorských práv na Internetu. Na prvním místě je samozřejmě Napster, na který již žaloba uvalena byla a nyní čeká na soudní stání. Předmětem žaloby je vědomé usnadnění nezákonného kopírování a šíření hudby a filmů prostřednictvím systému Scour Exchange.

Na první pohled by se dalo říct, že se jedná zcela totožnou situaci jako v případě Napsteru. Vyšlo však najevo, že firma Scour uzavřela licenční dohodu se studii Miramax a Hollywood Records o autorizované distribuci jejich děl prostřednictvím Scour Exchange. Minulý týden vyjednávala hudebními nakladatelstvími SONY, Warner a BMG a na tento týden bylo naplánováno jednání se studiem Universal. I přes všechna tato produktivní jednání (dle vyjádření zástupce firmy Scour) je většina z těchto firem v podané žalobě překvapivě na straně žalující.

Přesné ztráty nebyly v žalobě vyčísleny, RIAA a MPAA je údajně předloží až při soudním stání. Podle autorského zákona je maximální částka za každé porušení autorského práva stanovena na $150.000. Je jasné, že se bude jednat o další precedentní soudní proces. O jeho výsledku hodně napoví konečný výrok soudu ve věci RIAA versus Napster, který by měl být vynesen v průběhu tohoto týdne, a o kterém vás samozřejmě budeme informovat.

Autor:


Témata: film, MP3, Hollywood, Napster, Sony

Nejčtenější

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz