Pochlubte se úžasnou prezentací fotografií na DVD přehrávači

aktualizováno 
Vypálit fotografie na DVD dokáže každý. Avšak už ne každý umí vyrobit nádhernou prezentaci snímků třeba z dovolené, kde byste využili přechodové efekty, hudbu na pozadí a tím prohlížení fotografií udělali zajímavější.
Dívka sleduje LCD televizi. Ilustrační foto.

Dívka sleduje LCD televizi. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Asi nám dáte za pravdu, že po příjezdu z dovolené či nevšedního dobrodružného zážitku se většina z nás chce pochlubit kolegům, přátelům a rodině s tím co jsme zažili. Jestliže jste se navíc vrátili z nějaké exotické destinace či adrenalinové akce, pak vaši blízcí budou chtít jistě vidět i nějaké fotografie. Než abyste je zbytečně nechali všechny vyrobit v minilabu (což pár dní zabere), zkuste nový a moderní způsob. Podívejte se na ně pomocí televizoru a stolního DVD přehrávače.

Existuje celá řada programů, které slibují tvorbu fantastického DVD s prezentací fotografií. Avšak pouze některé z nich to opravdu umí tak, jak bychom si asi představovali my. Ty co to splňují, jsou však někdy složité na ovládání či nastavování zbytečného množství parametrů. Jeden z mála povedených programů, který vybočuje z řady je VSO PhotoDVD pocházející z francouzských programátorských dílen.

Co to umí?
Chcete-li někomu předvést pořízené fotografie z vaší dovolené, svatby, oslavy atd., zkuste sáhnout po tomto nástroji. Nejenže z nich udělá slideshow s přechodovými efekty, ale máte možnost přidat i komentář (audio i textový). Použít přitom lze až tři odlišné hudební stopy (možnost přepínání pomocí vašeho dálkového ovladače) podle vaší nálady. Vše máte po ruce a práce s tímto produktem je opravdu rychlá a jednoduchá. Po dokončení DVD disk ho přehraje každý stolní DVD přehrávač a všechny počítače.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Pro většinu z vás bude jistě příjemným překvapením, že stránky jsou přeloženy do češtiny. Instalační archív si potom můžete stáhnout přímo odsud – VSO PhotoDVD (9,2 MB). Určen je pro operační systémy Windows 98 a novější. Bohužel jde o komerční software a tak za jeho používání je zapotřebí zaplatit. Máte však možnost využít jeho funkce v trial verzi, která je omezena na 25 snímků a přidává do nich logo programu. Instalace probíhá v češtině a stačí se jí proklikat.

První spuštění
Po dokončení instalace dojde ke spuštění VSO PhotoDVD. Nad hlavním oknem aplikace se zobrazí upozornění na to, že používáte zkušební verzi. Samotný program se ovládá snadno a to díky jednoduchému průvodci, pomocí kterého určíte složku (první ikonka vlevo), kde se fotografie nacházejí či je vyberete jednu po druhé (druhá ikonka vlevo). Fotografie mohou být ve formátech JPG, GIF, BMP, ANI, PCX, EMF, WMF atd.

VSO PhotoDVD


Po přidání fotografií si všimněte uprostřed okna, že se zobrazují nejen jejich náhledy a názvy, ale také čas, kdy dojde k přepnutí na další snímek a dokonce i celková délka prezentace. Šoupátkem vpravo můžete náhledy zvětšovat a tak si snímky prohlédnout. Pokud se vám nějaký nebude zdát, stačí ho myší označit a kliknout na červený křížek. Tím ho ze seznamu smažete avšak nikoliv ze složky na pevném disku. Pomocí modrých šipek lze určovat pořadí fotografií v prezentaci a dalšími ikonkami vpravo je možné je obracet v jejich ose – nechybí ani rotace ve směru hodin. Kliknete-li navíc na snímky v seznamu pravým tlačítkem myši objeví se další možnosti – vlastnosti, seřadit vložit kapitulu, atd.

VSO PhotoDVD

Přechodové efekty
Nyní klikněte na ikonku lupy. Zobrazí se okno, ve kterém se mění přechodové efekty, mezi fotografiemi. Většinou jistě využijete Auto mód, ale pokud chcete použít pouze jeden, pak ho stačí vybrat. Vyhrát si můžete i s faktorem animace, překladu a délky trvání. Škoda jen, že tato nastavení nelze aplikovat hromadně na celý vytvářený projekt. Dole potom můžete využít různých efektů – černo-bílá, sépie, ohnisko atd. Poslední řádek slouží pro popis k dané fotce. Po návratu do hlavního okna se zcela vpravo nachází informace o tom, jak bude zaplněn DVD disk, délka prezentace a tlačítkem Náhled si lze projekt prohlédnout ještě před jeho tvorbou. Klikněte na tlačítko Dále.

VSO PhotoDVD

Přidejte i hudbu
Druhým krokem můžete nadefinovat seznam hudebních souborů (ve formátech MP3, WMA, OGG, MPC, WAV, APE), které budou přehrávány v pozadí prezentace a přidat až tři audio kanály. Jaká zvuková stopa při prezentaci potom bude hrát je jen na vás. Stačí ji vybrat prostřednictvím tlačítka audio na dálkovém ovladači DVD. Na pravé straně opět nechybí doplňující informace o skladbách a možnost si písničky přehrát. Opět klikněte na tlačítko Další.

VSO PhotoDVD

Jdeme do finále
Předposledním krokem je nastavení výstupního formátu videa. Zde zvolte jako výstupní formát PAL (4:3, anebo 16:9 dle typu TV). Dále vyberte, kam se mají pracovní data uložit, na jaké DVD budete vypalovat (dvouvrstvé, jednovrstvé).

VSO PhotoDVD

Kliknutím na Dále uvidíte souhrn projektu a opět kliknutím na Dále potom již zahájíte kompilaci DVD disku. Doba nutná pro tvorbu je přímo úměrná výkonu PC.

VSO PhotoDVD

Nastavení
Pod volbou Nastavení lze měnit jazykové rozhraní programu, částečně upravovat přechodové efekty, nastavovat výchozí výstupní formát videa, měnit typ a písmo u popisků fotografií a definovat jak často se mají vytvářet kapitoly.

VSO PhotoDVD

Shrnutí
Možná nyní namítáte, že prohlédnout si fotografie lze i bez tohoto programu – stačí připojit digitální fotoaparát k audio a video vstupům TV či vypálit jako data na DVD disk – tak proč si pořizovat něco takového a ještě za to platit. To je jistě pravda, ale zase se ochudíte o přechodové efekty či doprovodnou muziku a navíc fotografie nemůžete svým známým dát jako dárek. A to nemluvíme o tom, že fotoaparát neslouží jako databanka a tak se jeho paměťová karta dříve či později zaplní a vy budete stejně nuceni uložit snímky do PC či na jiné datové médium. Naopak VSO PhotoDVD nabízí nevšední způsob prezentace, u které se vaši blízcí jistě nebudou nudit. A díky stále posilující koruně plnou verzi tohoto programu můžete mít pouze za 450 Kč.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...Najdete na iDNES.cz