Filmový kritik Roger Ebert může po čtyřech letech snímky zkritizovat i ústně.

Filmový kritik Roger Ebert může po čtyřech letech snímky zkritizovat i ústně. | foto: Profimedia.cz

Počítač dal němému jeho vlastní hlas

  • 5
Stačí padesát hodin a ­inženýři ze skotské firmy CereProc dokážou naučit počítač, aby četl vaším hlasem vše, co napíšete. Svou technologií tak například vrátili hlas známému americkému filmovému kritikovi Rogeru Ebertovi.

Jeho hlas si však brali z televizních show a komentářů filmů na bonusových discích k DVD.

"Pokud byste chtěl relativně věrnou kopii vašeho hlasu včetně intonace, musel byste strávit v nahrávacím studiu s techniky zhruba padesát hodin. Je to běh na velmi dlouhou trať, ale jde to. Ve chvíli, kdy jsou nahrané podklady, je už proces velmi rychlý," říká Chris Pidcock ze CereProcu. Nedokázal sice vyčíslit, kolik takový počin stojí, jeho cenu však nejvíce zvedá práce ve studiu.

"Do tří až šesti měsíců bychom tak chtěli nabídnout na našich stránkách službu, která by dokázala vytvořit kopii hlasu pro použití v osobních počítačích na základě zhruba půlminutové nahrávky, kterou nám uživatelé pošlou," dodal. Slovní zásoba sice nebude tak bohatá jako v­Ebertově případu, ale služba bude dostupná široké veřejnosti.

CereProc, který má dnes zhruba 20 zaměstnanců, začal systémy převádějící psaný text na mluvené slovo vyvíjet před čtyřmi lety především pro potřeby telefonních kontaktních center, a snahou firmy bylo dosažení imitace lidského hlasu, tedy nikoli jen robotického čtení.

To se firmě, jejíž velkou část tvoří vědci z Edinburské univerzity, daří rozkladem slov na jednotlivá písmena, ze kterých jejich aplikace zpětně skládají slova. Prozatím podnik nabízí převedení textu v několika britských nářečích, v americké angličtině, ve španělštině a japonštině.

O tom, že čtení textu v podání skotské firmy je skutečně realistické, se ostatně mohli v úterý přesvědčit diváci sledující večerní show slavné americké moderátorky Oprah Winfreyové, která si do svého pořadu Rogera Eberta pozvala, aby zhodnotil šance jednotlivých snímků na získání cen Oscar. Záznam můžete na Youtube sledovat zde a zde.

Prostřednictvím svého počítače Apple promluvil známý kritik na veřejnosti svým hlasem poprvé od roku 2006, kdy o něj kvůli rakovině hrtanu přišel. Od té doby například nemůže normálně jíst ani pít a spodní část jeho obličeje prodělala mohutnou plastickou operaci. "Ještě to chce nějaká zlepšení, ale aspoň to zní jako já," uvedl v talk show Ebert.

Budoucnost podobného software vidí Pidcock hlavně v osobních počítačích a mobilech, kde by mohl pomáhat například nevidomým. Možnost osobního upravení hlasu v ­těchto přístrojích totiž zatím chybí.