Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Článek o zemětřesení napsal počítač dřív, než novinář vylezl z postele

  • 28
Americký deník získal zajímavé prvenství. Jako první na webu informoval o zemětřesení sotva tři minuty poté, co se odehrálo. Článek napsal elektronický novinář Quakerbot na základě automaticky sbíraných dat.

"V pondělí ráno mě vzbudilo zemětřesení. Vstal jsem z postele a šel k počítači. V redakčním systému už na mne čekal článek o tomto zemětřesení, podepsaný mou zkratkou," vzpomíná novinář a programátor Ken Schwencke. "Jen jsem trochu upravil titulek, prolétl text a článek publikoval." Od zemětřesení v té chvíli neuplynuly ani tři minuty, ale noviny LA Times, kde Schwencke pracuje, už o něm měly tři odstavce textu.

Článek sestavil program Quakerbot, který naprogramoval právě Schwencke. Vytvořil univerzální šablonu, program do ní automaticky dozjišťoval data od Úřadu pro geologický výzkum (USGS). A pak už program jen čekal na to, až mu přijde e-mailem upozornění, napsané rovněž počítačovým programem, tentokrát napojeným přímo na aktuální měření tektonické aktivity. Výsledkem spolupráce těchto dvou elektronických "autorů" byl text, který byl přinejmenším stejně vypovídající jako ostatní texty o zemětřesení, které bezprostředně po něm vyšly.

První článek LA Times od Quakebota (6:28 místního času)
Originál v angličtiněOrientační český překlad
A shallow magnitude 4.7 earthquake was reported Monday morning five miles from Westwood, California, according to the U.S. Geological Survey. The temblor occurred at 6:25 a.m. Pacific time at a depth of 5.0 miles.According to the USGS, the epicenter was six miles from Beverly Hills, California, seven miles from Universal City, California, seven miles from Santa Monica, California and 348 miles from Sacramento, California. In the past ten days, there have been no earthquakes magnitude 3.0 and greater centered nearby. This information comes from the USGS Earthquake Notification Service and this post was created by an algorithm written by the author.Mírné zemětřesení o síle 4,7 stupně bylo nahlášeno v pondělí pět mil od Westwoodu v Kalifornii (podle informací USGS). K otřesu došlo v 6:25 ráno v hloubce pěti mil. Podle USGS bylo epicentrum 6 mil od Beverly Hills, sedm mil od Universal City, sedm mil od Santa Monica a 348 mil od Sacramenta.
Za posledních deset dní nebyla žádná významná zemětřesení o síle tří stupňů a výše.
Tato informace pochází ze systému včasných notifikací USGS a tento příspěvek byl vytvořen algoritmem, který naprogramoval autor článku.

Jistě, není to žádný literárně hodnotný výtvor. Text přímo křičí "jsem šablona" a fráze "348 mil od Sacramenta" připomíná hru Jeopardy počítače Watson. Ale je to srozumitelná informace, která je čtenáři okamžitě k dispozici. Pro srovnání se podívejte na zprávu, kterou o tomtéž zemětřesení vydala agentura Reuters (o 24 minut později).

Zpráva agentury Reuters (6:52 místního času)
Anglický originálOrientační český překlad
USA- EARTHQUAKE/SANTA MONICA Magnitude 4.4 earthquake rocks Los Angeles area, USGS says March 17 (Reuters) - A magnitude 4.4 earthquake struck outside Los Angeles on Monday, the United States Geological Survey reported. The quake, initially registered as a 4.7, was centered about 6 miles (9 km) north-northwest of Westwood, California, and occurred at about 6:30 a.m. Pacific Time (1330 GMT). Local press reports said the quake was felt across the municipal area but there were no immediate reports of significant damage.  (Reporting by Scott Malone in Boston; Editing by James Dalgleish) REUTERS  1352 170314 GMTUSA - ZEMĚTŘESENÍ/ SANTA MONICA Zemětřesení o síle 4,4 stupně otřáslo oblastí Los Angeles, uvedl USGS (Reuters) - Zemětřesení o síle 4,4 stupně otřáslo oblastí Los Angeles v pondělí, uvedl USGS. Otřes, původně zaznamenaný o síle 4,7 stupně, měl epicentrum asi 6 mil (9 km) severo-severozápadně od Westwoodu, a došlo k němu asi v 6:30 místního času (13:30 GMT). Místní tisk hlásí, že otřes byl citelný i ve městě, ale nejsou hlášeny žádné škody.

Během této půl hodiny už ale mohli otřesení reportéři v Los Angeles dělat rozhovory s otřesenými obyvateli, otřesenou policií i otřesenými vědci. Počítač jim v tuto chvíli skutečně jen usnadnil práci - nemuseli bojovat o prvenství za každou cenu, informace byla venku a oni se mohli soustředit na lidskou stránku věci. Ušetřil jim čas podobně jako robotické rameno v továrnách.

Zemřel <jméno> a bylo mu <dnes - datum> let

Předpřipravená šablona textu ostatně není žádná novinka - už od 19. století novináři věděli, že je dobré mít připravené v zásobě texty, které mohou upravit dle potřeby a vydat. Nejznámějším příkladem jsou nekrology - občas dokonce omylem vyjdou předčasně - nebo výsledky voleb.

Lidé ale tehdy ani nyní v případě zemětřesení o práci nepřišli. Mohli dělat to, za co jsou placení - novinářskou práci. Zavolali na policii, jestli jsou hlášené nějaké škody. Zeptali se lidí na sociálních sítích, jestli je to nějak ohrozilo. Domluvili si rozhovor s vědcem, který řekl, že toto zemětřesení znamená konec delší pauzy. Jiný vědec to rozporoval. O šest hodin později už měl za sebou on-line článek LA Times 71 úprav - od lidských redaktorů a editorů.

Událost dobře ilustruje, co dokáže počítač psát. Je to zpráva kvantitativní, jednoznačná a šablonovitá, opírající se o autoritou schválená data. Může jít o výsledky sportovních utkání, okamžité burzovní zprávy o rychlém vzestupu/poklesu akcií, výročí, nekrology nebo právě jevy typu zemětřesení. Případně se počítač může pustit i do knih - jak jsme psali v roce 2008 - ale to je zatím pořád hodně kontroverzní. O něco zábavnější je počítačem generovaná poezie

Někoho by mohlo napadnout, že počítačem psané zprávy jsou nejlepší způsob, jak se přiblížit ideálu objektivity - o to se částečně opírá i datová žurnalistika. Ale je to představa krátkozraká. Údaje budou vždy vycházet z nějakých kvantifikovatelných měření (a budou tedy osekaná o složitosti reálného světa) a zasazeny budou do nějaké více či méně sofistikované šablony. Může být dosaženo iluze objektivity, ale objektivní zpráva to nebude. Ta vzniká tehdy, kdy redaktor - vědom si toho, že objektivní zprávu napsat nemůže - dělá vše pro to, aby prezentoval realitu zodpovědně. A pod článek se podepsal svým jménem, které nemá na konci uvedeno číslo verze.

Oprava 14:33: Článek původně uváděl chybně čas vydání zprávy Reuters jako 7:03, čas vydání je ovšem 6:52. Takovou chybu může opravdu udělat jen redaktor z masa a krve, který se také tímto omlouvá.