Stránka, která ukáže krásu průměrného obličeje

Stránka, která ukáže krásu průměrného obličeje

Počítač pozná, zda je žena sexy, nebo ne

  • 11
Vědci z univerzity v izraelském Tel Avivu naučili počítač rozpoznávat podle fotografie, zda je žena na ní atraktivní, či nikoliv. Plastičtí chirurgové se již těší.

Zdá se, že ženská krása nedá spát ani lidem kolem počítačů. Software na rozeznávání lidské krásy vyzkoušeli vědci z univerzity v Tel Avivu. Využili přitom systém hodnocení fotografií lidskými dobrovolníky. Výsledky sloužily jako podklad pro následné hodnocení počítačem. Celkem bylo zpracováno 100 obličejů.

Vedle geometrie a symetrie obličeje program také zjišťoval pleť a barvu vlasů. Výsledek má být použit při vytváření virtuálních modelů. Do budoucna chtějí v Izraeli vytvořit model pro odhalování krásy pánského obličeje. Je prý však mnohem složitější najít shodu názorů v případě mužské atraktivity hodnocené podle vizáže, než je tomu u žen.

Je hezčí Kate Moss, nebo Claudia Schiffer?

Již před rokem australští vědci z Technické univerzity v Sydney vyvinuli program, který podle rysů obličeje má umět rozpoznat, který je atraktivní a který ne.

Jak uvádí deník The Age, za projektem stálo porovnávání obrázků modelek, hereček a asi 200 žen z celého světa, mezi nimiž nechyběla taková jména jako Claudia Schiffer, Kate Moss nebo Catherine Zeta-Jones. Následně byla vytvořena škála o deseti stupních, která ukazovala atraktivitu jednotlivých obličejů na fotografiích.

Panel 50 dobrovolníků různých věkových skupin a různého zaměření následně jednotlivé snímky hodnotil a přiřazoval jim příslušnou známku.

Bylo zajímavé, že zatímco na neatraktivních obličejích se lidé příliš neshodli, ty vyloženě atraktivní byly označeny drtivou většinou.

Souvislost mezi matematikou a vnímáním krásy je známa několik tisíc let. Již matematik a filosof Pythagoras objevil souvislost mezi geometrií a krásou. Dnes se ví, že čím méně má obličej vad a je jakýmsi průměrem, tím by měl být hezčí. Vyzkoušet si to můžete třeba na tomto webu. Stačí vybrat dostatečné množství obličejů a stisknout tlačítko pro jejich spojení.


Následně byly obličeje na snímcích podrobeny různým měřením, aby se zjistilo, jaké vlastnosti mají atraktivní obličeje společné. Vznikla pak jakási mapa ideálního obličeje. Počítač byl následně schopen na základě analýzy říci, jaký obličej označí lidé průměrnou známkou do 1,5.

Maska krásy podle geometrie

S využitím takových počítačových modelů se přitom nepočítá jen v případě virtuálních osobností, ale mohou být nasazeny například v plastické chirurgii, kosmetice a dalších oborech.