Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítač umí složit skladbu podle stylu posluchače

  9:38aktualizováno  9:38
Co má společného šachový počítač Deep Fritz a program na skládání hudebních děl? Spojuje je jejich tvůrce, programátor Matthias Wüllenweber.
Dostanou od počítačů na frak nejen šachisté, ale i hudební skladatelé?

Dostanou od počítačů na frak nejen šachisté, ale i hudební skladatelé?

Známý německý programátor Matthias Wüllenweber, otec šachového počítače Deep Fritz, chce nyní počítačům vštípit i smysl pro krásu. Příležitostný hudebník vynalezl a nyní uvedl na trh program, který dokáže jen na základě zadaného stylu a nálady skládat hudební dílka.

Když loni v listopadu tehdejší šachový mistr světa Vladimir Kramnik prohrál s počítačem Deep Fritz, lidé si povzdechli, že počítače jsou zase chytřejší než jejich stvořitelé. Zajímavé věci se však děly i na večírku po střetnutí, píše německý deník Süddeutsche Zeitung. Matthias Wüllenweber přišel na pódium s příčnou flétnou, otevřel svůj příruční počítač a nechal jej zkomponovat malou hudební skladbu, kterou pak sám zahrál.

Program, který tehdy programátor předvedl pro pobavení publika, si už několik dní může kdokoli koupit. Program nazvaný Ludwig však otvírá otázku, zda lze i počítači vštípit, co je to krása.

Princip, na jehož základě Ludwig skládá své kompozice, připomíná postup šachového programu Fritz, který v určité pozici promýšlí všechny myslitelné povolené tahy. Přitom vzniká rozvětvený "strom možností", z něhož si počítač po krátkém zahloubání vybere nejvhodnější tah. Stejně tak uvažuje Ludwig čtyři takty dopředu a přemítá, kam položí který tón.

Wüllenweber vybavil Ludwiga širokým rejstříkem harmonických zákonitostí a akordických sledů typických pro určité hudební styly. Vědec několik měsíců studoval nauku o komponování německého hudebního teoretika Huga Riemanna, z níž vyčetl, že melodie musí mít "jasnou, cílenou konturu". K tomu počítačový vědec nastudoval zákonitosti Bachova kontrapunktu a všechny tyto poznatky převedl do vzorečků programovacího jazyka C++. Celý program nakonec zabral 400.000 řádků a nyní ho lze koupit na kompaktním disku.

V praxi se před uživatelem otevře okno s výběrem stylů, základních nálad a akordů. Zvolit si lze pop, jazz či rock. Vše ostatní už lze nechat na "fantazii" počítače, který stejně jako tahy při šachu volí tón za tónem a takt za taktem ze stromu možností podle zadaných parametrů. Když se po něm chce pomalá balada, drží se Ludwig přísně klasické nauky o harmonii.

Pokud však uživatel programu lační po nové jazzové skladbě, škála harmonických možností Ludwiga se výrazně rozšíří, zároveň však narazí na své stále omezené možnosti. Jazzové kousky z první verze Ludwiga podle Süddeutsche Zeitung znějí jako preludování stárnoucího barového pianisty, jenž si najednou vzpomene na divoké hardbopové časy, a zemité melodie doprovází rozšířenými akordy podle principu náhody.

Melodické varianty nesou označení jako "vesele", "smutně" a "zasněně", akordické postupy mají zvláštní názvy jako "začátek", "nátěr" nebo "temně růžová". Vznikají tak kompozice s poněkud podivnými pracovními názvy. Při zadání kombinace "zasněné rukavice" prý Ludwig prozrazuje svou bezradnost.

"Čtyři hlasy se vlečou jako mátožní placení tanečníci," píše Süddeutsche Zeitung. Stejně často je však prý člověk překvapen, co dokáže program vyprodukovat během pouhých tří vteřin.

Zvukově je Ludwig zhruba na stejné úrovni jako byla grafika her počítačů Atari v 80. letech a připomíná zvuk elektrických klávesových nástrojů z východního Německa. Z kompozičního hlediska se však může většina songů měřit s dnešní hudební produkcí, která se nám lepí na uši ve výtazích nebo v obchodech, podotýká německý list ve své "recenzi". "Některé kusy připomínají ruský pop, který se dříve hrával večer v hotelových barech východního bloku," poznamenal časopis Die Zeit.

Hlavní problém, s nímž se musí Ludwig vypořádat, jsou nakonec licenční podmínky. Melodie, které Ludwig zplodí na něčím osobním počítači, sice teoreticky patří Wüllenweberově firmě Chessbase, ale kontrolovat, který z příštích šlágrů vymyslel počítačový program, bude takřka nemožné. Zvláště, když i uživateli, jenž trpí absolutní hudební hluchotou a noty jsou pro něj podivné černé puntíky, dodá software ke každé skladbě hotovou partituru.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Zakázat, povolit, zakázat. Plány na zbraně musely znovu z internetu

Před navržením Liberatoru Defense Distributed vytvořila návrhy na výroby 3D

Soud v USA předběžným opatřením zabránil zveřejnění digitalizovaných plánů na výrobu zbraní. Dokumenty si však stačily...

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Najdete na iDNES.cz