Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítač vás poslechne na slovo. A to doslova

aktualizováno 
Ovládání počítače hlasovými povely už dlouho nepatří jen do sci-fi filmů z dalekých galaxií. Programy, které převádějí hlasové povely uživatele do "řeči" počítačů, jsou v poměrně vysokém stádiu vývoje a vyzkoušet si je můžete i doma. V Češtině je jich však pomálu.

Jak vás slyší počítač | foto: Profimedia.cz

Velké úsilí věnuje vývoji programů na rozpoznání řeči například i Microsoft, ovšem ne vždy to vypadá, že by nás třeba Word chtěl poslechnout na slovo. Na internetu najdete mnoho veselých videí (například zde), kde si počítač i přes velké úsilí uživatele dělá, co se mu zlíbí.

Jak mluvit s počítačem?

K použití hlasového ovládání počítače není potřeba žádná speciální výbava, stačí průměrně výkonný stroj se zvukovou kartou a běžný mikrofon, ideálně v náhlavním provedení, kdy je mikrofon blízko úst. Daleko důležitější jsou další podmínky použití rozpoznávání hlasu. Předně je třeba s počítačem pracovat v klidném a tichém prostředí. Počítač vám zatím určitě neporozumí v hlučné kanceláři, kde kromě vás mluví i vaši kolegové, vyzvánějí telefony, hraje hudba nebo tam proniká hluk z ulice. Dalším před předpokladem, který je ovšem možné zajistit poctivým tréninkem, je dostatečně srozumitelné vyslovování pokynů.

Přestože existují výborné vývojové produkty rozpoznání hlasu v češtině, je naše mateřština svou složitostí a, oproti hlavním světovým jazykům, i mizivou rozšířeností v porovnání se systémy pracujícími s angličtinou, značně znevýhodněna.

Hezky česky

Prakticky jediným, dostatečně funkčním projektem hlasového ovládání počítače v češtině je systém MyVoice. Komerčně distribuovaná aplikace umožňuje ovládat prakticky všechny funkce počítače výhradně hlasovými povely. Standardně jsou v programu připravené povely pro spouštění a ovládání běžných aplikací, zejména MS Office, přehrávače hudby a videa, Poznámkového bloku, internetového prohlížeče a některých dalších programů. Další sadou hlasových příkazů je možné ovládat myš a klávesnici.

MyVoice umožňuje rovněž diktovat text do textového editoru a to po jednotlivých písmenech i po celých slovech nebo frázích. Vestavěný slovník obsahuje přes 10 tisíc nejběžnějších českých slov, další můžete doplnit sami. Pokud si časem nevystačíte s přednastavenými hlasovými povely, lze program snadno naučit i další příkazy. Pro diktování se pak jistě hodí možnost zadávat třeba i velmi dlouhé, avšak často se opakující fráze jediným zvoleným příkazem.

Při používání programu MyVoice je třeba alespoň rámcově pochopit třídění povelů do skupin, naučit se příkazy pro přechod mezi skupinami a také pro základní ovládání aplikací a přepínání mezi nimi. To vše, stejně jako ovládání samotných aplikací, vyžaduje dlouhodobý nácvik výslovnosti, aby vám počítač rozuměl.

Nadstavbou programu MyVoice je aplikace MyDictate, která umožňuje diktovat celé texty, po jednotlivých slovech, do počítače. Hlasové povely slouží také pro pohyb v dokumentu. MyDictate je v základu vybaven slovníkem s více než půl milionem výrazů, další pak můžete doplňovat sami. V zájmu dosažení maximální úspěšnosti rozpoznávání hlasu je MyDictate vybaven profily mužského a ženského hlasu, navíc si pomocí namluvení skupiny výrazů můžete vytvořit profil vlastní.

Distributor programů MyVoice a MyDictate bohužel nenabízí zkušební verze programů ke stažení, můžete si ovšem prohlédnout videa s ukázkami fungování obou programů.

MyVoice 

Nekřičte na Windows Vista

Jedním z velkých lákadel operačního systému Windows Vista mělo být i hlasové ovládání počítače, integrované přímo v operačním systému. Pro českého uživatele je hlasové ovládání použitelné jen omezeně, nepodporuje totiž češtinu, a proto není dostupné v českých verzích Visty.

Na ovládání Windows hlasem připraví uživatele průvodce, v rámci kterého se počítač naučí rozpoznávat váš hlas a přízvuk. Učení počítače probíhá i při běžném používání hlasového ovládání, kdy pomocí příkazů opravujete počítač tak, aby se naučil lépe rozpoznávat vaše příkazy. Možné je také současné ovládání počítače myší i hlasem, kterým v tomto případě nahrazujete vstup z klávesnice, jako třeba zadávání webových adres atd.

Funkce hlasového ovládání Visty je velmi propracovaná, je jen škoda, že podpora češtiny zatím není na obzoru.

Zkušenosti s tím, jak se hlasové ovládání Visty Microsoftu povedlo se různí. Hlasem můžete totiž nejen spouštět a ovládat běžné aplikace, ovládat myš či přepínat běžící aplikace, ale rovněž například i diktovat e-maily či dopisy ve Wordu. Humorná videa z prezentací, kde Vista neposlouchá uživatele tak docela na slovo, najdete třeba na YouTube zde.

Microsoft vyvíjí hlasové ovládání také pro "chytré" mobilní telefony s operačním systémem Windows Mobile. Windows Vista pochopitelně není prvním operačním systémem, který má vestavěné hlasové ovládání. Už v roce 2001 představila společnosti IBM operační systém OS/2 Warp 4.5, který bylo možné ovládat hlasem a diktovat mu texty.

hlasové ovládání Visty  

Promluvte si s Operou

Velkou novinkou ve světě internetových prohlížečů bylo před několika lety ovládání gesty, kreslenými pomocí myši. S touto funkcí přišel jako první internetový prohlížeč Opera. Inovátorský přístup si Opera udržela i v dalších verzích, kdy přišla s ovládáním internetového prohlížeče hlasovými příkazy. Stejně jako v případě Windows Vista, i u Opery se netěšte na možnost ovládat prohlížeč prostřednictvím povelů v češtině, nabízí se pouze angličtina.

Instalace hlasového ovládání je možná kdykoliv pomocí menu Nástroje, položky Nastavení a karty Pokročilé volby. Doplněk pro hlasové ovládání se stáhne z internetu a nainstaluje během okamžiku a nabízí nastavení pro mužský či ženský hlas, rozdílnou intonaci, rychlost i hlasitost řeči. Hlasové ovládání se aktivuje stiskem zvolené klávesy (například jinak nepotřebný Scroll Lock), vyslovíte příkaz do mikrofonu a Opera ho provede.

Pomocí hlasových příkazů můžete kompletně ovládat celý prohlížeč, pohybovat se mezi stránkami, vyhledávat na internetu, pracovat s e-maily, záložkami atd. Zajímavou funkcí je čtení vybraného textu, které je ovšem pro text v češtině spíše humorné než použitelné. Hlasové ovládání Opery je poměrně spolehlivé, úspěšnost porozumění pokynů záleží především na vaší výslovnosti angličtiny.

Nejnovější verzi Opery si můžete stáhnout ze Slunečnice zde. (7 MB, freeware)

hlasové ovládání Opery 

Typle

Zajímavou možností jak naučit počítač reagovat na hlasové pokyny je namluvení příkazů na mikrofon a definování souvisejících akcí. Aplikace poté nevychází z knihovny připravených pokynů, které se snažíte vyslovit, ale porovnává vámi nahrané vzorky s vyslovenými příkazy.

Spolehlivě funguje například aplikace Typle, ve které si velmi snadno, pomocí názorného průvodce, namluvíte sadu příkazů pro spouštění aplikací, nástrojů, otevírání oblíbených internetových stránek či dokumentů, včetně případných parametrů. Typle poté naslouchá na pozadí systému a v případě, že zaznamená vyslovení nahraného pokynu, provede přiřazenou akci.

Typle 2.0 Free stahujte ze Slunečnice zde. (0,6 MB, freeware)

Typle 

Responding Heads

Dalším zajímavým, bezplatně dostupným programem na hlasové ovládání počítače je Responding Heads, využívající technologii rozpoznání řeči od Microsoftu. Aplikace zobrazí na vaší pracovní ploše mluvící hlavu, která celkem spolehlivě reaguje na vaše pokyny. Během instalace si nadefinujete typ mikrofonu, který používáte a přečtete zkušební větu. V základu jsou v programu připraveny pouze pokyny pro ovládání samotné aplikace, další si ovšem můžete velmi snadno nastavit sami. Responding Heads umí prostřednictvím hlasových pokynů především spouštět vybrané programy, vypsat na povel přednastavený text a přečíst označenou část textu (anglického) na webu nebo v textovém editoru. Mluvící hlavička reaguje na vaše pokyny a potvrzuje přijetí požadavku. V nastavení aplikace najdete výběr ze dvou tváří, další zmůžete vytvořit sami, pomocí editoru volně dostupného na domovském webu Responding Heads. Ani v případě Responding Heads se neobejdete bez znalosti angličtiny, váš mluvící společník rozumí a odpovídá pouze anglicky.

Responding Heads 3.5 stahujte ze Slunečnice  zde. (16,2 MB, freeware)

Responding Heads 

VoiceMate

Výčet programů, rozpoznávajících hlasové příkazy uživatele zakončíme komerční aplikací VoiceMate. Stejně jako oba předchozí programy pracuje i VoiceMate na základě rozpoznávání pokynů a provádí jim přiřazené akce. V programu je přednastavena řada úkolů několika kategoriích, zahrnující například spouštění běžných aplikací, ovládání operačního systému, textového editoru, myši či klávesnice. Pomocí jednoduchého průvodce můžete do programu přidávat celé další skupiny povelů. Stačí vždy jen vybrat požadovanou akci (spuštění programu, otevření souboru atd.) a přiřadit jim hlasový příkaz, napsaný tak, jak se vyslovuje. Zkušenější uživatelé jistě ocení editor skriptů, v němž si mohou naprogramovat i složitější akce s různými parametry, vykonávané počítačem na základě hlasových povelů. Hlasové příkazy je třeba zadávat v angličtině, jiný jazyk VoiceMate nerozpozná. Úspěšnost rozpoznávání hlasových povelů programem VoiceMate záleží především na použitém mikrofonu a výslovnosti.

VoiceMate 2.15 Professional stahujte ze Slunečnice zde. (2,5 MB, trialware)

VoiceMate

Líbilo by se vám ovládání počítače hlasem? Jaké s ním máte zkušenosti? Podělte se o svůj názor se čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Najdete na iDNES.cz