Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítač zítřka: Aio - nové PC v LCD displeji

aktualizováno 
Miniaturní rozměry, velký výkon a příznivá cena. Tyto aspekty jsou při výběru "počítače na stůl" rozhodující. Všechny splňuje Aio, které může hodně zamíchat kartami na trhu desktopových počítačových sestav.

Analýza trhu je prvním krokem k úspěchu. Elitegroup dobře prozkoumala požadavky zákazníků, a proto byl při návrhu Aio kladen důraz na kompaktnost, všestrannost a zejména na cenu. Ptáte se, kde se vzal název Aio? Pochází z označení "All-In-One" (vše v jednom), užívané zejména u notebooků. 

Vzhled a vybavení

Na první pohled je nejvýraznějším prvkem LCD PC samozřejmě monitor. Jak už vyplývá z názvu, jedná se o podsvícený LCD panel, který má v případě Aio úhlopříčku 15 nebo dokonce 17 palců a tomu odpovídající rozlišení (1024x768 pro 15 palců a 1280x1024 pro 17 palců) při barevné hloubce 16,7 milionu barev. Za monitorem se ukrývá samotný počítač. Aio může být zatím vybaven jen procesorem řady Pentium 4 s jádrem Willamete či Northwood s FSB 400MHz. Plánuje se i nasazení procesorů AMD, ale ty se v Aio neobjeví dříve než před koncem roku. Maximální kapacita operační paměti je 2 GB. Použité moduly mohou být typu SDRAM nebo DDR SDRAM PC2100.

Přední strana s LCD panelem

Elitegroup při výběru vhodné čipové sady vsadila na společnost SIS. Konkrétně se jedná o SIS 650GL v kombinaci se Southbridgem SIS 962, jenž jsou navzájem propojeny technologií MuTIOL s propustností až 533MB/s. Funkci grafické karty zastupuje integrované grafické jádro SIS 315 s taktem 143MHz. Sdílet dokáže až 64 MB paměti. Zvuk je další samostatnou kapitolou. ECS se nespokojila pouze s výstupy, ale v Aio jsou zabudovány dva reproduktory a dokonce i sub-woofer. Konektory samozřejmě nechybí, kromě audio vstupu a mikrofonu lze připojit i systém 5.1.

LCD PC od ECS AIO

Síťové připojení je možné realizovat pomocí čipu LAN, který pracuje se standardem 10/100 base-T Ethernet. Pokud není Internet dostupný přes LAN, je možné se připojit pomocí telefonní linky a integrovaného 56K modemu. Díky Southbridge SIS 962 jsou k dispozici obě moderní rozhraní: USB 2.0 (propustnost 480 Mb/s) i IEEE1394a (jinak označované jako FireWire). Počtem výstupů na zadní straně Aio převyšuje většinu standardních počítačů. Chybět nemohou PS/2 konektory, sériový a paralelní výstup, VGA, zvukové vstupy a výstupy, čtyři USB 2.0 a jeden FireWire. Přes RJ-45 výstup se připojuje síť (nestíněná kroucená dvojlinka), RJ-11 je určen pro telefonní kabel.

Umístění komponent a některých výstupů

Za povšimnutí stojí, že ECS sáhla po desktopových tři a půlpalcových harddiscích a ne po 2,5 palce širokých, které jsou k vidění snad u všech mobilních zařízení. Pevný disk spolupracuje s IDE řadičem ATA 33/66/100/133. V Aio najdeme většinou 24rychlostní CD-ROM mechaniku, je ovšem možné sehnat i verzi s osmirychlostní DVD. Rozměry celého zařízení jsou 376 x 200 x 392 mm. Klávesnice je doplněná 12 přídavnými klávesami a stejně jako myš je k Aio připojena bezdrátově.

Co se softwarové kompatibility týče, s Aio jsou schopny spolupracovat operační systémy Windows 98SE/ME/2000 a nejaktuálnější výtvor Microsoftu Windows XP. Kromě Windows na Aio běží i Linux.

Budoucnost zařízení Aio dokládá fakt, že LCD PC jsou označovány jako počítače zítřka. Zatímco u mobilních systémů se počítá s Tablet PC, jedním z následovníků spoučasných stolních počítačů se mohou stát právě LCD PC. Zde vyjmenovaná specifika budou časem vylepšena; očekává se např. podpora rychlejších DDR PC2700, procesory Pentium 4 s frekvencí až 3GHz apod. LCD PC se stane pro řadu uživatelů tím pravým řešením pro svou skladnost, kompletnost a cenu. Na internetu se objevily informace, že by se cena základní verze Aio měla pohybovat okolo 1000USD.

, a


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz