Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Kužník, Nývlt

Počítače a telefony netáhnou. Hitem jsou LCD televize a Blu-ray

  • 13
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Letos budou výrobci vydělávat na LCD televizích a Blu-ray přehrávačích. Největší propad v obratu se očekává u klasických televizí. Poprvé v historii za spotřební elektroniku utratí nejvíce zákazníci v Číně a Asii. Naopak dosud hlavní trh v západní Evropě a Severní Americe bude z tohoto pohledu stagnovat.

Nepříliš povzbudivá čísla z loňského roku a velmi opatrné předpovědi na rok letošní uvedli zástupci agentury CEA, která největší veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas pořádá. Na úvodní tiskové konferenci mnoho důvodů k radosti nebylo.

Vedou LCD televizory a notebooky, klesají desktopy a mobily

Největším tahounem spotřební elektroniky jsou a budou LCD televizory. Oproti roku 2008 jejich prodeje v roce 2009 narostly o 25 miliard dolarů. S velkým odstupem se drží notebooky a netbooky s meziročním nárůstem o šest miliard dolarů.

Růst vykazovala a i letos podle prognóz vykáže poměrně mladá kategorie Blu-ray přehrávačů. A to je z plusových výsledků vše. Obraty u ostatních výrobků se buď nezvýšily nebo přímo propadly.

Plazmové televizory zaznamenaly pokles o dvě procenta, nevypovídá to však přímo o počtech prodaných přístrojů (a tedy jejich popularitě), ale především o významném poklesu jejich cen. Dalšími "propadlíky" jsou stolní počítače (o devět procent) a mobilní telefony včetně smartphonů (pokles o pět procent).

Předpovědi na letošní rok jsou optimističtější. Tržby budou sice dále propadat, ale ne tak dramaticky. Nárůst zaznamenají pouze LCD televizory (14 miliard dolarů) a Blu-ray přehrávače (4 miliardy dolarů). Víceméně stávkovat by měly notebooky a netbooky.

Mírný pokles tržeb se i nadále očekává u mobilních telefonů (o dvě procenta), desktopů (o tři procenta) a digitálních fotoaparátů (pokles o dvě procenta).

Odborníci předpokládají, že se letos celosvětově prodá 175 milionů LCD televizí (loni to bylo 145 milionů), 14 milionů plazmových televizí (loni se prodal stejný počet) a 55 milionů ostatní typů televizí (loni to bylo 73 milionů). Zde je pokles logicky zapříčiněn ústupem CRT technologie.

V roce 2010 se prodá 80 milionů DVD přehrávačů, což je o 12 milionů méně než v roce 2009. Slušný nástup mají Blu-ray přehrávače. Těch se má letos prodat 34 milionů kusů, zatímco loni jich zákazníci koupili pouze 14 milionů. Okrajovou kategorii tvoří DVD rekordéry s 10 miliony prodaných kusů v roce 2009 a výhledem na pouhých osm milionů kusů letos.

Dobře si v počtu prodaných kusů vedou notebooky a netbooky. Těch by se letos mělo prodat 110 milionů kusů (loni pouze 96 milionů). Desktopů se prodá pouze 51 milionů oproti 55 milionům v roce 2009.

Žezlo již letos převezme Čína

Zatímco loni měla Severní Amerika a západní Evropa podíl na celkovém obratu za spotřební elektroniku 39 % a Čína se zbytkem Asie 34 %, letos se stav minimálně vyrovná.

Odborníci z CEA předpokládají, že oba soupeřící trhy budou mít stejný podíl okolo 36 %. Na USA a Kanadu připadne 211 miliard dolarů a na asijský trh o dvě miliardy méně. Znamená to jediné. Zatímco západní trhy se nasytily, ty východní jsou dosud hladové.

Západní Evropská unie a Východní Evropská unie

Je logické, ale pro nás nepříliš lichotivé, že obchodníci i nadále dělí trh na západní a východní. Vstup do EU nás před označením "východní" neuchránil. V prezentaci zástupců veletrhu se u výsledků vždy objevovalo rozdělení West EU a Eastern EU. V některých kategoriích se pak východní státy kvůli nízkému obratu ani neobjevily.

Zatímco východní EU má na celkovém trhu podíl pouhých 6 %, západní EU 19 %. Pozitivní informací je předpoklad, že "náš" podíl v roce 2010 neklesne, zatímco podíl západní EU se sníží na 17 %. Z desítky nejvýkonnějších zemí v roce 2010 vypadne Japonsko.

,