Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítače míří do obýváků

aktualizováno 
Microsoft ukázal nová Windows a výrobci počítače pro centrum zábavy.

Výrobci počítačů tento týden vykročili směrem k obývacím pokojům, odkud chtějí vytlačit klasický televizor. Na brněnském veletrhu Invex představily společnosti Sony či Telecom, za mořem zase Bill Gates a jeho Microsoft, přístroje a programy přinášející malou revoluci do českých obýváků. "Video, fotografie, hudba, televize, internet. Na to všechno jste dříve museli mít několik druhů přehrávačů, hi-fi věž a počítač. Dnes už vám stačí jediná krabička s přehledným grafickým ovládáním, která zvládne vše," přednášel při představování svých Windows XP Media Center v Los Angeles šéf Microsoftu Bill Gates.

Dotek budoucnosti z Brna

Jak to bude vypadat v praxi, se mohli lidé přesvědčit na brněnském výstavišti. Zaparkovaný kamion v sobě skrýval příklad domácnost blízké budoucnosti. Množství miniaturních počítačů, velká televize, DVD přehrávač, sestava reproduktorů. "A to všechno dokážeme ovládat běžným dálkovým televizním ovladačem z pohovky v obýváku. Počítače s databankou hudby či videa v elektronickém formátu jsou umístěny v jiné místnosti. Už vás neomezují dráty ani vzdálenost jednotlivých přístrojů od sebe," notovali si technici Sony v Brně. Své si přisadily i Český Telecom a Eurotel, na jejichž drátech a vlnách by mohly filmy či hudba proudit do domácností. "Nejde jen o televizi, zábavu a internet. Budete moci využít mobil a prostřednictvím SMS zprávy aktivovat topení před příjezdem na vymrzlou chatu, otevřít garáž či uvařit kávu nebo pizzu připravenou v mikrovlnné troubě," říká Martin Fridrich, manažer programu Digital Home v Českém Telecomu. "Nebavíme se přitom o žádných vzdálených vizích, ale blízké budoucnosti zhruba jednoho roku," uvedl šéf Telecomu Gabriel Berdár.

Gates: MojeWindows pro vaše televizory

Jedním z největších propagátorů zařízení, které bude sdružovat běžnou elektroniku, je již léta Bill Gates. "Léta se na příchod takzvaných domácích center zábavy připravujeme. Naším cílem je, aby všechna podobná zařízení využívala náš operační systém, který jsme vyvinuli speciálně k tomuto účelu," uvedl v Los Angeles zakladatel Microsoftu při představení nových Windows XP Media Center 2005.
Nová verze Windows obsahuje rozšířené možnosti pro přehrávání multimediálních souborů. "Integrovali jsme většinu dostupných formátů. Lidé už dnes nemusí pro různé typy souborů hledat speciální ovladače, vše jim přehraje Media Center. Zařízení má přehledné a jednoduché ovládání," uvedl Gates.

Na místě představil přístroje, které se objeví už během letošních Vánoc. "Dálkovým ovladačem zadáte požadavek na zobrazení televizního programu. Pokud vás zaujme nějaký film či pořad, přepnete se na něj, případně si necháte vypsat všechny dostupné informace. Ty se mezitím stáhnou na pozadí z internetu a vedle recenzí a fotografií budou k dispozici i příspěvky uživatelů či seznam podobných filmů," ukázal návštěvníkům konference Gates.
Dell, Gateway, Hewlett-Packard, či například Sony již připravily nové počítače, které tvarem připomínají běžné DVD přehrávače - málokdo by si totiž do obýváku přenesl neforemné krabice. Uvnitř jsou však skryté "nadupané" počítače, které dokážou přijímat televizní i rádiový signál, surfovat na internetu, přehrávat DVD a zároveň ovládat třeba klimatizaci. Navíc umožňují vzájemnou komunikaci mezi domácí elektronikou bezdrátovým přenosem dat. "Díky tomu můžete film z počítače v ložnici spustit dálkovým ovládáním z pohovky v obýváku a promítat si jej na televize ve všech pokojích v bytě. Nebo se naopak můžete koukat na televizi, a když vás něco zaujme, jednoduše stisknete tlačítko na ovladači a část pořadu si nahrajete v digitální podobě do počítače," vysvětlovali návštěvníkům Invexu lidé ze Sony.
Důležité pro rozšíření podobných technologií budou ceny. I když Bill Gates a HP se nechali slyšet, že jejich zařízení by neměla zákazníky přijít na více než 800 amerických dolarů, v současnosti se počítače řady Media Center s velkými LCD obrazovkami pohybují nad hranicí dvou tisíc dolarů (tedy přes padesát tisíc korun).

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Najdete na iDNES.cz