Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítače míří do obýváků

aktualizováno 
Microsoft ukázal nová Windows a výrobci počítače pro centrum zábavy.

Výrobci počítačů tento týden vykročili směrem k obývacím pokojům, odkud chtějí vytlačit klasický televizor. Na brněnském veletrhu Invex představily společnosti Sony či Telecom, za mořem zase Bill Gates a jeho Microsoft, přístroje a programy přinášející malou revoluci do českých obýváků. "Video, fotografie, hudba, televize, internet. Na to všechno jste dříve museli mít několik druhů přehrávačů, hi-fi věž a počítač. Dnes už vám stačí jediná krabička s přehledným grafickým ovládáním, která zvládne vše," přednášel při představování svých Windows XP Media Center v Los Angeles šéf Microsoftu Bill Gates.

Dotek budoucnosti z Brna

Jak to bude vypadat v praxi, se mohli lidé přesvědčit na brněnském výstavišti. Zaparkovaný kamion v sobě skrýval příklad domácnost blízké budoucnosti. Množství miniaturních počítačů, velká televize, DVD přehrávač, sestava reproduktorů. "A to všechno dokážeme ovládat běžným dálkovým televizním ovladačem z pohovky v obýváku. Počítače s databankou hudby či videa v elektronickém formátu jsou umístěny v jiné místnosti. Už vás neomezují dráty ani vzdálenost jednotlivých přístrojů od sebe," notovali si technici Sony v Brně. Své si přisadily i Český Telecom a Eurotel, na jejichž drátech a vlnách by mohly filmy či hudba proudit do domácností. "Nejde jen o televizi, zábavu a internet. Budete moci využít mobil a prostřednictvím SMS zprávy aktivovat topení před příjezdem na vymrzlou chatu, otevřít garáž či uvařit kávu nebo pizzu připravenou v mikrovlnné troubě," říká Martin Fridrich, manažer programu Digital Home v Českém Telecomu. "Nebavíme se přitom o žádných vzdálených vizích, ale blízké budoucnosti zhruba jednoho roku," uvedl šéf Telecomu Gabriel Berdár.

Gates: MojeWindows pro vaše televizory

Jedním z největších propagátorů zařízení, které bude sdružovat běžnou elektroniku, je již léta Bill Gates. "Léta se na příchod takzvaných domácích center zábavy připravujeme. Naším cílem je, aby všechna podobná zařízení využívala náš operační systém, který jsme vyvinuli speciálně k tomuto účelu," uvedl v Los Angeles zakladatel Microsoftu při představení nových Windows XP Media Center 2005.
Nová verze Windows obsahuje rozšířené možnosti pro přehrávání multimediálních souborů. "Integrovali jsme většinu dostupných formátů. Lidé už dnes nemusí pro různé typy souborů hledat speciální ovladače, vše jim přehraje Media Center. Zařízení má přehledné a jednoduché ovládání," uvedl Gates.

Na místě představil přístroje, které se objeví už během letošních Vánoc. "Dálkovým ovladačem zadáte požadavek na zobrazení televizního programu. Pokud vás zaujme nějaký film či pořad, přepnete se na něj, případně si necháte vypsat všechny dostupné informace. Ty se mezitím stáhnou na pozadí z internetu a vedle recenzí a fotografií budou k dispozici i příspěvky uživatelů či seznam podobných filmů," ukázal návštěvníkům konference Gates.
Dell, Gateway, Hewlett-Packard, či například Sony již připravily nové počítače, které tvarem připomínají běžné DVD přehrávače - málokdo by si totiž do obýváku přenesl neforemné krabice. Uvnitř jsou však skryté "nadupané" počítače, které dokážou přijímat televizní i rádiový signál, surfovat na internetu, přehrávat DVD a zároveň ovládat třeba klimatizaci. Navíc umožňují vzájemnou komunikaci mezi domácí elektronikou bezdrátovým přenosem dat. "Díky tomu můžete film z počítače v ložnici spustit dálkovým ovládáním z pohovky v obýváku a promítat si jej na televize ve všech pokojích v bytě. Nebo se naopak můžete koukat na televizi, a když vás něco zaujme, jednoduše stisknete tlačítko na ovladači a část pořadu si nahrajete v digitální podobě do počítače," vysvětlovali návštěvníkům Invexu lidé ze Sony.
Důležité pro rozšíření podobných technologií budou ceny. I když Bill Gates a HP se nechali slyšet, že jejich zařízení by neměla zákazníky přijít na více než 800 amerických dolarů, v současnosti se počítače řady Media Center s velkými LCD obrazovkami pohybují nad hranicí dvou tisíc dolarů (tedy přes padesát tisíc korun).

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz