Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítačové červy mohou být řízeny na dálku pomocí šifrované sítě

aktualizováno 
Počítačové červy zamořují internet již dlouhou dobou. Mohou nechávat otevřená zadní vrátka v počítači, posílat hesla nebo rozesílat spam. Nyní se ale mezi sebou začínají domlouvat šifrovaným protokolem.

Počítačové červy řádí na internetu řádí již od roku 1988 a v poslední době se staly běžným koloritem zejména elektronické pošty. Kromě toho, že se červy šíří, mohou páchat různou neplechu. Dříve byly mezi autory počítačových virů populární různé destruktivní akce, jako třeba smazání veškerého obsahu pevného disku počítače. Červy, které se šíří v poslední době po síti, většinou nedestruují infikovaný počítač, často jej však promění v zombie. Červ otevře v napadeném počítači zadní vrátka a připraví jej na budoucí zneužití.

Napadené počítače jsou často zneužívány k šíření spamu a objevila se důvodná podezření na úzkou spolupráci spammerů s autory červů. Spamy často obsahují odkazy na webové prezentace, mnoho poskytovatelů webhostingu si však nepřeje obsah propagovaný spamem vystavovat na svých strojích. Posledním hitem mezi spamery jsou proto sítě statisíců napadených počítačů, které fungují jako webové servery. Pomocí DNS pak není problém rozložit webový provoz generovaný spamem, pomocí DNS přiřadí v různých okamžitích webové prezentaci různé IP adresy zombies.

Počítačové červy pod kontrolou

Pokud se někdo snaží zneužít velké množství napadených počítačů k nějaké kontroverzní činnosti, musí mít možnost je nějak řídit. Velmi často se tak děje pomocí protokolu IRC pro diskuse v reálném čase, autor zřídí pro červy specializovaný diskusní kanál. Název takového kanálu je však brzy odhalen analýzou červu, kterou provede antivirová firma nebo výzkumníci počítačové bezpečnosti. Při analýze je možné zjistit název kanálu buď ze strojového kódu tvořícího červa, nebo kontrolovaným spuštěním v laboratorní síti oddělené od internetu. Někteří počítačoví odborníci pak po IRC šíří příkaz k vypnutí červu nebo jeho falešný upgrade, který červ odstraní z napadených počítačů.

Nové vrásky přidělal odborníkům na počítačovou bezpečnost červ Phatbot, který byl objeven na některých univerzitních počítačích. Phatbot ke svému šíření využívá bezpečnostních děr v operačním systému Windows a zadních vrátek otevřených červem MyDoom. Červ zatím nezasáhl příliš mnoho počítačů ani nenapáchal velké škody, ale je záludný tím, že počítače navzájem spojuje do zašifrované sítě, která bývá nazývána jako wormnet (worm = červ, net = síť). Pro vytvoření sítě využívá protokol Waste, který je na internetu volně dostupný včetně implementace.

Analýza červu firmou LURHQ odhalila široké spektrum funkcí, které je možné u červu Phatbot aktivovat na dálku jednoduchými textovými příkazy. Červ zjišťuje, zda je napadený počítač připojen ke službě AOL, aby přes ni mohl posílat spamy. Může krást aktivační klíče k Windows XP, instalační klíče k mnoha populárním hrám, odposlouchává uživatelská hesla mnoha internetových služeb a umí získávat seznamy e-mailových adres z webu i z lokálního disku napadeného počítače.

 Témata: Hesla, Napadení, Virus

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz