Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítačové červy mohou být řízeny na dálku pomocí šifrované sítě

aktualizováno 
Počítačové červy zamořují internet již dlouhou dobou. Mohou nechávat otevřená zadní vrátka v počítači, posílat hesla nebo rozesílat spam. Nyní se ale mezi sebou začínají domlouvat šifrovaným protokolem.

Počítačové červy řádí na internetu řádí již od roku 1988 a v poslední době se staly běžným koloritem zejména elektronické pošty. Kromě toho, že se červy šíří, mohou páchat různou neplechu. Dříve byly mezi autory počítačových virů populární různé destruktivní akce, jako třeba smazání veškerého obsahu pevného disku počítače. Červy, které se šíří v poslední době po síti, většinou nedestruují infikovaný počítač, často jej však promění v zombie. Červ otevře v napadeném počítači zadní vrátka a připraví jej na budoucí zneužití.

Napadené počítače jsou často zneužívány k šíření spamu a objevila se důvodná podezření na úzkou spolupráci spammerů s autory červů. Spamy často obsahují odkazy na webové prezentace, mnoho poskytovatelů webhostingu si však nepřeje obsah propagovaný spamem vystavovat na svých strojích. Posledním hitem mezi spamery jsou proto sítě statisíců napadených počítačů, které fungují jako webové servery. Pomocí DNS pak není problém rozložit webový provoz generovaný spamem, pomocí DNS přiřadí v různých okamžitích webové prezentaci různé IP adresy zombies.

Počítačové červy pod kontrolou

Pokud se někdo snaží zneužít velké množství napadených počítačů k nějaké kontroverzní činnosti, musí mít možnost je nějak řídit. Velmi často se tak děje pomocí protokolu IRC pro diskuse v reálném čase, autor zřídí pro červy specializovaný diskusní kanál. Název takového kanálu je však brzy odhalen analýzou červu, kterou provede antivirová firma nebo výzkumníci počítačové bezpečnosti. Při analýze je možné zjistit název kanálu buď ze strojového kódu tvořícího červa, nebo kontrolovaným spuštěním v laboratorní síti oddělené od internetu. Někteří počítačoví odborníci pak po IRC šíří příkaz k vypnutí červu nebo jeho falešný upgrade, který červ odstraní z napadených počítačů.

Nové vrásky přidělal odborníkům na počítačovou bezpečnost červ Phatbot, který byl objeven na některých univerzitních počítačích. Phatbot ke svému šíření využívá bezpečnostních děr v operačním systému Windows a zadních vrátek otevřených červem MyDoom. Červ zatím nezasáhl příliš mnoho počítačů ani nenapáchal velké škody, ale je záludný tím, že počítače navzájem spojuje do zašifrované sítě, která bývá nazývána jako wormnet (worm = červ, net = síť). Pro vytvoření sítě využívá protokol Waste, který je na internetu volně dostupný včetně implementace.

Analýza červu firmou LURHQ odhalila široké spektrum funkcí, které je možné u červu Phatbot aktivovat na dálku jednoduchými textovými příkazy. Červ zjišťuje, zda je napadený počítač připojen ke službě AOL, aby přes ni mohl posílat spamy. Může krást aktivační klíče k Windows XP, instalační klíče k mnoha populárním hrám, odposlouchává uživatelská hesla mnoha internetových služeb a umí získávat seznamy e-mailových adres z webu i z lokálního disku napadeného počítače.

 Témata: Hesla, Napadení, Virus

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šéf Twitteru prosí o pomoc. Platformu zaplavují boti a dezinformace

(Ilustrační snímek)

Spoluzakladatel Twitteru připustil, že sociální síť se potýká s obtěžováním, trolly i dezinformačními kampaněmi....

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Najdete na iDNES.cz