Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítačové sestavy: co se dnes vyplatí ve slevě koupit?

aktualizováno 
Také toužíte při pohledu na současné neuvěřitelně nízké ceny kvalitních, výkonných a moderních počítačových komponent si postavit nějaký ten pořádný počítač? Není se čemu divit. Nemůžete si vybrat z nabídky komponent tu nejlepší? Poradíme vám s aktuálním výběrem počítače pro hry, kancelář i domácí centrum za slušné ceny…

PC sestava Alienware | foto: Alienware

V expanzi mobilních počítačů mnozí zjišťují, že přeci jen není vhodný úplně na vše a že stolní počítač má stále hodně co nabídnout. Navíc když už může být i zajímavým doplňkem interiéru.

Nabídka počítačových komponent je ale rozsáhlá a málokdo se v současné situaci orientuje natolik, aby si vybral ty správné a výhodné. Proto se dnes podíváme na konkrétní rady a výběr dle aktuální situace na trhu. Připravili jsme pro vás několik počítačových konfigurací. Jejich výběr je prováděn na základě rozsáhlé a aktuální znalosti trhu, znalosti jednotlivých komponent, jejich kvality, výkonu a kompatibility. Ceny  jsou běžné s DPH pro koncového zákazníka v klasických internetových obchodech.

Počítačové sestavy pro nenáročné – kancelář, domácí centrum a levný základ pro HTPC
Pokud se poohlížíte po levné, a přesto kvalitní počítačové sestavě, která bez problémů zvládne veškeré kancelářské nároky, ale přitom dokáže nabídnout i multimediální potenciál, pak vám představíme následující možnost.

DD_0001

Vzhledem k tomu, že tato sestava není určena pro špičkové výkony, bohatě si vystačíme s jednojádrovým procesorem. AMD má v nabídce za cenu kolem 1 000 korun velice schopný jednojádrový procesor s více než dostatečným výkonem pro veškeré myslitelné aplikace. Samozřejmě by se dala postavit sestava i na Intelu, ale ten v této cenové oblasti má v nabídce jen o něco slabší Celerony-L.

Mnohem důležitější je základní deska. Platformu AMD jsme zvolili záměrně. V současnosti totiž disponuje kvalitní, a hlavně levnou nabídkou vybavených základních desek. Současným bestsellerem je čipová sada AMD690G s relativně silnou integrovanou grafickou kartou ATI X1250, která toho nabízí v provedení některých výrobců opravdu hodně, včetně HDMI a schopností HD videa při vynikající kvalitě obrazu pomocí systému AVIVO, který využívá pro zlepšení obrazu systém HDR. Takto vybavenou desku nabízí například firma ASUS.

TEST:  ASUS M2A-VM AMD690G – Best of best pod 2000?

Pokud jde o operační paměti, tak v současné době jsou ceny tak nízko, že asi všichni sáhneme po kapacitě 2GB, protože 400 korun dnes stojí 1GB, ale 2GB není hodnota, která by se nedala nevyužít. Navíc se nám ta paměť nikam neztratí. Samozřejmě také kupujeme výhradně DDR2 800MHz. Větší přemýšlení nás čeká u výběru pevných disků. Pokud toužíte po pevném disku a nepotřebujete vysokou kapacitu, dalo by se uvažovat o nějakém SSD modelu, který vás ale za pár GB vyjde i na pěkných pár tisíc. Výhodnější je nákup klasického pevného disku. Vzhledem k tomu, že se nám srovnaly ceny u malých kapacit, je nejmenší vhodnou kapacitou pro koupi model o velikosti 160 GB. Samozřejmě vybíráme jedině SATA300 (SATA2) model.

DD_0007

Výběr optické mechaniky je mnohem jednodušší. Chceme DVD RW zvládající všechny dostupné formáty, která disponuje SATA rozhraním a jako bonus může mít i nějakou tu popisovací technologii.

Zbývá nám se zamyslet, kam to všechno naskládat. Zde už je to o tom, pro jaký účel je daná sestava a jak tichou ji chceme mít. Zvolil jsem variantu kvalitní middletower s kvalitním 300W zdrojem. Je tu ale možnost zvolit menší skříň se zdrojem, který ale není tak tichý. Doporučit mohu minitowery od firem ASUS, Chieftec či Gigabyte. Pokud ale plánujete počítač vystavit třeba v obývacím pokoji jako HTPC, pak by se slušelo pořídit nějakou pěknou skříň pro tyto účely. Nabídka se nám rozrůstá, bohužel ceny jsou poněkud vyšší. Rozhodně doporučuji vyřešit chlazení. V případě naší konkrétní sestavy vám mohu zaručit velice tichý chod, kdy samozřejmě nekvalitní BOX chladič na CPU nahradíme levnou a mnohem lepší náhradou. Zbytek je pak jednoduchý.

Počítačové sestavy pro náročnější – multimediální základy a herní základy

Pokud jste o něco náročnější, chcete počítač, který zvládne i náročnější multimediální aplikace včetně například plného HD a slušného výkonu v nových hrách, pak pro vás máme několik tipů: 

DD_0002

DD_0003

Zde už v rámci kompletní nabídky uvádíme vyrovnané konfigurace postavené na obou možných platformách. Ty levnější konfigurace do 13 000 korun nazýváme levný multimediální základ pro HD video i hry. Jinými slovy se jedná o moderní multimediální konfiguraci určenou pro filmové nadšence či méně náročné hráče. Zkrátka zájemce o kvalitní sestavy s vysokou užitnou hodnotou za nízkou cenu.

DD_0004

DD_0005

Máme tam ale také dvě dražší sestavy za skoro 17 000 korun. V nich zohledňujeme požadavky těch, kteří chtějí slušný herní výkon a potenciál pro taktování. Přesto i zde se držíme v cenově únosných mezích.
Procesory již v obou případech vybíráme dvoujádrové. Pro levnější sestavy nepotřebujeme žádný extra výkon. Pro akceleraci HD videa totiž je výhodnější použít grafickou kartu, protože jsou rychlejší než jakýkoliv procesor. U dražších herních sestav a sestav určených pro taktování hledáme procesor, který již v základu nabízí slušný výkon, ale má i vysoký potenciál pro taktování.

U AMD máme favorita v podobě modelu AMD X2 5000+ Black Edition s otevřeným násobičem. Takty nad 3,0GHz nejsou problémem. Výkon je pak velice slušný. Ani v základu není tento procesor za danou cenu žádné ořezávátko. U platformy Intel máme na výběr model E4500. Vzhledem k vyšší ceně plnohodnotných modelů Core 2 Duo si musíme na ně nechat zajít chuť. Taktovací potenciál E4500 je ale i tak velice slušný a nabízený výkon plně dostatečný. Nedostatek výkonu na procesoru nás v případě ani jedné platformy trápit nebude.

Testy nových 45nm procesorů Intel: Intel Core 2 Duo E8200 a E8400 - 45nm proti 65nm

Složitější situace je na poli základních desek. U AMD bych doporučil již nové čipové sady AMD770, které přicházejí na trh, ale u levnějších sestav rozhodně nic nezkazíme AMD 690G, i když ta bude do několika málo týdnů nahrazena modernějším nástupcem v podobě AMD 780G. AMD si začíná budovat svou solidní základnu i na poli čipových sad pro své procesory, stejně jako to má konkurenční Intel. Právě na platformě Intel volíme čipové sady Intel a to v našem případě P35 a model základní desky od firmy Gigabyte s označením DS3L. Kvalitní a vybavený základ za solidní cenu se slušnými OC schopnostmi.

TEST: 2x základ Gigabyte DS3 – DS3L a DS3P

Grafické karty jsou to, co nám ovlivňuje hlavně výkon ve hrách, ale i schopnosti akcelerace HD. Pokud skutečně chcete počítač, který zvládne bez problémů akcelerovat HD video, zvolte minimálně grafickou kartu ATI Radeon HD2600XT. Ta má totiž UVD čip, který se o akceleraci HD videa stará, a nezatěžuje tak takřka procesor. Navíc je tato karta tou nejlevnější, kterou se dnes jako samostatnou grafickou kartu vyplatí pořídit. Alternativou je grafika Nvidia GF8600GT, ale ta je o něco horší ve výkonu i v ceně. Pro dražší sestavy, které plánujeme nasadit jako herní, ale zároveň nechceme vyhodit balík, je v současnosti králem grafických karet model ATI Radeon HD3850 512MB (256MB model bych doporučil těm méně náročnějším, i když poskytuje slušný výkon, vyplatí se pořídit 512MB model kvůli AA/AF, a hlavně rychlejšímu načítání).

Za cenu lehce přes 4 000 korun dostaneme moderní grafiku s UVD čipem, podporou DirectX  10.1, velmi nízkou spotřebou v klidu, která je dokonce nižší než spotřeba lowendových karet, a hlavně s vynikajícím výkonem, který je více než dvojnásobný proti například GF8600GTS.  Výkon, který dostačuje na vysoké detaily u všech moderních her. Konkurence k této kartě prozatím není, Nvidia plánuje vydání modelu GF9600GT na příští měsíc. Pokud byste chtěli více herního výkonu, musíte sáhnout do kapsy ještě po nějaké té tisícikoruně. Na 5 000 korunách již začínají modely ATI HD3870 512MB a GF8800GT 512MB. Vyrovnaní soupeři, kteří nabízejí ještě o cca 15-20 % vyšší výkon než HD3850 256MB.

TEST: ATI HD3870 vs HD3850 vs GF8800GT – souboj nejlepších

Operační paměti samozřejmě osadíme 2GB a bude se jednat o moduly DDR2 na rychlosti 800MHz s možností lepšího časování, což na AMD přináší značný nárůst výkonu a na Intelu to umožní dosáhnout vyšších taktů. Zbytek sestavy vybíráme přiměřeně sestavám a také přiměřeně našim požadavkům. Otázka kapacity pevného disku je otázkou toho, co využijeme. Rozumné velikosti jsou dnes 320, 400, 500 a 750 GB. Volíme rozhraní SATA2 (SATA300). Optickou mechaniku zvolíme SATA model DVDRW se schopností zapisovat na veškeré používané formáty DVD a s bonusem popisovací technologie.

Počítačová skříň nás až tak trápit nemusí, nabídka kvalitních a cenově přístupných je široká. Rozhodně se vyhýbáme nekvalitním modelům značek EC apod. Kvalitních skříní s různorodým designem je celá řada. Přesnější můžeme být u doporučení počítačového zdroje, zatímco u relativně slabých sestav stačí kvalitní 350W zdroj, což je minimálně značka Fortron, lépe pak Seasonic nebo Enermax, tak v případě dražších sestav s taktovacím potenciálem vybíráme kvalitní napájecí zdroj, kterým je v současných podmínkách cenově výhodný 400W OEM Seasonic.

Jistě jste si také všimli osazení zvukové karty. Na základních deskách dnes sice je přítomna vždy integrovaná zvukovka, ale navzdory tomu, co výrobci tvrdí, je to pořád integrovaný zvuk -  tedy o kvalitě se moc mluvit nedá, navíc sem tam se vyskytují i problémy s různými nechtěnými zvuky kvůli přenosu z napájecí soustavy. Výhodou neintegrované zvukové karty je zejména snížení zátěže procesoru, a tedy přidání výkonu do her atd. Nemluvě o mnohem kvalitnějším zvuku při kvalitních reproduktorech. Osazenou zvukovou kartu tak ocení příznivci filmů s kvalitním domácím kinem i počítačový hráči s kvalitními reproduktory nebo sluchátky. 

Aby počítačová sestava sestavou byla…

Samozřejmě k uvedeným konfiguracím je ještě nutné přidat nějaké ty periferie, a hlavně operační systém. Několik tipů vám uvádíme v následujících tabulkách. Jedná se jen o výběr pro představu dalších investic spojených s nákupem sestavy. Výběr periferií je rozsáhlý a hodně individuální.

DD_0006

Při výběru operačního systému se to má dnes tak, že na výkonnější počítače instalujeme Windows Vista, ačkoli mají do dokonalého systému daleko, mají výhody, které nám na výkonném PC starší XP nenabídneb a navíc Windows XP oficiálně končí za pár týdnů. Když tedy Vista, tak určitě 64bit verzi. Nejspíše také zvolíte OEM verzi. U slabších PC ale nejsou Windows Vista příliš vhodné. XP na slabších počítačích běží určitě lépe, navíc slabší počítače nemají výhody, kvůli kterým se vyplatí na Windows Vista přejít. Samozřejmě je ve hře ještě operační systém Linux, jehož některé distribuce jsou zadarmo. Jeho nasazení na slabších strojích, které nutně nemusí využívat Windows platformu kvůli hrám, je celkem zajímavým nápadem, který stojí za zvážení. Mnozí byste uživatelský rozdíl mezi určitými distribucemi Linuxu a Windows ani nepoznali.

Dnes jsme se konkrétně zaměřili na počítačové konfigurace a sestavy v levnějších cenových segmentech. Pro ty náročnější uživatele si připravíme zase jiné počítačové sestavy odpovídající jejich požadavkům.  

Autor je šéfredaktorem IT magazínu DDWorld.cz

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nově verze čtečky Kindle Oasis je voděodolná.
Čtečka elektronických knih Kindle je konečně voděodolná

Po deseti letech od uvedení první čtečky se značkou Kindle vydal Amazon verzi, se kterou se nemusíte bát do vody.  celý článek

Virtuální realita v podobě HoloLens chce být každodenním pomocníkem.
Připravte se na mixovanou realitu ve Windows. Přijde v polovině října

S příchodem podzimního vylepšení Windows 10 bude systém plně podporovat mixovanou realitu. Firmy se již na ni plně připravují a při startu za necelé dva týdny...  celý článek

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.