Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počítačové sestavy pro školáky: kvalitně do 10 000 Kč

aktualizováno 
Bez počítače se dnes neobejde ani žák prvního stupně základní školy a začátek školního roku je vhodným časem k nákupu nového stroje.

Tentokrát se podíváme na nejlevnější sestavy vhodné především pro studenty základních škol. Na nich jim poběží internet, výukové programy, encyklopedie a slovníky, případně se naučí v kancelářských aplikacích. Samozřejmě zvládnou bez problémů přehrát i film či hudbu a dovolí i sem tam nějakou tu méně náročnou hru. Výkonu mají více než dostatek a potěší nízkou spotřebou a nároky na energii. 

Na pokročilejší stroje, na kterých si již lze troufnout na grafiku a zpracování multimédií či pokročilé programování se podíváme příště.

Procesory a základní desky

Pokud chcete levný procesor, tedy srdce vašeho počítače, který však přesto zvládne vše, i když mnohé pomaleji, pak vám současná nabídka trhu vyloudí úsměv na tváři. Stačí něco málo přes 1000 korun a takový procesor můžete mít doma. A to jak od firmy Intel, tak od konkurenční AMD.

Při výběru si dávejte dobrý pozor, aby to byly současné patice a modely - tedy AMD procesory do patice AM2 a Intel Core procesory do patice 775. Nepříliš slušní prodejci by se vám mohli snažit prodat zaprášené regálové ležáky a to jistě nechcete.

U AMD tedy volíme procesory Sempron64 do patice AM2 a to navíc takové modely, které disponují alespoň 256kB vyrovnávací paměti. U Intelu si dejte pozor a vyvarujte se všeho, co jen připomíná stará Pentia 4 a nechvalně proslulou netburst technologii. Jediné modely, které Vás dnes zajímají, jsou Intel Celeron L 4x0. To jsou aktuální modely postavené na technologii Core. Nabízejí velmi slušný výkon za nízkou cenu. Nabídka AMD a Intel je v tomto případě srovnatelná.

Základní deska je v těchto sestavách stěžejní součástkou. Obsahuje totiž integrovanou grafickou kartu, protože pro určení sestav je naprosto zbytečné pořizovat nějakou extra grafickou kartu. U AMD máme situaci zcela jasnou. Tam chceme základní desku s vynikající čipovou sadou AMD690G. V našem případě například model od společnosti ASUS je výbornou volbou.

Slušný výkon desky i integrovaná grafika ATI X1250, slušné přetaktování a velmi slušná výbava. Pokud se ještě podíváme na cenu za to všechno, tak jen slušně poděkujeme a odcházíme. Možnosti dalších základních desek s čipovými sadami Nvidia dnes v této cenové kategorii již nestačí. 

  •  TEST: ASUS M2A-VM AMD690G – Best of best pod 2000?

U Intelu máme trochu horší pozici. Základní desky na platformu Intel jsou obecně dražší. Abychom se udrželi v cenově přijatelných mezích, musíme sáhnout po starší čipové sadě i945G. Ostatní novější sady už jdou přes 2200 korun. Uvedená základní deska bez problémů podporuje nová Core a pokud nebudete chtít kdovíjak upgradovat a vylepšovat, tak je zbytečné pořizovat nějakou dražší základní desku.

Operační paměti, pevné disky a mechanika

Velmi důležitou součástí moderního počítače je operační paměť. Ani u těchto sestav rozhodně nejdeme pod 1GB, protože jednak ceny jsou příznivé a pak, nač se omezovat, když 512Mb a 1GB jsou v reálu celkem znatelný rozdíl.

Navíc na většině těchto počítačů asi dříve nebo později poběží Windows Vista a ty jsou se všemi dalšími programy mnohem použitelnější právě s minimálně 1GB operační paměti. Upozorním tak při výběru jen na to, že je kvůli ceně zbytečné pořizovat dnes pomalejší moduly než DDR2 800Mhz.

A co třeba notebook?

V tomto ohledu nemohu nezmínit možnost pořízení notebooku, který s podobným výkonem pořídíte jen o něco málo dráže, ale dostanete kompletní počítač. Ceny těchto levných notebooků startují již na hodnotě lehce přesahující 11000 korun s daní.

Na druhou stranu pojem kvalita je pro nejlevnější notebooky pojmem naprosto neznámým a bohužel ani výkon těchto levných modelů na dnešní dobu už nedostačuje. Navíc nemají často podporu ve vhodnějším operačním systému Windows XP, ale jen v novějších Vista, který se pro ně ale vůbec nehodí. 

Vezmu-li to kolem a kolem, tak bych jejich pořízení příliš nedoporučil, při pořízení notebooku bych se řídil heslem "když už, tak už" a koupil skutečně notebook, aby za to stál. Vraťme se tedy k desktopovým sestavám, které lze zakoupit výhodněji.   


Pro přehled nabízím pěkný graf vývoje cen pamětí za letošní rok, opět můžete vidět, že zejména nejoblíbenější 1-2GB paměti ztrácely na ceně příjemným způsobem, vývoj ceny je i tento měsíc příjemný a tak nákupy nekazí.


 
Pevný disk vybíráme individuálně s ohledem na vlastní potřeby. Pokud počítač slouží jen jako kancelář, tak je více než osazených 80GB zbytečné. Nicméně doplatky na o dost větší disky nejsou vražedné, takže přikládám tabulku s aktuální cenou jednotlivých kapacit a vedle ještě máte spočítánu výhodnost té které kapacity. Hledejte co možná nejnižší cenu za 1GB, takové disky se vyplatí nejvíce. Samozřejmě nemusím připomínat, že vybíráme jen disky s rozhraním SATA300 neboli SATAII.
 
Samozřejmě ani zde nezapomínám na přehledný graf, kde je opět vidět klesající cena jednotlivých kapacit. To ovšem není nic divného, protože cena klesá vždy s postupným uváděním nových a větších modelů pevných disků na trh. V současné době je největší kapacitou 1TB. Letos opět na konci roku budeme pořizovat za nižší cenu 500GB model, než co jsme na jeho počátku platili za 320GB. Velikost pevných disků se nám tak za jeden rok za stejnou cenu opět víceméně zdvojnásobila.
 
Zmíním se ještě o optické mechanice. Dnes samozřejmě pořizujeme výhradně DVD RW a to s rozhraním SATA. Je vcelku jedno, jakou značku zvolíte, rozdíly jsou malé. Já jsem vybral například slušně vybavený model firmy ASUS.

Skříň, zdroj a chlazení  

Když už máme všechny základní komponenty, nastává problém, kam to vše naskládat. Skříň není jen nějaká bedna, takže i jejímu výběru bychom měli věnovat náležitou pozornost. Pokud ale chcete prostě jen krabici na komponenty, podívejte se alespoň po levných edicích kvalitních výrobců a vyvarujete se skříní značek EC, KME, Colors it apod., papírovým nefunkčním krabicím. Doporučený ThermalTake vám udělá radost nízkou cenou a přeci jen kvalitnějším zpracováním s důrazem na vyřešené chlazení.


 
To je ovšem pouze jedna z možností, ze skříní velikostí middletower mohu doporučit ještě určitě CoolerMaster 331, Thermalatek Mambo, Enermax a špatné nejsou ani AplusCase. Pro uvedené sestavy však stačí mnohem kompaktnější skříň. Třeba takový minitower od firmy Gigabyte. Někteří z vás by také mohli najít zalíbení v desktopu – ty kvalitní jsou však poněkud dražší záležitostí. 

Pozn. Pozor, pokud budete chtít osazovat do skříní nějaké větší chladiče. Ne všechny velké chladící věže se vám do všech skříní vejdou! Dobře si to proměřte a zjistěte.
 
Kvalitní počítačový zdroj je klíčovou komponentou, kromě ticha a ochrany komponent vám přinese ještě nízkou spotřebu, protože ne každý 300W zdroj vám dokáže napájet počítač stejně úsporně. Levný zdroj není ušetření, ze středně dlouhodobého hlediska je tomu právě naopak. Samozřejmě je nutné myslet i na chlazení. Pokud chcete tichý počítač, tak BOX chladič AMD do počítače ani nenasadíte, ale rovnou přikoupíte doporučený AC Alpine64.

U Intelu ten BOX chladič není taková hrůza, navíc jiné levné tiché řešení u Intelu moc není. Doporučuji mít chlazenu i skříň minimálně jedním 120x120mm ventilátorem (pokud to jde), z levných chladičů doporučuji Xilence, z těch dražších pak výrobky firmy Noctua.

  • TEST: Ventilátory Noctua NF-S12 a R8 – óda na ticho!

Tím bohužel investice do vašeho počítače nekončí. Za necelých 8000 korun sice pořídíte základ, ale musíte počítat minimálně s dalšími 5000 korunami na monitor, myš, klávesnici a reproduktory. Takový malý nástřel toho, co by se dalo pořídit, jsem si pro vás připravil, není to samozřejmě vhodné pro všechny, ale je to vyvážený výběr jak po stránce kvality, tak přijatelné ceny. Dalších 2500 korun vás může stát i operační systém a to nejlevnější Windows v podobě Vista Home OEM. Samozřejmě pokud nasadíte nějakou distribuci OS Linux, tak si 2500 korun můžete schovat na něco účelnějšího. Pokud nevíte, co byste si k PC ještě pořídili, tak nabízíme další takovou orientační tabulku, kam lze peníze strčit, aby se vám doma zbytečně neválely.
 
A tím jsme se dostali k závěru tohoto, věřím, že pro mnohé užitečného, přehledu. Pro některé čtenáře připomínám skutečnost, že se v těchto článcích vždy zabýváme jednou cenovou kategorií a příště se podíváme zase na další. Na všechny se dostane, komponent a možností máme dost.  

Autor je šéfredaktorem magazínu DDWorld.cz

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Najdete na iDNES.cz