Počítačoví experti vyvinuli program, který umí rozluštit zaniklé jazyky

aktualizováno 
I když ještě zdaleka není dokonalý, mohla by se z něj jednou stát vítaná pomůcka pro všechny luštitele a dešifrátory neznámých jazyků. Mohl by také vylepšit současné on-line systémy strojového překladu.

Nově vyvinutý program uvítají všichni luštitelé neznámých jazyků | foto: Profimedia

Britský spisovatel populárně naučné literatury Andrew Robinson ve své knize Ztracené jazyky (Lost Languages) z roku 2002 tvrdí, že luštění zaniklých jazyků vyžaduje propojení logiky a intuice. To je něco, co podle něj počítače nemají a pravděpodobně ani nemohou mít.

K čemu může být užitečná starověká ugaritština

Možná to tak je, ale ne všichni s ním souhlasí. Například informatici a počítačoví vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Univerzity Jižní Karolíny (USC) se pokusili dokázat, že se Robinson mýlí.

Vyvinuli počítačový systém primárně určený pro automatické dešifrování zaniklých jazyků. S jeho principy seznámili odbornou veřejnost na nedávném výročním zasedání mezinárodní Společnosti pro počítačovou lingvistiku ve švédské Uppsale.

Vědci z MIT vyvinuli počítačový systém, primárně určený pro automatické dešifrování zaniklých jazyků...

Aby prověřili funkčnost svého softwaru, museli ho vědci otestovat na nějakém starobylém jazyce, jehož základní gramatika je poměrně dobře známa. Vybrali ugaritštinu, semitský jazyk, kterým se hovořilo ve druhé polovině 2. tisíciletí před naším letopočtem. Byl objeven ve starověkém městě Ugaritu, jehož trosky byly nalezeny v roce 1928. Jazyk se zapisoval zvláštní formou klínového písma a jeho abeceda se skládala z 30 písmen, 27 souhlásek a 3 samohlásek.

Simulace intuice

S logikou nemívají počítače problémy. Je jim jaksi dána do vínku, ale jak jim dodat intuici? Je třeba se pokusit ji v počítači nějak nasimulovat. Právě touto cestou se rozhodla vydat skupina amerických vědců pod vedením Reginy Barzilayové z MIT.

Než se vědci pustili do práce, museli se postarat o několik zásadních předpokladů. Za prvé bylo potřeba, aby luštěný jazyk byl co možná nejpříbuznější jinému, už známému jazyku, kterým se v tomto případě stala hebrejština.

Vyšli dále z hypotézy, že mezi abecedami obou jazyků existuje určité propojení. Něco na způsob mapy, ve které se odrážejí vzájemné vztahy mezi jednotlivými písmeny, jež se opakují s podobnou frekvencí.

Stejný předpoklad lze aplikovat i na jednotlivá slova a fráze, i zde se vyskytují podobnosti, například mezi slovními kmeny či mezi odpovídajícími si předponami a příponami.

Jak to vlastně funguje?

Nově vyvinutý systém využívá pravděpodobnostních modelů běžně užívaných při výzkumech umělé inteligence. Během výpočtu vyhledává a současně vyhodnocuje podobnosti odpovídající přijatým předpokladům, a to na úrovni abecedních symbolů (písmen) i slov nebo jejich částí.

...nově vyvinuté postupy by se mohly uplatnit u on-linových automatických překladačů, jakým je například známý Google Translate...

Celý proces přitom probíhá iteračně, tzn., že výpočet se opakuje pořád dokola, řádově stokrát, čímž se jeho odhady neustále zpřesňují. Až nakonec program dospěje do bodu, kdy už k žádným zlepšením nedochází. Z celkového počtu 30 hlásek vyskytujících se v ugaritštině, se 29 podařilo správně přiřadit jejich hebrejským protějškům.

U slov byla úspěšnost menší, což se ale dalo předpokládat. Slovníky ugaritštiny a hebrejštiny se totiž překrývají asi jen z jedné třetiny, přesto ale systém identifikoval správně 60 procent těchto překryvů. Protože se ale většina chybných řešení lišila většinou jen v jednom jediném písmenu, lze i v tomto ohledu software považovat za úspěšný.

Meze počítačové intuice

Tvůrci systému však v žádném případě netvrdí, že by jejich program mohl nahradit lidské luštitele či překladatele, ale mohl by jim významně pomoci. A to nejen při luštění textů zaniklých civilizací, které vytrvale odolávají snahám o rozluštění. Nově vyvinuté postupy by se totiž mohly uplatnit u on-linových automatických překladačů, jakým je například známý Google Translate.

Zdroj: web.mit.edu

Autor:


Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Tipy a triky pro Windows 10: zameťte po sobě stopy z vyhledávání

Tipy a triky pro Windows 10

Posuvníky v nabídkách Windows 10 se již nemusí automaticky schovávat. Podíváme se i na připojení FTP účtu jako další...Najdete na iDNES.cz