Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pocket Cortona VRML, virtuální realita na PocketPC

aktualizováno 
Webové browsery schopné zobrazovat objekty a scény ve formátu VRML jsou pro většinu operačních systémů naprostou samozřejmostí, VRML browser pro Windows CE je však poměrně zajímavou novinkou.

Pokud o VRML už něco víte, patrně Vám nebude neznámá firma Parallel Graphics, která je jedním z hlavních leaderů právě v oblasti VRML browserů a vývojářských či autorizačních nástrojů pro tvorbu a zpracování VRML scén. Stěžejním produktem firmy Parallel Graphics je VRML browser Cortona VRML, jehož varianta Pocket Cortona celkem nedávno zpřístupnila určité oblasti virtuální reality i pro kapesní počítače vybavené operačním systémem Windows CE.

Pocket Cortona je určena pro všechna zařízení s Windows 3.x a funguje jak na PocketPC, tak i a Handheld PC 2000, pro které je možné prohlížeč dále upravit s pomocí dodávaného balíku Cortona SDK. Prohlížeč je dostupný ve variantách pro procesory Intel ARM, MIPS a SH-3 respektive modelovou řadu SuperH a může sloužit nejen jako obyčejný VRML browser, ale díky kvalitě zobrazení / renderu (viz ukázky) také například jako vizualizační nástroj pro CAD programy, GIS aplikace, 3D grafy, "vizuální" e-kommerci a pochopitelně i pro hry. Velkou výhodou prohlížeče Pocket Cortona je přímo provázanost s internetem, takže zejména u zařízení s bezdrátovým přístupem na internet či lokální síť lze jeho možností využít na maximum.

Mezi základní vlastnosti browseru patří plná podpora standardu VRML 97 s výjimkou aplikací psaných přímo v Javě, plná podpora multitexturingu včetně animovaných textur, podpora NURBS modelů a spline křivek (přes extenze), JavaScriptu, ActiveX prvků, zvuků ve formátu WAV a především vysoká rychlost browseru s překreslováním až 20 snímků/s v high-color barvách. Samotný prohlížeč je k dispozici zdarma ve verzích pro různé počítačové platformy, vývojářské, modelovací a optimalizační nástroje ovšem rozhodně zdarma nejsou a jejich ceny se pohybují od 70,- až po cca 1000,- USD. Pro tvorbu modelů a scén lze pochopitelně používat i libovolný modelovací či vizualizační nástroj s podporou exportu ve formátu VRML, což bez problémů zvládnou všechny profesionální raytracingové balíky.

Pocket Cortona je jistě zajímavý začátek pro mobilní zařízení současné a především budoucí generace. S příchodem displejů s vysokým rozlišením a mobilních sítí třetí generace se můžeme dočkat kapesních přístrojů, na kterých už nebude žádný problém nakupovat v precizně zpracovaném virtuálním obchodě nebo si zahrát nějakou slušnou 3D hru. Na něco takového si v ČR bohužel ještě dost dlouho počkáme, to ale nic nemění na skutečnosti, že podobná zařízení už existují a nezbývá nic jiného, než je ve vhodnou dobu uvést na trh.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Najdete na iDNES.cz