Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podíl informačních technologií na HDP dosáhne šesti procent, doufá Mlynář

aktualizováno 
Ministr informatiky Mlynář věří, že podíl informačních technologií na hrubém domácím produktu se v roce 2006 dostane na šest procent. Dosud se pohybuje kolem 4,5 procenta. To řadí Českou republiku na jedno z předních míst v Evropě.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář věří, že podíl informačních technologií na hrubém domácím produktu se v roce 2006 dostane na šest procent. Zatím se pohybuje kolem 4,5 procenta, což řadí Českou republiku na jedno z předních míst v Evropě. Ministr to dnes řekl při zahájení mezinárodního veletrhu Invex v Brně.

V tuzemsku je asi 300.000 přípojek vysokorychlostního internetu. Ve srovnání s dalšími novými členy EU je Česko na čtvrtém místě za Slovinskem, Kyprem a Estonskem, řekl Mlynář.

Připomněl, že ze tří možných způsobů připojení na internet v roce 2002 je jich nyní asi desetkrát tolik. Vláda se podle něj bude snažit odstraňovat administrativní překážky pro využívání informačních technologií ve státní správě a ve zlepšení komunikace s občany. "Dnes přechází po roce zkoušek do ostrého provozu portál veřejné správy," upozornil Mlynář. Lidé mohou po síti komunikovat se státem na adrese www.portal.gov.cz.

Viceprezident Microsoftu Jan Mühlfeit je přesvědčen, že v nynější době se státy podle své práce s informačními technologiemi rozdělí na vítěze a ostatní. Na základě takzvané Lisabonské agendy má být Evropa do roku 2010 nejkonkurenčnější na světě, podle Mühlfeita jsou však nezbytné reformy v sociální oblasti, podpora zdravého riskování už od základních škol a také pomoc malému a střednímu podnikání ve všech směrech.

"Až 90 procent hodnoty organizace představuje intelektuální kapitál," upozornil viceprezident Microsoftu. Raketový nástup informačních technologií dokládá zvýšení počtu osobních počítačů v zemi z 80.000 kusů v roce 1990 na nynějších asi 3,5 milionu. Z přistupujících zemí do EU je před Českou republikou srovnatelné jen Estonsko. Podle některých odborných studií je přitom česká firma schopna zavedením informačních technologií srazit náklady ročně asi o sedm procent.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla ve svém projevu uvedl, že Invex změnil koncepci i strategii a jeho hlavním cílem je představení produktů firem. Zvýšil se podle něj zájem hlavně mobilních operátorů a stoupla nabídka podnikových informačních systémů. Akce představuje do pátku expozice ve 13 pavilonech při nárůstu plochy asi o desetinu na 30.200 čtverečních metrů a zvýšení počtu zahraničních vystavovatelů o pětinu na 102 firem. Jiří Macík nol

Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz