Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podíl informačních technologií na HDP dosáhne šesti procent, doufá Mlynář

aktualizováno 
Ministr informatiky Mlynář věří, že podíl informačních technologií na hrubém domácím produktu se v roce 2006 dostane na šest procent. Dosud se pohybuje kolem 4,5 procenta. To řadí Českou republiku na jedno z předních míst v Evropě.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář věří, že podíl informačních technologií na hrubém domácím produktu se v roce 2006 dostane na šest procent. Zatím se pohybuje kolem 4,5 procenta, což řadí Českou republiku na jedno z předních míst v Evropě. Ministr to dnes řekl při zahájení mezinárodního veletrhu Invex v Brně.

V tuzemsku je asi 300.000 přípojek vysokorychlostního internetu. Ve srovnání s dalšími novými členy EU je Česko na čtvrtém místě za Slovinskem, Kyprem a Estonskem, řekl Mlynář.

Připomněl, že ze tří možných způsobů připojení na internet v roce 2002 je jich nyní asi desetkrát tolik. Vláda se podle něj bude snažit odstraňovat administrativní překážky pro využívání informačních technologií ve státní správě a ve zlepšení komunikace s občany. "Dnes přechází po roce zkoušek do ostrého provozu portál veřejné správy," upozornil Mlynář. Lidé mohou po síti komunikovat se státem na adrese www.portal.gov.cz.

Viceprezident Microsoftu Jan Mühlfeit je přesvědčen, že v nynější době se státy podle své práce s informačními technologiemi rozdělí na vítěze a ostatní. Na základě takzvané Lisabonské agendy má být Evropa do roku 2010 nejkonkurenčnější na světě, podle Mühlfeita jsou však nezbytné reformy v sociální oblasti, podpora zdravého riskování už od základních škol a také pomoc malému a střednímu podnikání ve všech směrech.

"Až 90 procent hodnoty organizace představuje intelektuální kapitál," upozornil viceprezident Microsoftu. Raketový nástup informačních technologií dokládá zvýšení počtu osobních počítačů v zemi z 80.000 kusů v roce 1990 na nynějších asi 3,5 milionu. Z přistupujících zemí do EU je před Českou republikou srovnatelné jen Estonsko. Podle některých odborných studií je přitom česká firma schopna zavedením informačních technologií srazit náklady ročně asi o sedm procent.

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla ve svém projevu uvedl, že Invex změnil koncepci i strategii a jeho hlavním cílem je představení produktů firem. Zvýšil se podle něj zájem hlavně mobilních operátorů a stoupla nabídka podnikových informačních systémů. Akce představuje do pátku expozice ve 13 pavilonech při nárůstu plochy asi o desetinu na 30.200 čtverečních metrů a zvýšení počtu zahraničních vystavovatelů o pětinu na 102 firem. Jiří Macík nol

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Najdete na iDNES.cz