Zhoršená kvalita obrazu

Zhoršená kvalita obrazu

Podívejte se, co už v televizi nikdy neuvidíte. Vysílání před 54 lety

  • 113
Omluvte sníženou kvalitu obrazu. Porucha je mimo území ČSSR. Za chvíli další program. Pamatujete? "Hlášky", které kdysi byly na televizoru k vidění velmi často, již dávno z obrazovek zmizely. S končícím analogovým vysíláním si připomeňme začátky vysílání České televize.

Po 54 letech skončilo v Praze analogové vysílání. Podobná upozornění ze začátku článku byla častá, protože v rámci živého vysílání a velmi namáhané techniky docházelo nejen k častým poruchám, ale i k nutným časovým rezervám mezi jednotlivými pořady. 

Závada není na vašem přijímači

017 - zhorsena kvalita zvuku

Tyto časové prodlevy bylo nutno nějak vyplnit a uklidnit diváky, že to, že se nevysílá, není kvůli závadě na jejich přijímači.

019 - za chvili dalsi program

V opačném případě by totiž mnoho diváků rozladilo nastavení svého přijímače, neboť poruchy či ne zcela korektní funkce všech zúčastněných přístrojů byly časté jak na straně přijímače, tak na straně vysílače.  

020 - porucha mimo uzemi CSSR

Televizní zázemí v začátcích vysílání

036 - radiospojove kamery

Radiospojové kamery z konce 70. let. Mimořádně zajímavý hydraulický stativ, který představoval hodnotu velkého rodinného domu. Na něm je umístěna kamera o hmotnosti okolo 100 kg, a přesto bylo možné pomocí ocelového kruhu velice lehce a snadno pohybovat kamerou nejen do stran, což by nebyl takový zázrak, ale i zcela plynule nahoru a dolů pouze pomocí onoho manipulačního kruhu.

103 - pracoviste kamerovych jednotek

Pracoviště kamerových jednotek konce 50. let v pražské Besedě, kde později také sídlila začínající TV Nova.

Pracoviště je zajímavé tím, že každá kamera vyžadovala nejen práci se snímací jednotkou, tedy vlastní kamerou, ale vyžadovala neustálou práci, tedy upravování mnoha parametrů na zvláštním pracovišti. Každá kamera tedy měla svůj kontrolní monitor, bohaté technické zázemí a obrazovou specialistku.

049 - film2tv

Zakládání materiálu do filmového snímače, kde se klasický film převáděl do signálu, který bylo možno vysílat pomocí televizní techniky.

103 - film2tv_2

Pravděpodobně stejná situace jako na předchozím obrázku

047 - rozhlasové pracoviště

Část pultu režijního pracoviště

045 - první prenosovy vuz

Konec 70 let, jde o první přenosový vůz ČST, známý pod označení P1. V detailu je vidět zvukový mixážní pult a trojice monitorů.

103 - Dejmek karaoke

Jde vlastně o historickou podobu karaoke. Jde o pořad "Děti zpívají", kde k dětskému sboru byl do obrazu prolínán otáčející se buben s namalovanými notami, které napomáhaly zpěvu nejen dětským divákům, ale pravděpodobně i dětem ve studiu.  

Redakce velmi děkuje České televizi za poskytnutí fotografií.
Nad snímky vzpomínal Ing. Jaromír Tužil, tehdy zvukový specialista technického rozvoje ČST.