Ptačí hnízdo. Autorem dosud nejokázalejšího olympijského stadionu je švýcarská

Ptačí hnízdo. Autorem dosud nejokázalejšího olympijského stadionu je švýcarská firma Herzog & de Meuron. Díky levné pracovní síle vyšla výstavba na 500 milionů dolarů. Kapacita 91 000 míst je dnes zredukována na 80 000.

Podívejte se do Ptačího hnízda, kde začíná olympiáda

  • 4
Dne 8. 8. 2008 v 8.08 hodin večer začíná v Pekingu slavnostní zahájení olympijských her. Na olympijský stadion má dosednout bájný pták Fénix. I proto možná architekti vytvořili projekt, který připomíná ptačí hnízdo.

Ještě na konci minulého století se na místě nynějšího Národního stadionu nacházela jedna ze zanedbaných pekingských periferních oblastí.

V roce 2002 se uskutečnila architektonická soutěž, z níž vzešel vítězný návrh od švýcarských architektů Herzoga a de Meurona, kteří spolupracovali se společností ArupSport a čínským umělcem Ai Weiweiem. Ten však před rokem prohlásil, že bude kvůli vládní propagandě olympiádu bojkotovat a tak jejich spolupráce zkončila.

Rozestavěný stadion v září 2006

Základní kámen byl položen na Vánoce v roce 2003 a v březnu 2004 pak začaly stavební práce. Ty se musely dočasně pozastavit po kolapsu pařížského terminálu 2E na letišti Charles de Gaulle International Airport. Ten měl totiž technologicky podobnou konstrukci jako budovaný Národní stadion. Pokračovat se mohlo až po provedení konstrukčních změn.

Rozestavěný stadion v lednu 2007 Uvnitř rozestavěného stadionu v březnu 2008

Dokončovací práce probíhaly až do poslední chvíle před zahájením Olympiády. Celkové náklady stavby dosáhly v přepočtu více než 7,5 miliardy korun (4 miliardy juanů).

Ochozy uvnitř rozestavěného stadionu v březnu 2008

Šestiletá práce dělníků přinesla podle některých zdrojů smrt deseti z nich, čínské úřady však hovoří jen o dvou smrtelných úrazech.

Konstrukce ptačího hnízda

Impozantní stavba zaujme již zdálky svou vzdušnou konstrukcí, které zvnějšku dominují masivní ocelové pruty. Ty mají připomínat stavební prvky ptačího hnízda. Jejich celková hmotnost činí zhruba 45 000 tun, a pokud by se položily do řady za sebe, měřily by na délku přes 35 kilometrů.

Schody k ochozům Olympijského stadionu Vstup na ochozy stadionu Vnější konstrukce stadionu

Při pohledu dovnitř uvidí pozorovatel nekonečné řady červených sedaček, které mají v době olympiády pojmout na 91 tisíc diváků. Po ní bude počet míst na stadionu snížen na 80 tisíc.

Sedačky na stadionu Sedačky na stadionu

Celková délka stadionu činí 330 metrů, jeho šířka v nejvzdálenějších bodech je 220 metrů. Do výšky pak ční téměř 70 metrů.

Národní stadion - interiér 1

Stadion tak zabírá 258 000 metrů čtverečných plochy.

Na vizualizace interiérů s podívejte do bohaté fotogalerie ZDE. Oficiální prezentace stadionu zde (formát WMV)

Zdroj:
Wikipedia:
Pekingský národní stadion
Oficiální stránky pořadatele
Agentury ČTK, Reuters

,