Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se, jak bude vypadat nová stanice metra Prosek

  15:33aktualizováno  15:33
"Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají, příští stanice Prosek". Přesně tuto hlášku uslyší cestující na trase C nejpozději prvního června příštího roku. Byli jsme se podívat, jak to pod zemí vypadá dnes.

Staveniště u stanice autobusové zastávky Prosek vypadá na první pohled nenápadně. Je zde sice spousta strojů, materiálu, sutě a řada menších betonových staveb, ale to lze vidět i při běžné parkové úpravě. Nic nenasvědčuje tomu, že se zde staví nová stanice metra. Hlavní část stavby se totiž nachází v podzemí.

Staveniště stanice Prosek Nadzemní část staveniště stanice Prosek Tudy půjdou nejpozději 1. 6. 2008 první cestující do stanice Prosek

Vstup, kterým procházíme do prostoru stanice, je jeden ze čtyř, jímž budou již zhruba za rok proudit lidé do předposlední zastávky severní části metra C. Stane se tak necelé čtyři roky od zahájení prací na této stanici. Ty začaly v září 2004 překládáním sítí. Zmíněné čtyři vstupy budou ústit do ulic Prosecká a Vysočanská a dva z nich k blízkému obchodnímu domu.

V podzemní tmě

"To je pomalu jako cesta do pekla," prohlašuje jeden kolega vedle mne. Jedeme po schodech několik metrů do tmy, odkud se ozývá hluk a lomoz vytvářený desítkami pracovníků. Jak se později dovídáme, pracuje zde v průměru 50–100 lidí sedm dní v týdnu.

Trubky na vodu ve stanici Prosek Práce na stavbě stanice Prosek Vestibul budoucí stanice Prosek

Procházíme první úrovní kolem hromady trubek, kterými bude proudit voda, do tzv. části pro veřejnost. Ta je spojená s 80metrovým tunelem obdélníkového profilu, který bude po stranách obsazen krámky a prodejnami a na jehož konci bude další vstup a výstup. Již nyní se upravují prostory pro obchody podle požadavků jejich budoucích nájemců. Tak jako u všech nově postavených stanic, i zde bude výtah pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Obchodní část stanice Prosek

Šířka stanice je v průměru 27 metrů a výška zhruba 12,4 metru, její celková délka dosahuje zhruba 200 metrů s tím, že nástupiště musí být dlouhé asi 100 metrů.

Nástupiště stanice Prosek Pravé nástupiště metra Prosek

Pozemní promenáda s obchodní částí ústí na galerii, která je přímo nad kolejištěm. Po obou stranách této galerie je schodiště vedoucí k nástupištím. Počítá se však s eskalátory. Stanice je tak jednou z mála, které nemají centrální nástupiště, ale dvě po stranách, stejně jako Hlavní nádraží nebo Vyšehrad na trase C. Ještě pod úrovní nástupiště je technická část.

Pohled z galerie ve stanici Prosek Pohled z galerie na pravé nástupiště ve stanici Prosek Pohled z galerie na levé nástupiště ve stanici Prosek

České materiály pomáhají šetřit

"Náklady na výstavbu stanice a úpravu okolí dosáhnout zhruba 1,6 až 1,8 miliardy korun," říká náš průvodce, vedoucí projektu Jiří Kučera. Je to méně než v minulosti. Například stanice Ládví stála kolem 2 miliard. "Projekt má tendenci spíš šetřit, používají se tady víceméně materiály naší výroby," vysvětluje Kučera.

Šetření se odrazí i v celkovém ražení stanice, které bude poměrně strohé, což umocňuje i její pravoúhlý koncept lišící se od méně hranatých jiných stanic. Barevné ladění do modra jeden z novinářů vtipně komentoval, že odpovídá barevnému složení pražské radnice. Modrá bude doplněna bílou, stříbrnou, šedou barvou.

Stanice má být zvláštní i tím, že bude mít minimum nadzemních staveb. V podstatě bude nad zemí jen vstup a otvory pro vzduchotechniku. Vše bude navíc zakomponováno do úpravy povrchu, kde bude například bludiště.

Exteriér stanice Prosek

Originální budou také čtvercové průhledy nad obchodní zónou, které dovnitř pustí denní světlo. Ty budou chráněny skleněnou deskou opláštěnou hliníkem.

Stropní průhled ve stanici Prosek Pohled zvnějšku do průhledu ve stanici Prosek

"Zajímavostí jistě bude oválný, osm metrů dlouhý otvor v podlaze vestibulu, odkud lze z výšky pěti metrů sledovat provoz na kolejích i na nástupišti," sdělil Kučera.

Téměř hotovo

V současné době je již hotova hrubá stavba, rozvody energií a vzduchotechniky, pokládají se žulové podlahy a lamelové konstrukce podhledů, aby se mohlo od příštího měsíce začít pracovat na architektonických prvcích. Stanici tak čekají obklady, kamenná dlažba na nástupišti, stropní podhledy i skleněné výplně. Materiál na velkoplošné obklady je smalt a keramika. Na podhledy bude použit hliník a sloupy s průměrem 40 cm a délkou od základové desky až po strop 11 metrů se budou muset spokojit pouze se stříbrným nátěrem místo obkladu z nerezu.

Jedenáctimetrové sloupy na stanici Prosek Žulové desky ve stanici Prosek

Od začátku stavby bylo ze stanice odvezeno zhruba 70 000 metrů krychlových země, které dočasně skončily na překladišti v Letňanech a odtud se postupně odvážejí na skládky severně od Prahy. Jediným problémem při stavbě byl pramen podzemní vody, s nímž se však stavaři vypořádali bez zpoždění konečného termínu dodání. Stanice "sedí" na pískovcovém podloží se základní deskou 3 metry pod hladinou podzemní vody. Na hrubou stavbu již padlo 23 000 m3 betonu.

Příjezd drezíny od Střížkova do stanice Prosek Odjezd ze stanice Prosek do Letňan Nástupiště stanice Prosek

Tři nové stanice

Nový úsek trasy metra C bude podle ČTK dlouhý 4,6 kilometru. Bude mít tři stanice: Střížkov, Prosek a konečnou Letňany, kde bude velký autobusový terminál a záchytné parkoviště. Náklady budou asi 15,5 miliardy korun, budované tři stanice obslouží oblast, v níž bydlí kolem 50 000 lidí. Nový úsek metra by měl začít sloužit lidem zhruba v polovině příštího roku.

Výstup ze stanice ProsekNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

OBRAZEM: Létající unikáty v Mladé Boleslavi, přijel i prezident Masaryk

HISTORICAL AIRSHOW 2018 – 12. DOBOVÝ LETECKÝ DEN v Mladé Boleslavi

Legendární stíhačka Lockheed P-38 Lightning, dopravní Boeing 737 ultramoderní čtvrté generace a vystoupení leteckých...

Projeďte se s námi posledním jezdícím žabotlamem, toto je reálné retro

Čelní vůz poslední provozované jednotky řady 451

Původně hodně poruchové pantografy tvořily po vychytání dětských nemocí 54 let spolehlivou páteř příměstské dopravy v...

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

Najdete na iDNES.cz