Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se, jak bude vypadat nová stanice metra Prosek

  15:33aktualizováno  15:33
"Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají, příští stanice Prosek". Přesně tuto hlášku uslyší cestující na trase C nejpozději prvního června příštího roku. Byli jsme se podívat, jak to pod zemí vypadá dnes.

Staveniště u stanice autobusové zastávky Prosek vypadá na první pohled nenápadně. Je zde sice spousta strojů, materiálu, sutě a řada menších betonových staveb, ale to lze vidět i při běžné parkové úpravě. Nic nenasvědčuje tomu, že se zde staví nová stanice metra. Hlavní část stavby se totiž nachází v podzemí.

Staveniště stanice Prosek Nadzemní část staveniště stanice Prosek Tudy půjdou nejpozději 1. 6. 2008 první cestující do stanice Prosek

Vstup, kterým procházíme do prostoru stanice, je jeden ze čtyř, jímž budou již zhruba za rok proudit lidé do předposlední zastávky severní části metra C. Stane se tak necelé čtyři roky od zahájení prací na této stanici. Ty začaly v září 2004 překládáním sítí. Zmíněné čtyři vstupy budou ústit do ulic Prosecká a Vysočanská a dva z nich k blízkému obchodnímu domu.

V podzemní tmě

"To je pomalu jako cesta do pekla," prohlašuje jeden kolega vedle mne. Jedeme po schodech několik metrů do tmy, odkud se ozývá hluk a lomoz vytvářený desítkami pracovníků. Jak se později dovídáme, pracuje zde v průměru 50–100 lidí sedm dní v týdnu.

Trubky na vodu ve stanici Prosek Práce na stavbě stanice Prosek Vestibul budoucí stanice Prosek

Procházíme první úrovní kolem hromady trubek, kterými bude proudit voda, do tzv. části pro veřejnost. Ta je spojená s 80metrovým tunelem obdélníkového profilu, který bude po stranách obsazen krámky a prodejnami a na jehož konci bude další vstup a výstup. Již nyní se upravují prostory pro obchody podle požadavků jejich budoucích nájemců. Tak jako u všech nově postavených stanic, i zde bude výtah pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Obchodní část stanice Prosek

Šířka stanice je v průměru 27 metrů a výška zhruba 12,4 metru, její celková délka dosahuje zhruba 200 metrů s tím, že nástupiště musí být dlouhé asi 100 metrů.

Nástupiště stanice Prosek Pravé nástupiště metra Prosek

Pozemní promenáda s obchodní částí ústí na galerii, která je přímo nad kolejištěm. Po obou stranách této galerie je schodiště vedoucí k nástupištím. Počítá se však s eskalátory. Stanice je tak jednou z mála, které nemají centrální nástupiště, ale dvě po stranách, stejně jako Hlavní nádraží nebo Vyšehrad na trase C. Ještě pod úrovní nástupiště je technická část.

Pohled z galerie ve stanici Prosek Pohled z galerie na pravé nástupiště ve stanici Prosek Pohled z galerie na levé nástupiště ve stanici Prosek

České materiály pomáhají šetřit

"Náklady na výstavbu stanice a úpravu okolí dosáhnout zhruba 1,6 až 1,8 miliardy korun," říká náš průvodce, vedoucí projektu Jiří Kučera. Je to méně než v minulosti. Například stanice Ládví stála kolem 2 miliard. "Projekt má tendenci spíš šetřit, používají se tady víceméně materiály naší výroby," vysvětluje Kučera.

Šetření se odrazí i v celkovém ražení stanice, které bude poměrně strohé, což umocňuje i její pravoúhlý koncept lišící se od méně hranatých jiných stanic. Barevné ladění do modra jeden z novinářů vtipně komentoval, že odpovídá barevnému složení pražské radnice. Modrá bude doplněna bílou, stříbrnou, šedou barvou.

Stanice má být zvláštní i tím, že bude mít minimum nadzemních staveb. V podstatě bude nad zemí jen vstup a otvory pro vzduchotechniku. Vše bude navíc zakomponováno do úpravy povrchu, kde bude například bludiště.

Exteriér stanice Prosek

Originální budou také čtvercové průhledy nad obchodní zónou, které dovnitř pustí denní světlo. Ty budou chráněny skleněnou deskou opláštěnou hliníkem.

Stropní průhled ve stanici Prosek Pohled zvnějšku do průhledu ve stanici Prosek

"Zajímavostí jistě bude oválný, osm metrů dlouhý otvor v podlaze vestibulu, odkud lze z výšky pěti metrů sledovat provoz na kolejích i na nástupišti," sdělil Kučera.

Téměř hotovo

V současné době je již hotova hrubá stavba, rozvody energií a vzduchotechniky, pokládají se žulové podlahy a lamelové konstrukce podhledů, aby se mohlo od příštího měsíce začít pracovat na architektonických prvcích. Stanici tak čekají obklady, kamenná dlažba na nástupišti, stropní podhledy i skleněné výplně. Materiál na velkoplošné obklady je smalt a keramika. Na podhledy bude použit hliník a sloupy s průměrem 40 cm a délkou od základové desky až po strop 11 metrů se budou muset spokojit pouze se stříbrným nátěrem místo obkladu z nerezu.

Jedenáctimetrové sloupy na stanici Prosek Žulové desky ve stanici Prosek

Od začátku stavby bylo ze stanice odvezeno zhruba 70 000 metrů krychlových země, které dočasně skončily na překladišti v Letňanech a odtud se postupně odvážejí na skládky severně od Prahy. Jediným problémem při stavbě byl pramen podzemní vody, s nímž se však stavaři vypořádali bez zpoždění konečného termínu dodání. Stanice "sedí" na pískovcovém podloží se základní deskou 3 metry pod hladinou podzemní vody. Na hrubou stavbu již padlo 23 000 m3 betonu.

Příjezd drezíny od Střížkova do stanice Prosek Odjezd ze stanice Prosek do Letňan Nástupiště stanice Prosek

Tři nové stanice

Nový úsek trasy metra C bude podle ČTK dlouhý 4,6 kilometru. Bude mít tři stanice: Střížkov, Prosek a konečnou Letňany, kde bude velký autobusový terminál a záchytné parkoviště. Náklady budou asi 15,5 miliardy korun, budované tři stanice obslouží oblast, v níž bydlí kolem 50 000 lidí. Nový úsek metra by měl začít sloužit lidem zhruba v polovině příštího roku.

Výstup ze stanice Prosek
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1....

Z Dejvic až do Vegas. Studenti ČVUT s chatbotem bojují o milion dolarů

Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...

Digitální asistentky v současnosti umí odpovídat na otázky nebo plnit pokyny. Ale co kdyby také zvládly s člověkem vést...

Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg

30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz