Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se, jak černá díra požírá hvězdu

aktualizováno 
Americkým astronomům se podařilo být svědky výjimečné události – pozorovali černou díru, jak polyká sousední hvězdu.

Pohlcení hvězdy černou dírou | foto: NASA

Že jsou černé díry nenasytná kosmická monstra, která lačně zhltnou všechno, co se objeví v jejich bezprostředním okolí, ví asi každý, kdo se jen trochu zajímá o astrofyziku. Přesto je s jejich existencí spojena spousta neznámých a řada záhad. Díky nedávnému objevu amerických astronomů jsme jejich poznání opět o krůček blíž. Poprvé v dějinách se vědcům podařilo sledovat průběh velmi neobvyklého jevu – pohlcení hvězdy černou dírou.

„K podobným událostem dochází velmi zřídka (v typické galaxii zhruba jednou za 10 000 let) a my máme štěstí, že celý proces můžeme studovat od začátku do konce,“ říká Suvi Gezari z Kalifornského technologického institutu, vedoucí studie, která má teprve vyjít v příštím vydání Astrophysical Journal Letters.

Pozorovaná černá díra zřejmě po tisíce let v klidu podřimovala v centru bezejmenné eliptické galaxie a kdyby se do její těsné blízkosti nedostala náhodná hvězda, ještě dlouho bychom o její přítomnosti asi nic netušili. Obluda se ale probudila k životu a osud hvězdy byl jednou pro vždy zpečetěn. Ohromné slapové síly ji roztrhaly na kusy a poté ji černá díra začala s chutí požírat. Při nezadržitelném pádu hvězdného materiálu (akreční disk) do nitra černé díry došlo k ohřátí plynu a k následné emisi ultrafialového a rentgenového záření. A právě pomocí tohoto záření mohl být celý průběh této mimořádné události zaznamenán.

Pro měření astronomové použili sondu GALEX (Galaxy Evolution Explorer, Průzkumník galaktického vývoje), jejímž hlavním úkolem je výzkum vzniku a vývoje galaxií. Na palubě má 50centimetrový teleskop, nesmírně citlivý na ultrafialové záření, které vydávají mladé hvězdy. Doplňková data poskytly i další teleskopy (družice Chandra, Kanadsko-francouzsko-havajskýteleskopu CFHT a Keckův teleskop), a tak bylo možno chronologicky sledovat pohlcování hvězdy černou dírou i na jiných vlnových délkách. Pozorování probíhala průběžně dva roky.

Prohlédněte si video

Černé díry jsou vesmírná tělesa koncentrované hmoty, jejíž gravitace je tak silná, že jí nemůže uniknout ani světlo. Předpokládá se, že supermasivní černé díry sídlí v galaktických jádrech. Nově nalezená černá díra je podle všeho asi desetmilionkrát hmotnější než naše Slunce. Její hostitelská galaxie se nalézá 4 miliardy světelných let daleko od nás v souhvězdí Pastýře.

„Galaxii jsme pozorovali v roce 2003 a žádné ultrafialové světlo z ní nevycházelo,“ shrnuje výsledky celého projektu Gezari. Záření se podle jeho slov objevilo až v roce 2004. „Nabízí se jediné možné vysvětlení takového jevu, a sice, že hvězda byla černou dírou pohlcena.“

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Pohled na „padající hvězdy“ bude nejlepší v nejbližších pěti letech

Perseidy nad Negevskou pouští.

Po roce se k Zemi znovu přiblížil meteorický roj Perseid. Na našem nebi se tak chystá podívaná, kterou si řada nadšenců...

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

Najdete na iDNES.cz