ACDC v ASCII videu

ACDC v ASCII videu

Podívejte se na první videoklip pro Excel. AC/DC ve velmi nízkém rozlišení

  • 36
Písmenka, číslice, znaky, pomlčky, mezery a nic víc. Pouze z nich je složena předělávka videa nejnovějšího singlu AC/DC. Pustíte si ji v obyčejném tabulkovém procesoru Excel. Jedná se o takzvaný ASCII art.

Na první pohled pohybující se změť znaků, číslic a písmen. Na druhý, pozornější pohled videoklip Rock N Roll Train od AC/DC. Tuhletu pohyblivou znakovou šílenost vymysleli Phil Clandillon a Steve Milbourne, kteří pracují pro divizi design boutique  firmy Sony/BMG v Londýně. Podle nich se jedná o první hudební videoklip pro Excel vůbec. Chtěli prý, aby si video mohli posílat i lidé ve firmách, kde používají přísně nastavené ochranné prvky (firewall, atd.), přes které video s běžnou příponou nelze protlačit ani spustit.

ACDC v ASCII videu

Abyste mohli sledovat Anguse i Briana ve "velmi nízkém rozlišení"  – v takzvaném ASCII artu – stačí si stáhnout XLS soubor (běžná přípona pro Excel) z tohoto odkazu a otevřít jej v programu Microsoft Excel. Kromě toho si budete moci přehrát i další zvukové ukázky z nejnovějšího alba legendárních AC/DC (koncert v Praze vyprodán) s názvem Black Ice.

Nechcete-li nic stahovat, podívejte se na videoklip na YouTube - viz níže.

  • První videoklip pro Microsoft Excel stahujte zde.

Originál videoklipu Rock N Roll Train.

Rock N Roll Train v ASCII


Co je to ASCII art

ASCII art vznikl na základě standardu z roku 1963, který definuje všechny tisknutelné prvky (abeceda, číslice, atd. –  95 znaků z celkem 128). První obrázky v ASCII (ASCII art) se objevily již o tři roky později, v roce 1966. Nejjednodušší formou ASCII artu jsou smajlíky a jiné komunikační značky tvořené některými z oněch 95 znaků. ASCII art má mnoho druhů – seznámit se s nimi můžete zde. Ani pohyblivé ASCII není nic nového. Na internetu kolují desítky filmů a krátkých skečů právě v tomto formátu.


Vyzkoušejte si ASCII art na vlastní oči

.

  • V ASCII byla "natočena" i celá řada filmů. Na část filmu Úžásňákovi se můžete podívat zde.
  • Hvězdné války si můžete v ASCII pustit zde.
  • Na téhle stránce si můžete v ASCII prohlédnout sami sebe. Záběry z web kamery předělává v reálném čase do písmenek, pomlček a číslic.
  • Návod, jak si jednoduše vyrenderovat video v ASCII, naleznete zde.

Zda se Velmi Nízké Rozlišení (VNR – v angličtině VLD – Very Low Defition) stane undergroundovou alternativou vysokého rozlišení (HD), si budeme muset počkat. ASCII art pohodlně přežil několik platforem. Obdivovali jsme jej už na Didaktiku Gama (pro nepamětníky: to byl počítač), dodnes jej používají například warezové skupiny pro své označení, po internetu v něm koluje nespočet vtipů, animací, atd. a denně se s ním setkáváme v on-line komunikaci přes Skype, ICQ, apod... On totiž i obyčejný smajlík :-) je vlastně formou ASCII artu.