Podívejte se na tablet, který nemůže uspět, a na tablet pro chudé děti

aktualizováno 
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Dvě zcela odlišné koncepce tabletů představily společnosti Qooq a Marvell. Zatímco první se zaměřila na západní domácnosti, druhá uvedla ultralevný vzdělávací tablet pro chudé děti ze třetího světa.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Francouzský Tablet Qooq (vtipný novotvar odvozený od anglického slova cook – vařit) podle nás (a podle většiny článků z CES) nemá valné šance na rozšíření. Podle výrobce se však s úspěchem prodává ve Francii. Faktem totiž je, že za ním stojí několik francouzských kulinářských expertů.

Běží na Linuxu a je určen do kuchyně. Jedinou výhodu je, že ho můžete bez obav polévat vínem a šmatlat po něm rukama ušpiněnýma od těsta. A co kuchyňský tablet Qook umí? Nabízí cca. 120 000 receptů v písemné a video podobě. Kteroukoliv část postupu si můžete nechat při vaření přehrát zvlášť.

Pokud například pouze nevíte, jak se krájí cibule, skočíte si rovnou na tento bod a vše zhlédnete v instruktážním videu, doplněným mluveným komentářem i textem. Qooq poradí i s výběrem vhodného vína k právě uvařenému pokrmu. Databáze receptů i surovin a nápojů je neustále doplňována a rozšiřována.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně.

Qooq by měl být odolný proti pádu (výrobce však nespecifikuje jako moc) a  nevadí mu tekutiny. Zda tablet lze přímo do vody ponořit, specifikace neuvádí.

Na Qooqu s desetipalcovým displejem (přesně 10,1) lze samozřejmě i brouzdat internetem nebo se socializovat na sociálních sítích. Problém je, že aplikací pro Linux není mnoho, a tak Qooq zůstává především specializovaným tabletem, který má být levnější než iPad (zatím se prodává pouze ve Francii za 349 eur), ale dražší než Kindle Fire. Kuchařských aplikací jsou navíc pro Android i iOS desítky. Qooq používá vlastní kuchařku, pro jejíž používání je nutné předplatné. Její kvalita je však podle recenzí na velmi vysoké úrovni.

Tablet pro každé dítě

Tablet od Marvellu nese označení XO 3.0 a měl by stát méně než 100 dolarů. Poběží na Linuxu nebo Andoridu. Osmipalcový displej má rozlišení 1024 × 768 pixelů. Dobíjení akumulátorů obstarají solární panely ukryté ve víku tabletu nebo i generátor na kliku. Distributorem je nezisková organizace OLPC, která stojí za akcí One Laptop Per Child (odtud ta zkratka).

OLPC tablet od Marvellu

OLPC tablet od Marvellu

Tablet bude podle příležitostí a potřeb modifikován. Srdcem bude buď 800 MHz nebo 1 GHz procesor, napájení obstará 1 500 mAh nebo 1 800 mAh baterie. I displej může být upraven podle požadované výsledné ceny. Na výběr je i technologie Pixel Qi, která umožňuje dobré čtení displeje i na přímém slunečním slunci. To je vzhledem k určení tabletů velmi důležité.

Vzhledem k předpokládanému místu určení tabletu lze tento vybavit i nabíječkou

Vzhledem k předpokládanému místu určení lze tablet vybavit i nabíječkou na ruční pohon.

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími aplikacemi z oblasti fyziky, chemie, hudby, atd.

Společnost Marvell dodá do tabletů energeticky úsporné čipy Armada PXA618 SoC. Díky tomu budou mít spotřebu pouhé 2 W. Velikost RAM paměti bude 512 MB, veškerá data se budou muset vtěsnat do 4 GB interní paměti.
Organizace OLPC podle vlastního prohlášení rozdistribuovala 2,4 milionu notebooků pro stejný počet dětí ve 42 státech světa a ve 25 různých jazycích.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Najdete na iDNES.cz