Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podívejte se na tablet, který nemůže uspět, a na tablet pro chudé děti

aktualizováno 
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Dvě zcela odlišné koncepce tabletů představily společnosti Qooq a Marvell. Zatímco první se zaměřila na západní domácnosti, druhá uvedla ultralevný vzdělávací tablet pro chudé děti ze třetího světa.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Francouzský Tablet Qooq (vtipný novotvar odvozený od anglického slova cook – vařit) podle nás (a podle většiny článků z CES) nemá valné šance na rozšíření. Podle výrobce se však s úspěchem prodává ve Francii. Faktem totiž je, že za ním stojí několik francouzských kulinářských expertů.

Běží na Linuxu a je určen do kuchyně. Jedinou výhodu je, že ho můžete bez obav polévat vínem a šmatlat po něm rukama ušpiněnýma od těsta. A co kuchyňský tablet Qook umí? Nabízí cca. 120 000 receptů v písemné a video podobě. Kteroukoliv část postupu si můžete nechat při vaření přehrát zvlášť.

Pokud například pouze nevíte, jak se krájí cibule, skočíte si rovnou na tento bod a vše zhlédnete v instruktážním videu, doplněným mluveným komentářem i textem. Qooq poradí i s výběrem vhodného vína k právě uvařenému pokrmu. Databáze receptů i surovin a nápojů je neustále doplňována a rozšiřována.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně.

Qooq by měl být odolný proti pádu (výrobce však nespecifikuje jako moc) a  nevadí mu tekutiny. Zda tablet lze přímo do vody ponořit, specifikace neuvádí.

Na Qooqu s desetipalcovým displejem (přesně 10,1) lze samozřejmě i brouzdat internetem nebo se socializovat na sociálních sítích. Problém je, že aplikací pro Linux není mnoho, a tak Qooq zůstává především specializovaným tabletem, který má být levnější než iPad (zatím se prodává pouze ve Francii za 349 eur), ale dražší než Kindle Fire. Kuchařských aplikací jsou navíc pro Android i iOS desítky. Qooq používá vlastní kuchařku, pro jejíž používání je nutné předplatné. Její kvalita je však podle recenzí na velmi vysoké úrovni.

Tablet pro každé dítě

Tablet od Marvellu nese označení XO 3.0 a měl by stát méně než 100 dolarů. Poběží na Linuxu nebo Andoridu. Osmipalcový displej má rozlišení 1024 × 768 pixelů. Dobíjení akumulátorů obstarají solární panely ukryté ve víku tabletu nebo i generátor na kliku. Distributorem je nezisková organizace OLPC, která stojí za akcí One Laptop Per Child (odtud ta zkratka).

OLPC tablet od Marvellu

OLPC tablet od Marvellu

Tablet bude podle příležitostí a potřeb modifikován. Srdcem bude buď 800 MHz nebo 1 GHz procesor, napájení obstará 1 500 mAh nebo 1 800 mAh baterie. I displej může být upraven podle požadované výsledné ceny. Na výběr je i technologie Pixel Qi, která umožňuje dobré čtení displeje i na přímém slunečním slunci. To je vzhledem k určení tabletů velmi důležité.

Vzhledem k předpokládanému místu určení tabletu lze tento vybavit i nabíječkou

Vzhledem k předpokládanému místu určení lze tablet vybavit i nabíječkou na ruční pohon.

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími aplikacemi z oblasti fyziky, chemie, hudby, atd.

Společnost Marvell dodá do tabletů energeticky úsporné čipy Armada PXA618 SoC. Díky tomu budou mít spotřebu pouhé 2 W. Velikost RAM paměti bude 512 MB, veškerá data se budou muset vtěsnat do 4 GB interní paměti.
Organizace OLPC podle vlastního prohlášení rozdistribuovala 2,4 milionu notebooků pro stejný počet dětí ve 42 státech světa a ve 25 různých jazycích.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz