Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podívejte se na video z ocelového krytu fukušimského reaktoru

Průmyslová kamera se dostala poprvé pod ochranný obal elektrárny ve Fukušimě. Nenašla žádné stopy po roztaveném palivu, zato objevila jednu vodní záhadu.

Jak to vypadá uvnitř fukušimských reaktorů? Prší tam. Tak to alespoň vypadá na videu, které uvolnila společnost TEPCO.

Záznam je jenom minutu a 14 sekund dlouhý a zachycuje situaci uvnitř budovy druhého reaktoru. Je vidět, že reaktor se stále chladí vodou, navíc v něm panuje vysoká vlhkost. Voda se sráží a ze stropu padají velké kapky. K "dešti" přispívá i to, že v budovách jsou teploty mezi 30 až 50 stupni Celsia, a tak se voda vypařuje celkem rychle.

Pořízení videa trvalo 70 minut, ovšem většina záznamu je nepoužitelná. Objektiv kamery byl většinu této doby buď oslepený vodou, nebo byl záznam příliš tmavý. Případně snímání narušila radiace. Vliv radiace na elektroniku, konkrétně gamma záření, můžete v záznamu vidět jako bílé skvrny.

Záznam pořizovalo zhruba 40 lidí v několika týmech, které se v obsluze kamery střídaly, podle dosavadních informací po několika minutách, aby nebyly vystaveny příliš velké dávce záření. Přesto bylo během pořizování záznamu u některých pracovníků zjištěno ozáření na úrovni zhruba 3 milisievertů, což jsou tři procenta maximální povolené roční dávky (a ta je nyní na Fukušimě dvakrát větší než jinde na světě). Přitom je u reaktoru 2 hladina radiace nižší než u dalších poškozených reaktorů.

Záběr z kontejnmentu zachycuje blíže neurčené a vlastně nedůležité potrubí. Všimněte si spíše "zrnění" v obraze, které způsobuje radioaktivita.

Kamera nebyla přímo v jádru reaktoru, tedy v prostoru, kde probíhá obvykle štěpná reakce. Dostala se dovnitř tzv. kontejnmentu, tedy ochranné obálky (ve Fukušimě ocelové s vrstvou železobetonu nad ocelí), která stojí nad všemi novějšími reaktory a chrání je před vnějšími vlivy. Teprve pod tímto "bunkrem" se skrývá nádoba ze silné oceli, ve které je uzavřený reaktor. Do ní kamera nenahlédla a těžko lze odsud říci, kdy by se to mohlo změnit. V nejbližší době to patrně čekat nemůžeme.

Mnohé o stavu reaktoru a jeho nejdůležitější části, palivu, bychom se ovšem mohli dozvědět už z prohlídky kontejnmentu. Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, se domnívá, že u reaktoru 2 (a také 1 a 3) došlo k částečnému roztavení paliva, které se zřejmě speklo s dalšími díly do jakési radioaktivní lávy. Ta se pak mohla propálit z reaktorové nádoby ven. Společnost se tak domnívá, že by na zbytky paliva mohla pravděpodobně narazit i v kontejnmentu.

Kamera se do něj dostala celkem vysoko ve stěně kontejnmentu (který je pod úrovní země), ne však až na jeho dno. Dohlédla nejdále do výšky čtyři metry nad dno a žádné stopy po palivu neviděla. Samozřejmě, je to vlastně dobře, protože nejlépe by bylo, kdyby palivo zůstalo na svém místě. Na druhou stranu dosavadní výsledky mnoho neznamenají. Pokud palivo do kontejnmentu vyteklo, bude nejspíše přímo pod reaktorovou nádobou, kam se kamera nedostala.

Kam se ztratila voda?

Něco nového se na záznamu přesto objevilo, i když by se spíše dalo říct, že na něm něco chybělo. TEPCO bylo údajně poněkud zaskočeno tím, že kamera nenarazila při průzkumu na hladinu vody na dně kontejnmentu. Podle předchozích odhadů měly být na dně kontejnmentu více než čtyři metry vody, ale nic takového na záběrech nebylo vidět. Odborníci se přitom domnívali, že teplota v reaktoru je tak nízká proto, že palivo leží pod vodou, a tak se permanentně chladí. Tento předpoklad byl silně zpochybněn, byť ne zcela vyvrácen, protože viditelnost v reaktoru byla špatná.

Zatím se ovšem na dosavadní strategii neustálého chlazení, která úspěšně převedla všechny reaktory do stabilního stavu s nízkou teplotou, nic měnit nebude. Ono také nic jiného než vytrvat nezbývá (a to dlouhé roky).

Práce se soustředí především na zajištění možných úniků radioaktivní vody z elektrárny. Reaktory jsou totiž stabilní a nezdá se nyní příliš pravděpodobné, že by došlo k jejich velkému poškození. Teplota se stabilizovala hluboko pod bodem varu vody (jak jsme již říkali, cca od 30 do 50 stupňů Celsia). Nehrozí, že by se palivo dále intenzivně přehřívalo a "propalovalo" se ven z nádoby nebo došlo k nárůstu tlaku uvnitř reaktoru a kontejnmentu, tím jejich poškození a úniku radioaktivity.

Endoskop použitý při obhlídce reaktoru č. 2 ve Fukušimě. Pro představu, jeho průměr je 8,5 mm. Termočlánek je v podstatě "teploměr" (využívající termoelektrického jevu). V kontejnmentu naměřil 44,7 stupně Celsia.

Hlavním úkolem je nyní dekontaminace ozářené vody v areálu. Systém, který ji provádí, už je v provozu několik měsíců, ovšem práce bude mít stále dost. Stále se nepodařilo plně zmapovat, a především odčerpat všechnu radioaktivní vodu, která unikla do prostorů elektrárny (do technických tunelů a chodeb). Nyní navíc přibyla otázka, kam se poděla voda, která měla být v reaktoru. Nejspíše bude v chodbách pod reaktorem a bude vysoce radioaktivní.

Také se musí zvětšovat prostory určené pro dekontaminovanou vodu. Z čistě technického hlediska by se dala po zpracování vypouštět do moře, protože hodnoty radioaktivity jsou pod normami. Jenže provozovatel i úřady se báli reakce veřejnosti a dekontaminovaná voda se alespoň nějakou dobu bude skladovat uvnitř areálu elektrárny. Nic tak jasně neilustruje, že z bezpečnostního a technického hlediska se fukušimská havárie stala už výhradně lokální záležitostí, omezenou v podstatě jenom na oblast samotného podniku.

Témata: Reaktor, Teploměr
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 7 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...