Podle šéfa ČTÚ by měla digitalizace TV probíhat rychleji. Čeká se 24 kanálů

  • 43
David Stádník působí v čele Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) již více než pět let. Právě ČTÚ nedávno povolil České televizi zahájit provoz regulérního digitálního pozemního TV vysílání. Jak to vypadá s rozvojem tohoto druhu vysílání v ČR, kdy přijdou další povolení? Ptali jste se on-line.
David Stádník se narodil v roce 1954 v Praze, vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině (titul Ing.), obor provoz a ekonomika spojů. Působil v různ ých funkcích na Středočeském ředitelství spojů, ministerstvech hospodářství a dopravy. Po vyčlenění ČTÚ z ministerstva dopravy a spojů byl v roce 2000 jmenován prvním předsedou ČTÚ.

Funkční období předsedy ČTÚ mělo Stádníkovi původně skončit 4. července 2004, bylo však prodlouženo. Nyní David Stádník působí jako předseda pětičlenné Rady ČTÚ, která Český telekomunikační úřad vede.

Právě Český telekomunikační úřad má mimo jiné na starosti přidělování a koordinaci frekvencí pro rádiové pásmo v ČR. Do tohoto samozřejmě spadá i pozemní televizní vysílání jak analogové, tak digitální.

Tento měsíc ČTÚ povolil prvnímu provozovateli zahájit řádné digitální vysílání. Od srpna tak běží šestiměsíční lhůta měsíců České televizi na to, aby zahájila řádné pozemní digitální vysílání prostřednictvím technologie DVB-T. K dispozici bude mít část multiplexu A Českých radiokomunikací pro své dva programy.

Do multiplexu A by měly být ve smyslu povolení zařazeny kanály ČT1, ČT2 a má být umožněno rozdělení vysílací sítě pro zajištění regionálního vysílání.

Kdy přibudou další televize?

Podle vyjádření ČTÚ je z jejich strany vše připraveno. „Z hlediska technického, tj. ze strany ČTÚ, je tedy přechod na "digitální" televizní zemské vysílání zajištěn, neboť provozovatelům telekomunikačních sítí byly uděleny telekomunikační licence a v rámci jednotlivých povolení pro provozování vysílacích rádiových zařízení nastaveny potřebné podmínky pro provozování telekomunikačních sítí za účelem "digitálního" vysílání,“ uvádí David Stádník.

Jejich provoz tak může být fakticky realizován V současné době tak stojí "na startovní čáře" tři provozovatelé telekomunikačních sítí, kteří jsou oprávněni provozovat "digitální" televizní zemské vysílání a je nyní na RRTV, aby jako další regulační úřad rozhodla z hlediska svých kompetencí o naplnění obsahové stránky tohoto vysílání.

Ta se však při zahájení licenčního řízení, kde má dojít k výběru televizních stanic, dostala do sporu s parlamentem. Ten tvrdí, že RRTV zatím nemá pravomoc k zahájení tohoto řízení a podle některých ohlasů se jej budou snažit někteří poslanci zablokovat.

Digitalizace TV vysílání v ČR by měla probíhat rychleji

David Stádník v rozhovoru se čtenáři serveru Technet. iDNES.cz informoval o mnohých problémech, které má v současnosti rozvoj vysílání ve formátu DVB-T.

"I já jsem si vyřešil ne zcela kvalitní příjem analogového vysílání ve svém bydlišti v Praze (pomocí DVB-T pozn. red.). Pomalý postup zavádění digitální televize mě mrzí ještě více než Vás, proto se snažím se svými spolupracovníky udělat pro tento problém maximum." přiznal se předseda Rady ČTÚ. "V současné době s intenzivně zabývám připomínkami tak jak byly předneseny poslanci, zejména z hlediska technické realizovatelnosti některých návrhů a požadavků a jinak běhám a vysvětluji a běhám a vysvětluji a běhám a vysvětluji...," informuje dále.

Velkým mezníkem v rozvoji digitálního vysílání se má stát mezinárodní konference ITU, která se bude konat v druhé polovině příštího roku. "Další rozvoj DVBT se očekává po mezinárodní konferenci ITU a je závislý na procesu vypínání analogového vysílání v ČR," potvrzuje Stádník. Doposud jsou totiž k dispozici pouze přechodné sítě. Po mezinárodní konferenci budou v těchto sítích kmitočty nahrazeny definitivními kmitočty, které umožní celoplošné pokrytí, resp. přibudou další 3 sítě.

"Vztah mezi ukončováním analogového vysílání a digitální televizí se momentálně řeší na řadě pracovních jednání na mezinárodní úrovni a bude předmětem i jednání konference ITU," odpověděl předseda na dotaz ohledně možné nedostupnosti současného analogového signálu v pohraničí po konferenci ITU v případě, že nebude včas spuštěna digitální varianta. " V každém případě by bylo lepší, tak jako např. v Německu, Anglii, začít urychleně řádné digitální vysílání na kmitočtech, které jsou v současné době k dispozici. Včera bylo pozdě. Myslím si, že ČTÚ proto zabezpečilo vše potřebné," pokračuje Stádník. "K vypínání analogového vysílání by mělo dojít postupně. Probíhají jednání v rámci EU, která uvažuje o termínu 2012, respektive se vážně uvažuje o zkrácení tohoto termínu," dodává.

A kolik televizních programů bude minimálně po roce 2012 (po vypnutí analog.vysílání)? "Předpokládá se 6 sítí. Počet programů bude záviset na v té době použitých kompresních metodách. Z hlediska dnešního pohledu 6 x 4 = 24 programů," informuje šéf ČTÚ.

Kvalita neexperimetálního digitálního vysílání má být minimálně stejná, kvalitě analogového systému PAL. " ČTÚ v přídělech kmitočtů stanovil minimální počet programů včetně jejich kvality," uvedl v odpovědi na dotaz jednoho čtenáře zpovídaný.

Hlavní výhody digitálního pozemního TV vysílání pak David Stádník shrnuje do jednoho souvětí: "DVB-T přináší větší počet přijímaných programů, kvalitní obraz, doprovodné služby, možnost ve většině případů použití jednodušších antén, v blízkosti vysílačů příjem na pokojové antény, informace o programech přímo na obrazovce (EPG), určitá možnost mobilního příjmu, určitá interaktivita atd."

Jak to vypadá s rozvojem pozemního digitálního TV vysílání, jste se ptali na této stránce.

 

Zajímá vás digitální televizní vysílání více? Podívejte se na tuto speciální přílohu.