Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatelé mají zajem o internetové služby veřejné správy

aktualizováno 
Podnikatelé mají zájem i poměrně dobré zkušenosti. Brzdou jsou současné předpisy, malá informovanost a cena za připojení k internetu.
Ministerstvo informatiky představilo na tiskové konferenci výsledky průzkumu, který se pokusil zmapovat zkušenosti podnikatelů s elektronickými službami veřejné správy. Z odpovědí respondnentů se zdá, že o e-government je zájem a zkušenosti podnikatelů možná nejsou tak špatné, jak by se mohlo zdát.

Dotazník se objevil na portálu BusinessInfo.cz provozovaném agenturou CzechTrade, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra, zobrazil se každému druhému návštěvníkovi. Navíc byl dotazník rozeslán na rajské hospodářské komory, které jej buď distribuovaly mezi podnikatele, nebo jej zodpověděly samy. Celkem opovědělo 650 respondentů, dvě třetiny byli představitelé firem s nejvýše devíti zaměstnanci nebo samostatní živnostníci. Výsledky průzkumu nelze tedy příliš zobecňovat, je však užitečný pro první přiblížení a definici problémů.

Fenomén tří P

Na projektu se kromě státních institucí podílelo i Centrum pro elektronický obchod, agentura TNS Factum, První certifikační autorita a také firmy Cisco Systems a Siemens Business Services. Je tak příkladem partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership, PPP), který může šetřit peníze daňových poplatníků. Některé ze zúčastněných komerčních subjektů jsou významnými dodavateli veřejných institucí, takže se jim náklady na tento výzkum jistě vrátí, a agentura může průzkum využít jako odrayový můstek k exkluzivním výzkumům dodávaným konkrétním zkazníkům za poplatek.

51 procent podnikatelů odpovědělo, že jejich zkušenosti s elktronikcou komunikací s orgnány státní správy a samosprávy jsou dobré, podle dalších 9 procent jsou dokonce velmi dobré. Jako překážky vnímají podnikatelé neinforomovanost o tom, které agendy lze řešit elektronicky přes internet, absenci zákonů nutících úřady akceptovat elektronickou formu komunikace a příliš vysokou cenu připojení k internetu. V menší míře si podnikatelé stěžovali také na nepřehlednost webových stránek institucí.

Podnikatelé mají zájem o elektronický podpis, z respondentů jej využívá již 15 procent. Dalších púadesát procent hodlá začít elektronický podpis používat od 1 až 2 let.

Zástupci První certifikační autority se pochlubili, že v současnosti obhospodařují certifikáty pro 150 tisíc klíčů k elektronickému podpisu na komerční bázi a asi 4 tisíce certifikátů pro zaručené podpisy splňující kritéria zákona o elektronickém podpisu. Komerční certifikáty jsou profitabilní, certifikáty pro zaručený podpis nikoli a v dohledné době ani nebudou. První certifikační autorita však hodlá expandvat na slovenský a polský trh.

Ředitelka sekce e-Government Ministerstva informatiky Ing. Dana Bérová uvedla, že ministerstvo se bude snažit prosadit předpisy pro povinnou komunikaci s úřady v elektronické podobě u některých agend, repsektive bude se snažit elektronickou komunikaci zvýhodnit oproti klasické.

Zástupce firmy Cisco reagoval na nářky na vysokou cenu a nízkou dostupnost vysokorychlostního internetového připojení (broadbandu) zmínkou o brněnském projektu, v rámci kterého byl zaveden stomegabitový Ethernet do padesáti tisíc domácností. Ethernet je síťová technologie, kterou známe z kancelářských počítačových sítí, která vyžaduje relativně nižší náklady u zákazníka a nabízí relativně vyšší přenosovou kapacitu oproti většině jiných technologií, které jsou pro broadband používány častěji.

Optimistické vize státních institucí i soukromých firem tak kontrastovaly s roztržkou mezi Českým Telecom a jeho dceřinnou firmou Eurotel týkající se plánovaného bezdrátového broadbandu, který Eurotel hodlá nabízet v pásmu 450 MHz pomocí technologie CDMA2000 1xEVDO.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Najdete na iDNES.cz