Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatelé mají zajem o internetové služby veřejné správy

aktualizováno 
Podnikatelé mají zájem i poměrně dobré zkušenosti. Brzdou jsou současné předpisy, malá informovanost a cena za připojení k internetu.
Ministerstvo informatiky představilo na tiskové konferenci výsledky průzkumu, který se pokusil zmapovat zkušenosti podnikatelů s elektronickými službami veřejné správy. Z odpovědí respondnentů se zdá, že o e-government je zájem a zkušenosti podnikatelů možná nejsou tak špatné, jak by se mohlo zdát.

Dotazník se objevil na portálu BusinessInfo.cz provozovaném agenturou CzechTrade, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra, zobrazil se každému druhému návštěvníkovi. Navíc byl dotazník rozeslán na rajské hospodářské komory, které jej buď distribuovaly mezi podnikatele, nebo jej zodpověděly samy. Celkem opovědělo 650 respondentů, dvě třetiny byli představitelé firem s nejvýše devíti zaměstnanci nebo samostatní živnostníci. Výsledky průzkumu nelze tedy příliš zobecňovat, je však užitečný pro první přiblížení a definici problémů.

Fenomén tří P

Na projektu se kromě státních institucí podílelo i Centrum pro elektronický obchod, agentura TNS Factum, První certifikační autorita a také firmy Cisco Systems a Siemens Business Services. Je tak příkladem partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership, PPP), který může šetřit peníze daňových poplatníků. Některé ze zúčastněných komerčních subjektů jsou významnými dodavateli veřejných institucí, takže se jim náklady na tento výzkum jistě vrátí, a agentura může průzkum využít jako odrayový můstek k exkluzivním výzkumům dodávaným konkrétním zkazníkům za poplatek.

51 procent podnikatelů odpovědělo, že jejich zkušenosti s elktronikcou komunikací s orgnány státní správy a samosprávy jsou dobré, podle dalších 9 procent jsou dokonce velmi dobré. Jako překážky vnímají podnikatelé neinforomovanost o tom, které agendy lze řešit elektronicky přes internet, absenci zákonů nutících úřady akceptovat elektronickou formu komunikace a příliš vysokou cenu připojení k internetu. V menší míře si podnikatelé stěžovali také na nepřehlednost webových stránek institucí.

Podnikatelé mají zájem o elektronický podpis, z respondentů jej využívá již 15 procent. Dalších púadesát procent hodlá začít elektronický podpis používat od 1 až 2 let.

Zástupci První certifikační autority se pochlubili, že v současnosti obhospodařují certifikáty pro 150 tisíc klíčů k elektronickému podpisu na komerční bázi a asi 4 tisíce certifikátů pro zaručené podpisy splňující kritéria zákona o elektronickém podpisu. Komerční certifikáty jsou profitabilní, certifikáty pro zaručený podpis nikoli a v dohledné době ani nebudou. První certifikační autorita však hodlá expandvat na slovenský a polský trh.

Ředitelka sekce e-Government Ministerstva informatiky Ing. Dana Bérová uvedla, že ministerstvo se bude snažit prosadit předpisy pro povinnou komunikaci s úřady v elektronické podobě u některých agend, repsektive bude se snažit elektronickou komunikaci zvýhodnit oproti klasické.

Zástupce firmy Cisco reagoval na nářky na vysokou cenu a nízkou dostupnost vysokorychlostního internetového připojení (broadbandu) zmínkou o brněnském projektu, v rámci kterého byl zaveden stomegabitový Ethernet do padesáti tisíc domácností. Ethernet je síťová technologie, kterou známe z kancelářských počítačových sítí, která vyžaduje relativně nižší náklady u zákazníka a nabízí relativně vyšší přenosovou kapacitu oproti většině jiných technologií, které jsou pro broadband používány častěji.

Optimistické vize státních institucí i soukromých firem tak kontrastovaly s roztržkou mezi Českým Telecom a jeho dceřinnou firmou Eurotel týkající se plánovaného bezdrátového broadbandu, který Eurotel hodlá nabízet v pásmu 450 MHz pomocí technologie CDMA2000 1xEVDO.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

YouTube pracuje na vlastních seriálech pro Asii, Evropu i Jižní Ameriku

Sluzba YouTube Premium zatím není v Česku dostupná.

YouTube plánuje výrobu nových pořadů zaměřených na trhy mimo Spojené státy.

Videa na výšku už nejsou pro smích, YouTube z nich odstraní pruhy

Video na výšku.

YouTube v okně webového přehrávače nově nabídne i videa pořízená na výšku bez bočních pruhů. Lépe tak využije plochu...

Najdete na iDNES.cz