Podpis namísto hesla: biometrická propiska jistí přístup

  0:01aktualizováno  0:01
Britská společnost Secure Signature Systems předvedla tužku, která má výrazně zvýšit ochranu dat na noteboocích. Bio-Pen obsahuje mimo obvyklé propisky i hardware pro biometrické rozeznání identity. Namísto hesla pak má stačit pouhý podpis.

Bio-tužka zajistí notebookům biometrickou ochranu

Bio-Pen je prodávána jako chromovaná propiska - se vzhledem patřícím k vyšší třídě. A vybavení uvnitř naprosto nepochybně ke špičce technologií dnešních propisovacích tužek. Biometrické senzory uvnitř tužky mají zajistit Windows ochranu podobnou jako u bankovních kont - bez podpisu je nepoužijete. Systém sleduje pohyby propisky a bezdrátově je přenáší do notebooku - tam nainstalovaný software pak vyhodnocuje zasílaná data a porovnává je s uloženými.

Speciální systém pro přihlášení pak nahrazuje obvyklé přihlášení uživatele do Windows. Namísto zatoulaného hesla, které mohlo přijít do nesprávných rukou, by toto nemělo být možné s podpisem uživatele.

Současná generace softwaru umožňuje pouze zcela otevřít přístup k systému nebo jej nechat naprosto zamčený - v další verzi má následovat vícestupňovitý bezpečnostní mechanismus, který by měl být schopen podle nastavení umožnit či omezit přístup i na jednotlivé soubory nebo adresáře, tak aby byl notebook ve svých základních funkcích použitelný i bez biometrické tužky.

Zatím však společnost SSS neoznámila, kolik má nová tužka stát ani kdy má být k dispozici koncovým uživatelům. O něco více detailů, včetně zajímavých animací, je přímo na stránkách společnosti SSS (kliknětě zde) - není jich však příliš.

Komentář redakce

Tato propiska by musela být cenově opravdu dostupná, používat pro přenos technologii Bluetooth a mít velmi spolehlivě zajištěnou komunikaci s notebookem. Pokud kterákoliv z těchto podmínek nebude zaručena, je tato tužka pouze málo použitelným cinkrlátkem. Snadný odposlech podpisové sekvence stejně jako nutnost používat další adaptér USB pro přenos signálu jsou pro vlastníky notebooku a jejich data nepřekonatelné překážky. A pokud cena přesáhne jistou rozumnou úroveň (dle našeho odhadu 100 euro - cca 3000 Kč - ale spíše i výrazně méně), pak nenajde zájemce též. A software by rozhodně měl nabízet možná komplikovanou, ale alespoň nějakou šanci získat přístup k notebooku i bez magické propisky - co když ji její uživatel někde zapomene?

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Najdete na iDNES.cz