Open Source jako řešení pro bulharskou vládu (ilustrační snímek)

Open Source jako řešení pro bulharskou vládu (ilustrační snímek) | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Proč se v Bulharsku nemůže opakovat průšvih typu Opencard

  • 98
V Bulharsku vláda prosadila zákon nařizující pravidla otevřenosti pro software, který objednává stát. Nové programy musejí být open source a jejich zdrojový kód bude k dispozici všem zdarma. Nemůže se tak stát, že by dodavatel softwaru mohl stát "uvěznit" v nevýhodném řešení a licenčních poplatcích.

Je to scénář, který bohužel známe velmi dobře. Státní firma si nechá na zakázku vypracovat u soukromé firmy drahé řešení, třeba registr motorových vozidel nebo OpenCard. Po několika letech úředníci a politici zjistí, že řešení je nevyhovující nebo zastaralé. Nemohou ale vypsat výběrové řízení na nového dodavatele ani opravit stávající systém. Původní dodavatel je drží v šachu licenčním ujednáním. Říká se tomu vendor lock-in, tedy uzamčení dodavatelem.

Výňatek ze zákona

„Při přípravě technických a funkčních specifikací pro veřejné zadání vývoje, aktualizace nebo implementace systémů a elektronických služeb úředník musí zahrnout: (v případě počítačových programů) a) musí program splňovat požadavky na open source software, b) veškerá práva k těmto programům, zdrojové kódy, návrh grafického rozhraní a databáze musí zcela vyhovovat požadavkům open source, bez omezení jejich využití, modifikace a distribuce, c) vývoj musí být proveden v repozitáři spravovaném (státní) agenturou...“

Bulharsko se tomuto problému zřejmě v budoucnu zcela vyhne.
"Téměř přesně rok poté, co jsem se stal poradcem premiéra Bulharska, se v parlamentu podařilo prosadit dodatky k zákonu o elektronické správě,“ píše Božidar Božanov, programátor, který se dlouhodobě zasahoval o tuto inovaci.

„Tento zákon nyní nabývá platnosti. Říká, že veškerý software napsaný na objednávku pro stát musí být pod licencí open source a jako takový musí být vyvíjen na veřejně dostupném repozitáři.“ Do budoucna by měl být tento repozitář zrcadlen i na populárním GitHubu.

To znamená, vysvětluje pyšný otec legislativy, že ať si vláda objedná jakýkoli software na míru, bude tento dostupný všem, a to včetně zdrojových kódů. „Ostatně za ten kód zaplatili daňoví poplatníci, a mají tak právo ten kód vidět a mít z něj užitek.“ Užitkem se zde myslí i potenciální zisk, protože kód budou moci použít v souladu s open source licencí jednotlivci i firmy, nejenom stát.

Je to přelom, nikoli revoluce

České problémy s vendor lock-in

Známé příklady, kdy stát „doplatil“ na závislost na dodavateli

Řada komentátorů připouští, že jde o významné vítězství hnutí za svobodný a otevřený software (FOSS), ovšem zdůrazňuje, že nejde o změnu zpětně platnou. Zákon se týká nových zakázek a řešení na míru. Software, který vláda a státní instituce již používají, nebo krabicový software jako Windows nebo Office, není zákonem dotčen. Neznamená to tedy, že by například museli úředníci přejít na Linux nebo LibreOffice a další opensourcové projekty.

Podobný zákon by měl zabránit situaci, kdy stát nemá na výběr a musí prodlužovat smlouvu s dodavatelem, kupovat drahou licenci nebo začínat od píky, když se nedohodne s původním dodavatelem.

Zdrojové kódy zároveň budou k dispozici veřejnosti, což může teoreticky znamenat jisté bezpečnostní riziko, ale také rychlejší odhalení případných chyb a konkurenční boj mezi subjekty soupeřícími o zakázku.

V neposlední řadě to bude zajímavý experiment - vyplatí se sledovat, jaké konkrétní dopady bude bulharský zákon mít po roce či dvou, kdy budou vysoutěžené konkrétní opensourcové projekty a jejich zdrojový kód bude k dispozici.