Krátké zprávy

Paolo Macchiarini na fotografii pořízené v době nástupu na prestižní švédskou...

Paolo Macchiarini na fotografii pořízené v době nástupu na prestižní švédskou lékařskou univerzitu Karolinska Institutet v roce 2010. | foto: STAFFAN LARSSON/KAROLINSKA INSTITUTE

Pohaslá chirurgická hvězda přišla už i o místo v Rusku

  • 0

Italský chirurg Paolo Macchiarini si získal na konci první dekády 21. století slávu díky několika průkopnickým transplantacím průdušnice (jedna z jeho pacientek byla i z Česka). Nejprve od vhodných zesnulých dárců, zhruba od roku 2011 pak Macchiarini začal provádět operace s průdušnicemi „vypěstovanými“ v laboratoři.

Na začátku loňského roku se ovšem příběh o „chirurgické hvězdě“ začala rozpadat. Dokumentární pořad švédské televize přesvědčivě naznačil, že lékař prováděl transplantace u pacientů, kteří tento velmi riskantní zásah nepotřebovali nebo nebyli bezprostředně ohroženi na životě. Navíc používal chirurgické metody neověřené na zvířatech a poté zveličoval úspěchy léčby. Skandál pak dosáhl dalšího vrcholu, když se ukázalo, že švédský domovský Karolínský ústav měl podobné indicie už dříve, ale v podstatě je nevyšetřoval (či spíše vyšetřoval velmi povrchně).

Macchiarini byl z ústavu vyhozen, vědecké časopisy také už stáhly některé jeho práce (Nature Communications letos v květnu), ale stále mu zůstal jeden zdroj příjmů: ruské „megagranty“. Ten původní v celkové výši 2,6 milionů dolarů italský lékař získal pro práci v Krasnodaru, kde prováděl jak experimenty na zvířatech, tak i transplantace u lidských pacientů.

Alespoň v jednom případě přitom měl podle švédského dokumentu provést v podstatě zbytečnou transplantaci, která stav pacientky (mladé ženy s průdušnicí rozdrcenou po nehodě) jen zhoršila. Zemřela necelý rok po zákroku. Ruská média a také úřady Macchiariniho práce ale spíš hájili: objevily se sice nějaké nesrovnalosti (jak Macchiarini vlastně operoval bez ruské lékařské licence), ale žádné další kroky podniknuty nebyly. Tedy kromě toho, že Macchiarini byl „uklizen“ z Krasnodaru do Kazaně.

Tady se pod ní ovšem pomalu začala houpat židle. V prosinci 2016 rektor univerzity v rozhovoru pro ruské noviny řekl, že Macchiarini nebude operovat, a ani nebude mít přístup k pacientům, dokud se dokumentace nedá zcela do pořádku. Na konci března se pak Ruská akademie věd rozhodla, že neprodlouží grant ve výši milionu dolarů ročně, který Macchiarinimu udělovala v poslední dvou letech, a že jeho angažmá v ruském výzkumu tak de facto ke 20. dubnu bylo ukončeno, jak píše časopis Science. Zatím se zdá, že tím ruská anabáze italského chirurga končí, a neproběhne žádné vyšetřování, ať už by se mělo týkat etické stránky výzkumu, či nakládání s grantovými penězi.