Pokus o vytvoření superpočítače z laptopů selhal

O propojení sedmi stovek laptopů do sítě, jež by se chovala jako superpočítač, se pokusil o víkendu v kalifornském San Francisku absolvent místní univerzity John Witchel. Pokus selhal, protože se nepodařilo zajistit stejnou technickou úroveň laptopů, kterými do akce přispěli dobrovolníci, přesto ale dosáhl pozoruhodného špičkového výkonu.
K zařazení do společnosti 500 nejrychlejších počítačů potřeboval Witchel dosažení rychlosti nejméně 403 miliard operací za sekundu, a to na standardním linpackovém matematickém testu. Při největším výkonu dosáhly spojené laptopy zhruba 180 miliard operací, ale průběžně byly schopny podávat výkon jen asi 77 miliard operací.
Ze sedmi set přenosných počítačů se podařilo do sítě propojit 699. Na špičkovém výkonu se podílelo 256 počítačů a jen 150 počítačů podávalo stabilní výkon. "Největším problémem bylo identifikovat vadné počítače a stanovit nejlepší konfiguraci..." uvedl na své webové stránce Witchel.
Problémem bylo přinutit plánovaný superpočítač, který Witchel nazval FlashMob, ke špičkovému výkonu 180 miliard operací na běžné místní sítí, která se používá v kancelářích a která umožňuje sdílení nejvýše třímegabytových souborů za sekundu.
Superpočítač však potřebuje sdílení o rychlosti stovek megabytů za sekundu. A právě k tomu napsal Witchel program, který to stovkám laptopů umožnil.

Zdroj: ČTK

Související články:

Co je rychlejší než hurikán? Počítače předpovídající počasí

Cell - Superpočítač v jednom čipu

ClearSpeed vyrobí z vašeho PC superpočítač

Nejsilnější superpočítač poběží na Linuxu a částečně AMD

Superpočítač od HP předstihl konkurenta od IBM

Cray si vybral AMD pro superpočítač