Pokuta Microsoftu - jeden tah ve válce o mediální království

Pokuta, kterou udělila společnosti Microsoft Evropská unie, je podle analytiků součástí válek o to, čí hudba a filmy opanují v budoucnosti počítače.

Kolem rozhodnutí Evropské komise udělit americkému softwarovému gigantovi Microsoftu půlmiliardovou pokutu panuje řada sporů. Analytici se však prakticky shodují v názoru, že záležitost zdaleka není rozhodnuta a že jde o součást válek o to, čí hudba, filmy a další média opanují v budoucnosti počítače.

Počítače budou nervovým centrem budoucích domácností

Právě poslední bod je důležitý pro ty, kteří se domnívají, že počítače nyní nalézají nové poslání. Díky mohutnému zvyšování kapacity pamětí, výkonnosti procesorů, zdokonalování operačního systému a kvalitnímu vysokorychlostnímu bezdrátovému propojení do sítí se mají stát klíčovým prvkem pro domácí "zábavní centra". Budou skladovat a na požádání předávat rodinné fotografie, videa, hudbu či filmy na kteroukoli televizní či jinou obrazovku v bytě, do přehrávače či kamkoli jinam si budou uživatelé přát.
"Je jedna věc monopolizovat si kancelářský trh. A je něco úplně jiného monopolizovat domovy," vysvětlil v magazínu ZDnet UK intenzitu souboje David Wood z právní firmy Howrey Simon, který se zabývá protimonopolním právem. "Rozhodnutí EU přichází v době, kdy války mediálních společností, pokud tomu tak chcete říkat, jsou v plném proudu," řekl americkému listu Newsday Joe Wilcox z analytické firmy Jupiter Research.

Microsoft versus Netscape

Microsoft přitom není jen počítačová firma, ale ve svém portfoliu má i mediální společnosti a vlastní velký katalog autorských práv na umělecká díla. Podle komentátora londýnských Timesů je to, jako by si zákazník koupil fordku, v ní bylo rádio vyráběné Fordem, které by se při zapnutí automaticky naladilo na stanici Ford FM.
Z historie právě Microsoftu si mnoho lidí pamatuje jinou válku. Byl to zápas o internetové prohlížeče, kde měla pozdní nástup proti firmě Netscape, jejíž tehdy revoluční program byl
jedním z důvodů rozmachu internetu. Microsoft "přibalil" svůj prohlížeč k operačnímu systému a než v USA skončilo protimonopolní řízení, Netscape byl dávno mimo soutěž. Microsoft dnes má 90 procent tohoto trhu.

Rozhodnou politici, nebo trh?

EU se nyní podle analytiků v Londýně dostala "do hry" v době, kdy konkurenční boj o mediální přehrávače rozhodnut není. Podle některých analytiků Microsoft sice dostal pokutu, ale získal něco daleko cennějšího - čas. Firma se patrně odvolá a soud, během něhož se výkon rozhodnutí komise může odložit, může podle některých expertů trvat až sedm let. Za tu dobu možná celou záležitost znovu rozhodne trh, kterému Microsoft dominuje.
Na druhé straně právníci očekávají, že evropské rozhodnutí může oživit snahu pokračovat v soudním tažení proti Microsoftu i v USA. "Za ty roky, co se budeme soudit, bychom mohli buď distribuovat miliardu přehrávačů nebo vytvořit 10.000 stran právních dokumentů," komentoval to v listu Washington Post hlavní právník Microsoftu Bradford Smith. Microsoft Evropské komisi navrhoval, že bude se svým operačním systémem povinně distribuovat i výrobky konkurence, což jsou vesměs rovněž americké firmy.
Podle Jupiter Research používá asi 34 procent amerických uživatelů internetu přehrávač Microsoftu Windows Media Player a asi pětina konkurenční Real Player firmy Real Networks. Ostatní konkurenti jsou pod deseti procenty. Microsoft má asi 40 procent své podnikatelské činnosti v USA a asi třetinu v Evropě.
Další kritici dnešního rozhodnutí soudí, že Microsft sice dostal pro něj finančně málo významnou pokutu, ale udržel si volnost v podnikání do budoucna. S tím ale nesouhlasí ani Wood, ani komisař Mario Monti, který odmítl dohodu s americkou společností právě proto, aby mohl "ustavit silný precedent".
Právě tohoto výroku však zřejmě bude litovat, protože se ho okamžitě chopili právníci Microsoftu. Jestliže komise chce "ustavit precedent", pak to podle nich znamená, že žádný předpis v dotyčné oblasti neexistuje. Tudíž ho Microsoft nemohl porušit.

Zdroj: ČTK