Policie ČR & BSA: společně proti softwarovým pirátům!

Represivní složky státní moci spolu s kontroverzním sdružením softwarových firem Business Software Aliance, které podle všeho ani nemá na území České republiky právní subjektivitu, zahájily další z pochybných preventivně-informačních akcí vedoucích k potírání softwarového pirátství...

Represivní složky státní moci spolu s kontroverzním sdružením softwarových firem Business Software Aliance, které podle všeho ani nemá na území České republiky právní subjektivitu, zahájily další z pochybných preventivně-informačních akcí vedoucích k potírání softwarového pirátství...

Přibližně 350 tisíc náhodně vybraných fyzických a právnických osob z řad podnikatelských subjektů v těchto dnech nalezne ve svých poštovních schránkách obálku s materiály, které ve spolupráci s Policií ČR rozesílá Business Software Aliance (BSA). Podlouhlá obálka, která je výrazně označena textem: „Obálka obsahuje materiály BSA a Policie ČR“, obsahuje dopis policejního prezidenta, generálporučíka JUDr. Jiřího Koláře, a dopis podepsaný Markétou Zemanovou, tiskovou mluvčí BSA v České republice. A co je jejich obsahem? Pravděpodobně dobře míněná, ale poněkud podivným způsobem podaná informace o nelegálnosti softwarového pirátství, možném postihu pachatelů tohoto typu trestné činnosti a počtu doposud odhalených pachatelů. Většinu nákladů souvisejících s touto akcí nesou společnosti, které se v rámci České republiky k BSA přihlásily, tj. Adobe Systems Europe, Autodesk, Apple IMC, Corel Corporation, Bentley Systems CR a Microsoft. O výši nákladů a o tom, kdo se na financování dále podílí, odmítá mluvčí BSA hovořit.

Snahy softwarových společností o omezení pirátských aktivit jsou celkem pochopitelné, ovšem způsoby, kterými se toho snaží dosáhnout jsou poněkud kontroverzní. Stejně jako tyto způsoby je značně neprůhledná i BSA, organizace, která by zájmy softwarových společností na území České republiky měla hájit. Jedna ze sérií otázek, která na tiskové konferenci provázející oznámení nové preventivně-informační akce padla, se týkala i právního postavení této organizace na území České republiky. Odpovědi tiskové mluvčí BSA však většinu přítomných novinářů absolutně neuspokojily a v podstatě nic nového nepřinesly. Jak se zdá, současný právní statut BSA je v České republice značně nejasný. Původní právnická osoba BSA CZ, která kdysi na území České republiky působila, je totiž v likvidaci a BSA zde jako právní subjekt prakticky neexistuje.

O stavu počítačového pirátství v České republice vypovídají především statistická fakta. Zatímco stav softwarového pirátství ve většině států východní a západní Evropy v období 1999 – 2000 prakticky klesal, v České republice došlo k jistému nárůstu. Odhaduje se, že v současnosti míra softwarového pirátství v naší zemi činí 43 %. Podle názorů ekonomů tak Česká republika na daních přišla o více než osm miliard korun. Tento růst pokračuje, a to i přes skutečnost, že zároveň s tím stoupá i počet odhalených případů nelegálního šíření či užívání software. Průměrná míra výskytu softwarového pirátství ve východní Evropě činila v roce 2000 63 %, což je téměř dvojnásobek oproti stavu, který panuje v Evropě západní. Tam se míra softwarového pirátství pohybuje přibližně ve výši 34 %. Tato fakta mohou způsobit i značné problémy v našem budoucím přistoupení k Evropské unii. Ta Českou republiku za nedostatečný boj proti počítačové kriminalitě ve svých posudcích opakovaně kritizuje.