Policie obvinila úředníky za povolení pro Philips

  • 5
Šest úředníků mělo chybně povolit zkušební provoz továrny
Šest úředníků obvinila v těchto dnech policie z toho, že překročili pravomoci veřejného činitele, když schvalovali hranickou továrnu na výrobu televizních obrazovek LG. Philips.

Měli se dopustit toho, že továrně povolili vyrábět obrazovky ve zkušebním provozu, a to i přesto, že Philipsu chyběl bezpečnostní program prevence závažné havárie. Bez něj nemůže žádný podnik, který nakládá s nebezpečnými chemickými látkami, zahájit výrobu. Právě úředníci to však měli z titulu své funkce vědět. Nyní jim za to hrozí odnětí svobody na tři roky nebo zákaz činnosti. Philips nechce případ komentovat.

„V současné době jsme sdělili obvinění šesti osobám pro podezření ze spáchání trestných činů maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Konkrétní jména ale neprozradila. Podle důvěryhodného zdroje, který nechtěl být jmenován, a jehož jméno má MF Dnes k dispozici, jsou obvinění směřována na některé současné úředníky odboru životního prostředí Olomouckého kraje, úředníky hranického stavebního úřadu a bývalé pracovníky někdejšího okresního úřadu v Přerově.

Policie v minulosti již jednou tento případ na podnět Ekologického právního servisu řešila. Záhy jej však odložila. Současná obvinění proto přišla nečekaně rychle. Jen pár dnů poté, co přerovské státní zastupitelství konstatovalo, že policisté prověřování trestního oznámení pro zneužití pravomoci výše zmíněných úředníků odložili nezákonně. Podle zastupitelství policie k prověřování povolení na provoz závodu nepřistoupila zodpovědně, když neobstarala žádné zásadní důkazy. „Rozhodnutí policie o odložení jsme zrušili. Požadujeme znovu důkladné prověření,“ řekl státní zástupce Rudolf Volek. Postup policistů zpochybnilo nedávno také stanovisko ministerstva životního prostředí. To ve svém posudku potvrdilo, že rovněž nezákonně bylo vydáno i územní rozhodnutí pro LG. Philips z roku 2000.

„Ze strany policie se nejedná o porušení zákona, jde o jiný právní názor, respektive různé hodnocení shromážděných důkazů,“ oponuje policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Podle Jiřího Nezhyby z Ekologického právního servisu je dobře, že se věc znovu šetří. „Zásadní porušení zákona již bylo prokázáno. Teď jde o to zjistit, zda šlo ze strany úředníků o trestnou činnost či nikoliv. Teď je již na státním zástupci, zda po šetření úředníky obžaluje, nebo to dá k ledu,“ říká Nezhyba.

Samotný Philips nechce případ komentovat. „Spor mezi Ekologickým právním servisem a úředníky se naší firmy přímo nedotýká. K případu se proto dále nebudeme vyjadřovat,“ řekl mluvčí Philipsu Vladan Pěnkava. „To, že LG. Philips od počátku vyráběl v České republice nezákonně, je další špatný signál pro veřejnost. Ta jen těžko může mít důvěru v kvalitu a nestrannost rozhodování úředníků, pokud se v případě této velké nadnárodní společnosti mohly bez jakéhokoliv postihu zákony obcházet a porušovat,“ dodává právník Nezhyba z Ekologického právního servisu.