Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PolyTrax - MP3 hudba z elektrické zásuvky

  1:10aktualizováno  1:10
Firma PolyTrax dokáže přes obyčejnou elektrickou zásuvku šířit hudbu ve formátu MP3. Využívá přitom revoluční metodu přenosu dat pomocí elekrického vedení.
Možná si vzpomenete na úvahy o šíření Internetu pomocí obyčejného elektrického rozvodu, které se před časem objevily. Při nedostatečném pokrytí drahými kabelovými rozvody schopnými přenášet data a vysokých cenách náhražkového připojení k Internetu přes telefonní linku, se zdá opravdu nejvýhodnější využít vedení, jež dosahuje skoro všude. Využitím elektického rozvodu by se Internet dostal do každé domácnosti a vzhledem ke stupni elektrifikace, je na světě jen málo míst, jež by se pak mohla bránit informační revoluci. Z technického hlediska je toto řešení možné, naráží však na řadu problémů, a proto se zatím kromě pokusů nerealizovalo. Poté co se dalšího rozvoje v této oblasti vzdala firma Nortel Networks, která byla průkopníkem tohoto řešení, se však objevily další firmy, které mají v úmyslu v práci pokračovat a zabránit pohřbení dobrého nápadu. Jednou z firem, které se zabývají datovými přenosy po elektrickém vedení, je mnichovská firma PolyTrax AG.

Jak oznámil server GNN, PolyTrax se dohodl na spolupráci s proslaveným Fraunhoferovým institutem, jedním z hlavních tvůrců nyní tak populárního zvukového formátu MP3. Společným projektem je přenos hudby pomocí elektrického vedení. Spojením Powerline Communication (PLC), pomocí níž se elektrickou sítí přenášejí data, a MP3 komprese z Fraunhoferova institutu, by mělo být možné do jakékoliv domovní elektrické zásuvky připojit aktivní reproduktory a poslouchat tak hudbu v kterékoliv místnosti.

Tím by se vyřešil problém na nějž jste možná narazili i vy - jak poslouchat stereo zařízení ve více místnostech. Omotání celého bytu kabely většinou nebývá praktické ani možné pro nesouhlas ostatních rodinných příslušníků. Použití bezdrátové technologie je drahé, může vést k nežádoucímu rušení a má také svá omezení. Přenosem dat po elektrickém vedení by bylo bez problémů možné poslouchat hudbu ve všech místnostech, které od sebe mohou být i velmi vzdáleny.

Firma Polytrax a Fraunhoferův institut již vytvořily ukázkový systém, na němž demonstrují, že se dá hudba přes domovní elektrické vedení skutečně přenášet, a to v CD kvalitě. Všichni uživatelé formátu MP3 vědí, o čem je řeč. Přehrávaná zvuková data jsou komprimována v reálném čase pomocí MP3 kodéru. Pomocí speciálního PLC modemu jsou komprimovaná data přenesena do elektrického vedení. Další modem se zabudovaným MP3 dekodérem obstará vše potřebné abychom mohli do jakékoliv zásuvky připojit reproduktory a poslouchat hudbu.

Polytrax již vyvinul pro evropský trh jedno technické řešení, které umožňuje datový přenos přes elektrickou síť. Data přenáší rychlostí odpovídající ISDN a vyhovuje evropským normám pro využití frekvencí. Po domovním vedení se samozřejmě nemusí šířit pouze hudba.

PL-Triple-CO 250 Modem

Se zařízením vyvinutým firmou Polytrax se mohou šířit jakákoliv data od jedné zásuvky ke druhé. Pomocí speciálního rozhraní může přenos dat sloužit například pro připojení k Internetu, či jako náhrada síťového propojení počítačů. První systémy tohoto druhu by se na trhu měly objevit v tomto roce. Kdy bude uvedeno na trh zařízení umožňující poslech MP3 hudby z elektrické zásuvky není zatím jasné.

Autor:


Témata: hudba, MP3, počítač

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Volkswagen Polo 1.2 TSI 2015 ·...
Volkswagen Polo 1.2 TSI 2015 ·...

r.v. 2015, naj. 41 212 km, benzín
242 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz