Pomalé zavádění digitální televize odskáčou lidé v pohraničí. Zhorší se jim příjem

  • 8
Digitální televizní vysílání je jedním hlavních témat letošního Invexu. V rámci diskuzního panelu, který zde probíhal, se mohli návštěvníci například dozvědět, že pomalé rozšiřování digitálního pozemního TV vysílání (DVB-T) patrně omezí příjem klasického analogového vysílání v pohraničí.
Nepříliš optimistické vize měli pro zájemce o poslední informace z oblasti digitálního pozemního TV vysílání účastníci panelové diskuze na téma strategie zavádění digitálního vysílání v České republice. Například předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) David Stádník si stěžuje na to, jak nám v souvislosti s pomalým rozvojem digitálního vysílání ujíždí vlak. „Na stránkách ČTÚ jsme v pátek vydali informaci o záměru německé správy posílit v průběhu roku 2006 vyzářený výkon vysílačů digitálního rozhlasového T-DAB vysílání na 12. kanále.“ V konečném důsledku to bude mít negativní vliv na příjem v těch oblastech České republiky, kde je dosud využíván 12. kanál pro analogové televizní vysílání. Jedná se zejména o území, na nichž je přijímán signál vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora 12 (TV Nova) a Domažlice – Vraní vrch 12 (ČT1) nebo signál televizních převáděčů, které využívají primární signál z uvedených vysílačů. Podle obdržené informace bude výkon zvýšen nejprve u vysílačů na území Bavorska, tedy v oblasti vysílače Domažlice.

Neexistence vhodných kmitočtů navíc neumožňuje využít k analogovému vysílání jiný kanál. I když ČTÚ jedná s německou stranou o zmírnění dopadů, diváci si budou muset počkat až na zavedení digitálního vysílání.

Konec analogu přijde možná dříve

I když je v plánech EU vypnout analogové vysílání až v následujícím desetiletí, dá se podle účastníků diskuze očekávat, že to nakonec bude dříve. „„Oficiálně se zatím sice stále hovoří o období let 2008 -2012, ovšem objevují se úvahy, že by Evropská komise mohla tento termín posunout na dřívější dobu. Pokud bude rozvoj ostrého digitálního vysílání provázet stejná váhavost jako vysílání experimentální, může se stát, že budeme přinuceni vypnout analogové vysílání bez náhrady,“ uvedl Stádník.

 

Vše je bohužel závislé na mediální legislativě. Zde ale došlo určitému posunu pohledu Stálé parlamentní komise pro sdělovací prostředky Parlamentu České republiky, když její předseda Jaromír Talíř připustil, že na základě právního rozboru Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) může tato udělovat digitální licence i bez přijetí novely Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

Ta má být na výborech znovu projednávána 11. 11. 2005 a podle Talíře by již mělo dojít ke shodě, aby se jí mohla zabývat na prosincové schůzi poslanecká sněmovna.

On-line zpravodajství z Invexu sledujte zde.

,