Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pomozte s hledáním mimozemšťanů. Stačí k tomu vaše PC

aktualizováno 
Známý projekt SETI@home oslavil před týdnem 10 let od spuštění sítě, kde uživatelé hledají mimozemské civilizace. Projekt, kam své počítače zapojují nejen domácí uživatelé, však není jediný.

Ilustrační obrázek | foto: Profimedia.cz

Přebytečný výkon vašeho počítače ovšem nemusíte věnovat pouze na hledání marťanů, kteří by mohli přiletět a pomoci prosadit sociálnědemokratické zákony v parlamentu, ale i na řadu dalších užitečných věcí.

Podstata výzkumných projektů, využívajících zapojení uživatelů počítačů z celého světa, je vždy podobná. Do svého počítače si instalujete klientskou aplikaci pro výpočty, analýzy a další zpracování dat a poté i balíčky dat ke zpracování.

V době vaší nečinnosti váš počítač data zpracuje a poté odešle zpět na provozovateli výzkumu. S ostatními uživateli můžete soutěžit v objemu zpracovaných dat a samozřejmě je zde stále i možnosti, že to budete právě vy osobně, kdo pomůže objevit mimozemskou civilizaci nebo lék na AIDS. Výzkumná činnost přitom nijak neovlivní stahování filmů z internetu, kvůli kterému máte beztak puštěný počítač přes celou noc.

SETI@home

Projekt SETI@home je asi nejznámějším z experimentů, využívajících výpočetní kapacitu (nejen) domácích počítačů, připojených k internetu. Po instalaci klientské aplikace BOINC bude váš počítač stahovat a analyzovat data z radioteleskopu a odevzdávat zjištěné výsledky výzkumníkům. SETI@home pracuje zcela samostatně jako spořič obrazovky.

Vše co musíte pro svoji účast ve výzkumu udělat je instalovat si klientskou aplikaci BOINC a pak nechat počítač zapnutý, i když s ním právě nepracujete. Právě v této době se váš počítač začne věnovat vědecké práci, aniž by vás přitom jakkoliv omezoval ve využití vašeho počítače. Provozovatelé výzkumu sledují příspěvky uživatelů a sestavují žebříčky těch nejaktivnějších.

Více se o projektu SETI@home dozvíte na jeho domovských stránkách v češtině.

Nejnovější verzi klienta BOINC pro připojení k projektu SETI@home si můžete stáhnout ze Slunečnice zde. (6,7 MB, freeware)

SETI@home  

Další projekty

Klientskou aplikaci BOINC můžete použít nejen pro zapojení do projektu SETI@home, ale i do mnoha dalších výzkumů z oblasti matematiky, fyziky, chemie, biologie nebo medicíny.

Rosetta@home

Medicínskému výzkumu se věnuje například projekt Rosetta@home. Tvůrci projektu využívají výpočetní sílu sítě počítačů k výzkumu a vývoji nových typů proteinů, které pomohou bojovat proti viru HIV, malárii, rakovině a Alzheimerově nemoci. Rosetta@home je neziskový projekt, nemusíte tedy mít obavy, že poskytujete svůj počítač bohaté farmaceutické firmě, které váš přínos do výzkumu zpeněží. Také zde se sleduje statistika příspěvků jednotlivých uživatelů k výzkumu.

Více informací najdete na stránkách projektu Rosetta@home.

Rosetta@home

GPUGrid.net

Výzkumná síť GPUGrid.net je z technického hlediska zajímavá především tím, že nevyužívá výpočetní výkon procesoru vašeho počítače, ale grafických karet nVidia a grafických čipů herní konzole Playstation 3. Prováděné výzkumy se věnují biologii a medicíně.

Další informace o projektu GPUGrid.net najdete na jeho domovské stránce.

MilkyWay@home

Cílem projektu MilkyWay@home je vytvoření přesného trojrozměrného modelu galaxie Mléčné dráhy. I v případě projektu MilkyWay@home je možné se zapojit prostřednictvím klienta BOINC.

Jestliže vás projekt MilkyWay@home zajímá, navštivte jeho domovskou stránku.

MilkyWay@home  

Einstein@home

Výzkumný projekt Einstein@home je podporován řadou mezinárodních výzkumných organizací a zabývá se výzkumem gravitačních vln ve vesmíru, jejichž existenci předpokládal Albert Einstein.

Více se o projektu Einstein@home dozvíte na jeho domovské stránce.

Einstein@home  

Climaprediction.net

Projekt Climaprediction.net se zabývá modelováním předpokládaného klimatu na Zemi v roce 2080. Každý počítač zapojený do výzkumu vytváří vlastní model klimatu a výsledek odesílá k dalšímu zpracování do podoby globálního modelu nejpravděpodobnějšího stavu země za 71 let.

Další informace o projektu Climaprediction.net najdete na jeho domovském webu.

Climaprediction.net

World Community Grid

Celou řadou lékařských výzkumů se zabývá síť World Community Grid. I vy se s vaším počítačem můžete podílet na výzkumu léků proti rakovině, HIV a dalším závažným onemocněním. Je jen na vás, ke kterému z řady nabízených projektů se připojíte. Výzkumy World Community Grid využívají vlastní klientskou aplikaci.

Přehled výzkumných projektů World Community Grid najdete na jeho domovských stránkách.

World Community Grid

Řadu dalších výzkumných projektů z různých oborů najdete například zde.

Věnujete nepotřebný výkon vašeho počítače některému z vědeckých výzkumů? Podělte se o svoje úspěchy s dalšími čtenáři v diskusi.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY KOLÍN, 22 783 - 24 410 Kč !!!

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 22 783 - 24 410 Kč

Najdete na iDNES.cz