Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pomozte s hledáním mimozemšťanů. Stačí k tomu vaše PC

aktualizováno 
Známý projekt SETI@home oslavil před týdnem 10 let od spuštění sítě, kde uživatelé hledají mimozemské civilizace. Projekt, kam své počítače zapojují nejen domácí uživatelé, však není jediný.

Ilustrační obrázek | foto: Profimedia.cz

Přebytečný výkon vašeho počítače ovšem nemusíte věnovat pouze na hledání marťanů, kteří by mohli přiletět a pomoci prosadit sociálnědemokratické zákony v parlamentu, ale i na řadu dalších užitečných věcí.

Podstata výzkumných projektů, využívajících zapojení uživatelů počítačů z celého světa, je vždy podobná. Do svého počítače si instalujete klientskou aplikaci pro výpočty, analýzy a další zpracování dat a poté i balíčky dat ke zpracování.

V době vaší nečinnosti váš počítač data zpracuje a poté odešle zpět na provozovateli výzkumu. S ostatními uživateli můžete soutěžit v objemu zpracovaných dat a samozřejmě je zde stále i možnosti, že to budete právě vy osobně, kdo pomůže objevit mimozemskou civilizaci nebo lék na AIDS. Výzkumná činnost přitom nijak neovlivní stahování filmů z internetu, kvůli kterému máte beztak puštěný počítač přes celou noc.

SETI@home

Projekt SETI@home je asi nejznámějším z experimentů, využívajících výpočetní kapacitu (nejen) domácích počítačů, připojených k internetu. Po instalaci klientské aplikace BOINC bude váš počítač stahovat a analyzovat data z radioteleskopu a odevzdávat zjištěné výsledky výzkumníkům. SETI@home pracuje zcela samostatně jako spořič obrazovky.

Vše co musíte pro svoji účast ve výzkumu udělat je instalovat si klientskou aplikaci BOINC a pak nechat počítač zapnutý, i když s ním právě nepracujete. Právě v této době se váš počítač začne věnovat vědecké práci, aniž by vás přitom jakkoliv omezoval ve využití vašeho počítače. Provozovatelé výzkumu sledují příspěvky uživatelů a sestavují žebříčky těch nejaktivnějších.

Více se o projektu SETI@home dozvíte na jeho domovských stránkách v češtině.

Nejnovější verzi klienta BOINC pro připojení k projektu SETI@home si můžete stáhnout ze Slunečnice zde. (6,7 MB, freeware)

SETI@home  

Další projekty

Klientskou aplikaci BOINC můžete použít nejen pro zapojení do projektu SETI@home, ale i do mnoha dalších výzkumů z oblasti matematiky, fyziky, chemie, biologie nebo medicíny.

Rosetta@home

Medicínskému výzkumu se věnuje například projekt Rosetta@home. Tvůrci projektu využívají výpočetní sílu sítě počítačů k výzkumu a vývoji nových typů proteinů, které pomohou bojovat proti viru HIV, malárii, rakovině a Alzheimerově nemoci. Rosetta@home je neziskový projekt, nemusíte tedy mít obavy, že poskytujete svůj počítač bohaté farmaceutické firmě, které váš přínos do výzkumu zpeněží. Také zde se sleduje statistika příspěvků jednotlivých uživatelů k výzkumu.

Více informací najdete na stránkách projektu Rosetta@home.

Rosetta@home

GPUGrid.net

Výzkumná síť GPUGrid.net je z technického hlediska zajímavá především tím, že nevyužívá výpočetní výkon procesoru vašeho počítače, ale grafických karet nVidia a grafických čipů herní konzole Playstation 3. Prováděné výzkumy se věnují biologii a medicíně.

Další informace o projektu GPUGrid.net najdete na jeho domovské stránce.

MilkyWay@home

Cílem projektu MilkyWay@home je vytvoření přesného trojrozměrného modelu galaxie Mléčné dráhy. I v případě projektu MilkyWay@home je možné se zapojit prostřednictvím klienta BOINC.

Jestliže vás projekt MilkyWay@home zajímá, navštivte jeho domovskou stránku.

MilkyWay@home  

Einstein@home

Výzkumný projekt Einstein@home je podporován řadou mezinárodních výzkumných organizací a zabývá se výzkumem gravitačních vln ve vesmíru, jejichž existenci předpokládal Albert Einstein.

Více se o projektu Einstein@home dozvíte na jeho domovské stránce.

Einstein@home  

Climaprediction.net

Projekt Climaprediction.net se zabývá modelováním předpokládaného klimatu na Zemi v roce 2080. Každý počítač zapojený do výzkumu vytváří vlastní model klimatu a výsledek odesílá k dalšímu zpracování do podoby globálního modelu nejpravděpodobnějšího stavu země za 71 let.

Další informace o projektu Climaprediction.net najdete na jeho domovském webu.

Climaprediction.net

World Community Grid

Celou řadou lékařských výzkumů se zabývá síť World Community Grid. I vy se s vaším počítačem můžete podílet na výzkumu léků proti rakovině, HIV a dalším závažným onemocněním. Je jen na vás, ke kterému z řady nabízených projektů se připojíte. Výzkumy World Community Grid využívají vlastní klientskou aplikaci.

Přehled výzkumných projektů World Community Grid najdete na jeho domovských stránkách.

World Community Grid

Řadu dalších výzkumných projektů z různých oborů najdete například zde.

Věnujete nepotřebný výkon vašeho počítače některému z vědeckých výzkumů? Podělte se o svoje úspěchy s dalšími čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz