Autorské poplatky zaplatí uživatel nejen z prázdných disků, ale třeba i z pevného disku v DVD rekordéru.

Autorské poplatky zaplatí uživatel nejen z prázdných disků, ale třeba i z pevného disku v DVD rekordéru. | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Poplatky za prázdná DVD, disky či tiskárny se možná sníží

  • 64
Ministerstvo průmyslu hodlá prosadit snížení cen autorských poplatků a jejich zpřehlednění.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce navrhnout snížení paušálních autorských poplatků, které se od listopadu 2006 vybírají z prodeje nenahraných nosičů, počítačových tiskáren či kopírek a jež například u DVD disků činí pět korun a drahých kopírovacích přístrojů až 13 500 Kč. MPO vadí také dvojí poplatky, které se vybírají při prodeji kopírovacího přístroje a poté znovu při zhotovování tiskových kopií.

Ministerstvo kultury se zatím k plánům MPO novelizovat vyhlášku stanovující autorské poplatky staví rezervovaně a upozorňuje, že na případné úpravy poplatků by neměli doplatit autoři uměleckých děl.

"Po provedení analýzy a po příslušné odborné diskusi chceme navrhnout zejména snížení poplatků u všech kategorií na minimální hranici, která bude respektovat příslušnou směrnici EU. Právě ve výši poplatků má Česká republika určitou volnost, a tu chceme využít," řekl ČTK mluvčí MPO Tomáš Bartovský. MPO navíc hodlá od těchto autorských poplatků osvobodit některé kategorie podnikatelů nebo některé způsoby užití zpoplatněných přístrojů.

"Soustředit se chceme také na odbourání dvojího zpoplatnění, kdy jsou vybírány poplatky při prodeji přístroje, například kopírky, a dále jsou vybírány poplatky při poskytování služeb prostřednictvím tohoto přístroje," uvedl Bartovský. Dodal, že MPO chce mít tyto legislativní změny připravené do konce letošního roku.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman upozornil, že legislativa v této oblasti zaostává za technologickým vývojem. Říman předpokládá, že se plánované změny v systému poplatků nebudou líbit autorských svazům. "Bude to velký střet se svazem autorů, nicméně je třeba vyhlášku modernizovat, zjednodušit a platit skutečně jenom tam, kde jde o autorská práva, a ne tam, kde jde o získání profitu z ničeho," prohlásil.

Ochranný svaz autorský, který předloni za veřejné provozování a vysílání hudebních děl vybral přes 631 milionů korun, nechtěl plány MPO komentovat, protože o nich nic neví. Také mluvčí MK Marcela Žižková dnes ČTK řekla, že MPO o svém záměru zatím neinformovalo. MK letos podle Žižkové připraví novelu autorského zákona, která by měla odstranit dvojí zpoplatnění v případě firem poskytujících kopírovací služby. Ke snaze MPO snížit autorské poplatky na minimální hranici se ale MK staví zdrženlivě. Výše odměn stanových českými předpisy je totiž podle Žižkové již nyní ve srovnání se zahraničím často na nižší úrovni.

"Pro stanovení optimální výše odměn je nutno pečlivě a odpovědně vážit mezi zájmy všech, kterých se tento systém týká. Rozhodně nelze jednostranně vytrhovat a preferovat zájmy osob povinných odměny platit, jejichž samozřejmým zájmem je neplatit pokud možno nic," upozornila Žižková, podle které odměny kromě autorů inkasují také například producenti hudebních nahrávek a filmů či vydavatelé tisku. "Je vyloučené zavádět jakýsi komunismus v oblasti šíření autorských děl, kdy by si každý mohl bez náležité finanční kompenzace pro příslušné nositele práv přisvojovat výsledky tvůrčí práce a nemalých vložených investic," dodala.

Záměr MPO upravit autorské poplatky se naopak zamlouvá asociaci Czech Association for Digital Storage Media and Players, která upozorňuje například na to, že u paměťových karet byl v roce 2006 stanoven poplatek šest korun za každých započatých 512 MB jejich kapacity, což výrazně zvyšuje autorské poplatky u moderních paměťových karet. Jejich cena je zhruba stejná, avšak mají výrazně větší kapacitu.

"Tehdy to (512 MB) byl určitý standard. Nyní se ale tyto přístroje prakticky nevyrábí a prodávají se ve výprodejích. Dnes se za standard považují minimálně dva GB paměti. Na trhu jsou již výrobky, které mají osm GB a brzy se objeví karty s 32 GB paměti. Vývoj jde velmi dramaticky kupředu," řekl ČTK Pavel Borowiec z Association for Digital Storage Media and Players, která sdružuje dovozce tohoto zboží.

Podle vyhlášky se například z inkoustové tiskárny odvádí autorským svazům 45 až 900 korun, záleží na ceně přístroje. U laserové tiskárny se poplatek pohybuje mezi 120 a 6 750 korun a v případě kopírovacích přístrojů poplatek činí 120 až 13 500 korun. U CD je poplatek 40 haléřů, u přepisovatelných dvě koruny, přičemž do předloňského podzimu byla nenahraná CD zpoplatněna čtyřmi procenty z jejich ceny. V případě DVD všech formátů s možností přepisování činí poplatek pět korun.

Poplatky jsou také u paměťových karet či disků, které se vkládají do mobilních telefonů a MP3 přehrávačů. Výnosy z těchto poplatků jsou určeny autorům uměleckých děl, která je možné pomocí těchto výrobků pro osobní potřebu bezúplatně kopírovat či stahovat.