Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poprvé v ČR: Jak se doma kouká na 3D. Samsung udělá 3D i z obyčejného filmu

  1:00aktualizováno  1:00
Jako první televizor na českém trhu přináší Samsung opravdové 3D zobrazení. Samozřejmě přehraje i normální film třeba z DVD nebo externího disku. Naladí digitální i satelitní televizi, připojí se na internet, umí YouTube a chystá se i na Facebook.

Kuk na 3D | foto: Technet.cz

Otestovali jsme první domácí sestavu pro sledování filmů ve 3D. Sestává z LCD televize Samsung řady 8000 s LED podsvícením, Blu-ray přehrávače BDP-6900 a samozřejmě speciálních brýlí. Ke všem jmenovaným výrobkům si připojte ještě zkratku 3D.

Televize jako každá jiná, ale...

Vypadá jako úplně normální televizor a také ho tak můžete používat. Stačí však v menu nalistovat položku 3D a stiskem tlačítka vykouzlí iluzi prostoru v jakémkoli obraze - třeba televizních novinách. Nebo připojíte 3D Blu-ray přehrávač, vložíte 3D disk, nasadíte 3D brýle a vychutnáte si opravdovou domácí trojrozměrnou projekci.

Určitě je dobré vědět, že 3D televize funguje i jako plnohodnotná 2D televize. Při rozhodování před koupí tedy otázka nestojí "chci mít 2D, nebo 3D?", ale "chci i 3D?".

Rozhodně se nemusí bát lidé s dioptrickými brýlemi, nebo kontaktními čočkami - brýle se pod 3D brýle pohodlně vejdou a nijak vjemu prostoru nepekáží. Podle průzkumů je 3D zapovězeno zrhuba 5% populace.

Zkušenosti velí, že když je v technice něco první, tak pozdější nástupci budou lepší a levnější. Bezpochyby to bude platit i u 3D televizorů. Je však nutné říci, že již testované předprodukční vzorky televize a Blu-ray přehrávače Samsung předvedly v běžném režimu (tedy 2D) vynikající a ve 3D velmi dobrý výkon. A jejich koupí rozhodně nešlápnete vedle.

První dojmy: tenká a elegantní

Vybalení a zapojení 3D Samsungu probíhá zcela stejně, jako u normálního LCD televizoru. Vzhledem k jeho tenkosti je však při většině připojení nutné použít redukce z proprietárních portů na standardizované vstupy. Všechny najdete přímo v balení. V běžném provedení jsou na boku jen HDMI a USB konektory.

3D LED LCD TV

3D LCD TV s LED podstvětlením ... zkráceně 3D LED TV

K připojení DVD nebo Blu-ray přehrávače upotřebíte běžný HDMI kabel verze 1.2. Pro 3D Blu-ray přehrávač je nutný HDMI 1.3 kabel - především kvůli větší datové propustnosti (3D film má dvojnásobný objem dat než 2D verze). V souvislosti se 3D často diskutované HDMI 1.4 není pro sledování 3D obrazu potřeba.

Zcela standardně probíhá i ladění televizních kanálů, k dispozici je analogový, DVB-T i DVB-S tuner. Podpora vysílání ve vysokém rozlišení ve formátu MPEG-4 je samozřejmostí.

3D BD player

První 3D Blu-ray přehrávač na světě rozhodně nepostrádá eleganci. Světlem pulzující průhled na BD disk vypadá efektně, ale někdy může rušit. Uživatelé starších receiverů bez možnosti propojení přes HDMI 1.3 potěší analogový multikanálový 7.1 zvukový výstup.

3D režim je automaticky aktivován jen při spuštění 3D Blu-ray disku, pro jeho manuální aktivaci (například 3D materiál na HDD), nebo spuštění převodu 2D -> 3D se musíte docela zdlouhavě proklikat skrze menu televizoru. V případě televizního vysílání se navíc 3D zruší vždy při přepnutí na jiný kanál. Při nekvalitním obrazu (což je u českých stanic v digitálním pozemním vysílání skoro pravidlem) navíc 3D režim občas vypadával.

3D BDP mechanika

Mechanika je od zbytku přehrávače netradičně oddělena plexisklem. To má omezit vniknutí prachu do optického systému.

3D BDP mechanika3D BDP inside

Mechanika má v optickém bloku dva lasery a dvě čočky. Jeden čte modrým laserem Blu-ray média, druhý červeným DVD a CD disky. Naplněnost přehrávače elektronikou není větší než u běžných Blu-ray přehrávačů. Je zde více paměti a procesor s větším výkonem. To poznáte i na povrchu přehrávače - poměrně dost se zahřívá.

Jak to 3D vlastně vypadá?

3D televizor má oproti běžnému 2D televizoru několik "věcí navíc". Musí umět přijmout 48 obrazových políček za sekundu a musí je umět perfektně ve vysoké rychlosti (u testovaného Samsungu frekvencí 120 Hz) vykreslit na obrazovku. Musí být vybaven optickým vysílačem pro synchronizaci s 3D brýlemi a v tuto chvíli i výkonným procesorem pro převod 2D obrazu na 3D. "V tuto chvíli" píšu proto, že na trhu existuje pouze jeden 3D Blu-ray titul (Monstra vs. Vetřelci) a tak převod 2D filmů do 3D (v reálném čase přímo v televizoru) asi využijete poměrně často.

3Dbryle elektronika

Vnitřnosti aktivních brýlí. Vpravo vidíte mikrospínač, kterým brýle vypnete/zapnete. Uprostřed je přijímač infračerveného synchronizačního paprsku, který vysílá televizor. A vlevo je elektronika řídící LCD displeje, tvořící "skla brýlí". Ty 60x za sekundu zakryjí to oko, pro které zrovna není určen obraz vykreslený na obrazovce.

Spuštění 3D filmu z Blu-ray disku moc laborování nenabízí. Televizor se přepne automaticky, zvolí 3D režim, aktivuje synchronizační vysílač. Vy jen nasadíte a zapnete brýle, nacož vás také upozorní nápis na obrazovce.

Více možností máte u převodu z 2D na 3D. Televizor to v reálném čase dokáže z běžného signálu (DVD, BD, televizní vysílání) nebo i z vlastnoručně vyrobených 3D záznamů dvojicí kamer. Máte-li soubor s obrazem (vlastně s obrazy) ze dvou kamer (natáčejících vedle sebe horizontálně nebo vertikálně) televizor je dokáže správně rozdělit a promítnout tak, aby se při sledování přes brýle v mozku spojily v jeden prostorový obraz.

3Dbryle 3Dbryle baterie

Na pravé obroučce naleznete vypínač, v levé knoflíkovou baterii. Vydržet by měla zhruba 100 hodin a výměna je jednoduchá. Pro prodloužení její životnosti je vhodné brýle vypínat, kdykoli nesledujete 3D obraz - i při cestě pro mlíko do kuchyně. Brýle vám to usnadní tím, že se po určitém čase automaticky vypnou, kdykoliv se dostanou mimo dosah paprsku.

Předprodukční vzorek

Test proběhl na předprodukčním prezentačním vzorku označeném "PR - not for sale". Lze počítat s tím, že některé drobné v testu jmenované nedostatky budou u finálních modelů doladěny. Za možnost zápůjčky první a zatím jediné 3D sestavy v ČR děkujeme společnosti Samsung.

Kvalita obrazu: koukáme na 3D ze 3D zdroje

V tomto bodě je potřeba si uvědomit, že zatím existuje pouze jeden 3D Blu-ray titul, testovaný televizor je předvzorek, neexistuje možnost přímého srovnání s konkurencí (tu, konkrétně Sony, Panasonic, JVC a LG, jsme viděli na CESu a zahraničních konferencích, nikdy ale pochopitelně nestály vedle sebe).

Takže jde spíše o "první dojmy". Na základě dosavadních zkušeností však musíme říci, že verze od Samsungu patří k tomu aktuálně nejlepšímu.

přes 2500 lidí

Naprostá většina z více než 2500 návštěvníků, kteří letost navštívili naši expozici na High End Praha 2010 (viz: Podívejte se, jak jsme v Česku poprvé promítali 3D Blu-ray film) byla 3D efektem obrazu nadšena. Několik stížností padlo na mihotání obrazu, ale šlo nejspíše o subjektivní pocit. Odečíst musíme návštěvníky s vážnou oční vadou (cca 5% populace) a ty, kteří bohužel dostaly umírající blikající brýle (které se později odebraly do křemíkového nebe).

V redakci hodnotíme reprodukci obrazu z 3D disku jako výbornou.

Vjem prostoru je opravdu perfektní, obraz má velkou hloubku směrem od diváka, některé předměty (například pinknutý míček) výrazně vystupují i před obrazovku. Prostorový efekt je také velmi výrazný, srovnávat ho lze jedině s IMAXem. Ten má výhodu obrovského plátna a tedy i působivějšího prostoru, ale i nevýhodu méně detailního a méně ostrého obrazu (v porovnání s LCD televizorem s LED podsvětlením).

Obraz je klidný, u statických záběrů špičkový. Rychlejší pohyby jsou trochu náročnější na oči, někdy jsem za hranami viděl jemné stíny, které by tam neměly být (ale zase oči kolegů a kolegyň s tím problém neměly).

Na čem jsme se v redakci úplně neshodli je únava očí. Někteří "odpadli" po pár minutách, jiní by si s chutí dali celovečerák. Případným zájemcům doporučujeme vyzkoušet v předváděcích místnostech výrobců, je to opravdu hodně subjektivní.

Kvalita obrazu: vyrábíme 3D ze 2D zdroje

Lákavá je možnost sledování 2D obrazu (TV, DVD ...) ve 3D zobrazení. Výkonný procesor analyzuje obraz a snaží se správně

jak sledovat 3D

Sledování 3D pořadů neopřádá o moc více pravidel a doporuční, než sledování běžných 2D pořadů. Přesto je vhodné dodržet:

VZDÁLENOST od obrazovky by měla být zhruba čtyřnásobek výšky obrazovky, případně méně. Obrazovka by při sledování 3D měla vyplňovat větší část zorného pole diváka. 3D efekt s rostoucí vzdáleností nemizí, ale je méně působivý.

Divák by měl SEDĚT, dívání na 3D vleže na boku může způsobit maximálně bolest hlavy (mozek se snaží interpretovat pro něj nesmyslně rozložený prostor). U testovaných brýlí došlo navíc k zatmavení obrazu.

POZOROVACÍ ÚHEL není nijak dramaticky úzký, ale nejlepší 3D vjem je přímo před obrazovkou. Naproti televizi umístěná sedačka se čtveřicí diváků bude mít pohled optimální. Křeslo na boku již méně. Pozor na DRUHÉ ŘADY, brýle musí být v přímé vidítelnosti se spodním rámečkem televizoru - kvůli optické synchronizaci.

DIOPTRICKÉ BRÝLE - nejsou žádný problém.

vyhodnotit, které předměty mají být v jaké hloubce obrazu. V jednodušších, klidnějších scénách se mu to daří velmi dobře, v komplikovaných pak méně.

Velmi záleží na kvalitě zdrojového videa. U Blu-ray, dobře masterovaných DVD a u studiového HD vysílání je iluze prostoru daleko lepší, než u zašuměných kopií telenovel surově komprimovaných pro MPEG2 DVB-T vysílání. Tam místo 3D zážitku leckdy nastává spíše zmatek.

Zkusili jsme například Blu-ray titul Valkýra (více zde) a nutno uznat, že realističnost uměle vytvořeného prostoru nás velmi pozitivně překvapila. Méně spokojení jsme byli se střihově dynamickými pasážemi koncertu Rolling Stones (recenze na zde). Klidnější a jednodušší scény však ve 3D dopadly velmi dobře i tady.

Kvalita obrazu: díváme se na normální 2D film

Zde nelze mít mnoho výhrad. S běžnými filmovými Blu-ray disky i se speciálním testovacím Blu-rayem si Samsung poradil výborně. Špičkový kontrast, skvělé podání černé, vynikající gradace šedých odstínů v tmavých pasážích, perfektní rozlišení statického i pohyblivého obrazu.

Všimli jsme si pouze drobného problému s plynulostí pohybu objektů s ostrými konturami - především u jejich rychlého průjezdu obrazovkou. Zde však předpokládáme, že jde o nedostatek předprodukčního kusu, který bude u finálních výrobků odstraněn.

Televizor a přehrávač budoucnosti

V této recenzi jsme se zaměřili především na 3D funkce a samotné sledování 3D obrazu. Přehrávač i televizor jsou však zajímavé i další výbavou.

Oba mají internetové připojení a nabízí instalaci dalších aplikací (widgetů) ze serverů Samsung. Využít můžete například Youtube, prohlížení obrázků na Picase, brzy si přečtete i zpravodajství iDNES, prohlédnete fotky na Rajčeti a juknete na novinky na svém Facebookovském účtu. Další aplikace brzy přibudou.

Televizor umí na připojenou USB paměť nebo

3D film

První a jediný 3D Blu-ray na trhu je zatím Monsters vs. Aliens.

monsters vs. aliens

externí disk nahrát právě sledovaný pořad (má jen jeden tuner). Bohužel, nahrávku spustíte jen a pouze ve stejném kusu (!) televizoru. Doufejme, že tato ochrana brzy zmizí.

Televizor, přehrávač i disk Monstra vs. Vetřelci budou v prodeji na přelomu března a dubna. Testovaný model s úhlopříčkou 55 " (140 cm)bude za zhruba 80 tisíc korun, 3D Blu-ray přehrávač za cca. 15 tisíc korun a brýle přibližně za 1 700 Kč. Několik brýlí však bude i součástí dodávek přehrávačů a televizorů. Přesnější cenovou politiku určí až prodejci.

High End Praha 2010 - expozice Technet.cz

První veřejnou 3D televizní projekci uspořádala redakce Technet.cz na výstavě High End Praha 2010. Testovaný televizor, přehrávač a brýle zde na vlastní oči vyzkoušelo více než 2500 návštěvníků.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Cena nové Apple TV 4K je o zhruba 20 procent vyšší.
Nová Apple TV zvládne 4K, HDR10 a umí hrát hry

Apple ukázal novou vylepšenou chytrou krabičku k televizi Apple TV. Firma jejím uvedením dohnala podobné konkurenční produkty.  celý článek

Program dnes do televizoru dostanete mnoha způsoby. Vyberte si ten pro vás...
Odmítáte další změnu televizního vysílání? Toto jsou vaše možnosti

Pravděpodobnost, že se v roce 2021 přestane vysílat současným DVB-T a přejde se na novější technologii DVB-T2 se již blíží jistotě. Pro některé to bude...  celý článek

Sedmdesátimilimetrový filmový pás s filmem Dunkirk váží téměř půl tuny.
Končily na skládkách, zbylé promítnou Dunkirk v nejlepší možné kvalitě

V Praze bude mít jedinečnou premiéru válečný velkofilm Dunkirk. Diváci ho v pražském IMAXu uvidí ze 70mm filmového pásu. Na světě už je pouze 39 kin, kde si...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.